Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 28

Temat: Karta wędkarska dla dzieci

Mieszka w
    Dzikowiec

Question Karta wędkarska dla dzieci

Witam,
    mój kuzyn chciałby w tym roku wyrobić kartę wędkarską(13 maja będzie miał 14 lat).
    W tamtym roku opłacił składki(chyba za 48zł) i łowił na samej legitymacji wędkarskiej oraz rejestrze połowów.
    Łowił bez karty.
    Jak jezdził na ryby to tylko ze mną i nie raz mieliśmy kontrole, panowie nic mu nie mówili, ale przyczepiła się taka menda, sam miałem z nim problemy za byle co i on doczepił mu się, że nie ma karty i wpisał sobie go gdzies tam..
    Na pytanie "Dlaczego inni panowie, którzy nas sprawdzali nic mu nie mówili, a pan teraz go spisuje?" odpowiedział, że zaraz przyniesie regulamin i mi wszystko wyjaśni, jak taki mądry jestem
    Ale do rzeczy..
    Ja kartę wyrobiłem mając rocznikowo 14 lat a urodziny mam dopiero w grudniu, i spokojnie sobie łowiłem.
    Będąc w sklepie wędkarskim, przy opłacaniu mojej karty spytałem od ilu lat można wyrabiać karty - sprzedawca odpowiedział, że od 16.
    Spoko, od 16..
    Kolegi brat ma 12 lat, i ma kartę, więc o co tutaj chodzi?
    Może mi ktoś wyjaśnić, od ilu lat można wyrobić tą kartę wędkarską??
    Z góry dzieki za odpowiedzi.

Moderator globalny Avatar Siksa
    Mieszka w
    Rzeszów

Domyślnie

Twój brat na pewno ma kartę wędkarską? Czy może, tak jak kuzyn tylko legitymacje. Kartę wędkarską wydaje urząd miasta i osoba odpowiedzialna za to nie wyda karty wędkarskiej, jeżeli nie ma się ukończonych 14 lat.

Mieszka w
    Mielec

Domyślnie

ja posiadam kartę od 11roku życia (wiec jeśli się nie pozmieniało) to może mieć kartę, z tego co kojarzę to od 14 roku jest oblig., a możliwość posiadania karty jest już wcześniej

Mieszka w
    Rzeszów
    Wpisów
    1

Domyślnie

Kartę można mieć od ukończenia 14 roku życia.Urodziny mam na jesieni, i jak chciałem kartę na wiosnę wyrobić to w urzędzie nie było szans, karte wydali mi dopiero po ukończeniu 14 roku życia.To było kilka lat temu, może się coś zmieniło od tego czasu a może nie

Mieszka w
    Rzeszów

Domyślnie

Witam

Zgodnie z Ustawą o Rybactwie Śródlądowym
    „Art. 7.1. punkt 3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14, z tym że mogą one uprawiać amatorski potów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę.” podobny zapis jest w RAPR „4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym, że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowania w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki.”. Więc strażnik „menda” miał rację jeśli w dniu kontroli młodzieniec miał ukończone 14 lat.
    Zdzisław Czekała
    Napisz na piasku to, co dajesz - Wyryj na skale to, co otrzymujesz.

zdzislawczekala@gmail.com
    tel: 604 617 611
    www.facebook.com/ZdzislawCzekala

Mieszka w
    Dzikowiec

Domyślnie

No dobrze..
    Ale teraz:
    -Dlaczego brat kolegi mający 12 lat ma kartę i łowi sobie na legalu a mój kuzyn nie mógł?
    -Dlaczego inni strażnicy nic mu nie mówili?

Mieszka w
    Rzeszów

Domyślnie

A bo Polska to ciekawy kraj wystarczy, że tatuś poprosi skarbnika o zaświadczenie dla synka i urzędnik/czka taką kartę wyda. Ustawa mówi, że z obowiązku posiadania ... zwolnione są osoby ... , a nic w niej nie ma o wieku od którego można taką kartę wyrobić. Więc interpretacja niektórych (może wszystkich) urzędów jest taka, że jak opiekun prawny wyraża zgodę, a młody człowiek "zdał" egzamin (ma zaświadczenie z koła) to można ją wydać przed ukończeniem 14 lat co nie znaczy, że wolno mu łowić bez opieki osoby dorosłej.
    Zdzisław Czekała
    Napisz na piasku to, co dajesz - Wyryj na skale to, co otrzymujesz.

zdzislawczekala@gmail.com
    tel: 604 617 611
    www.facebook.com/ZdzislawCzekala

Mieszka w
    Mielec

Domyślnie

no właśnie ja posiadałem kartę od 11roku (i mogłem wędkować na dwa kije) ale musiał być ze mną opiekun

tak ze jest wszystko możliwe "no prawie wszystko"

Moderator globalny Avatar Siksa
    Mieszka w
    Rzeszów

Domyślnie

Karta wędkarska umożliwia wędkowanie bez opiekuna. Jeżeli musiałeś być z opiekunem to miałeś legitymację wędkarską. Być może osobie odpowiedzialnej za wydawanie karty wędkarskiej zwisało czy masz 14 lat i wydałą kwity. Jednak przy kontroli mógłbyś mieć problemy. Mi w Urzędzie Miasta za nic nie chcieli wydać karty, przed ukończeniem 14 lat.

Mieszka w
    Dzikowiec

Domyślnie

mi wydali choć nie ukończyłem 14 lat.
    Jeszcze jedno pytanie
    Czy mój brat 9lat, jeżeli wyrobił by sobie legitymację, mógłby łowić ze mną(mam 16 lat), choć na jedną wędkę?

Mieszka w
    Mielec

Domyślnie

kolego siksa wiem co miałem i wiem co mam bo od roku 1996 posiadam(tą samą/jedna) kartę wędkarska (i legitymacje tez )
    jak ja zdawałem egzamin to jeszcze wtedy to był egzamin (a nie kupienie karty w sklepie jak to się teraz zdarza ) i pamiętam ze nie chodziłem po żadnych urzędach tylko wszystko dostałem w kole (było to koło "jaz" w przeworsku)
    ps
    tak ze wiem co mam i jak było, chyba ze się coś potem (po 96) pozmieniało, albo mam ja felerną kartę ale nie sądzę bo jeszcze nikt się nie doczepił a trochę już kontroli przeszła
    ale z mojej strony to tyle, bo szczerze to nie mam jakiejś "najnowszej wiedzy" na ten temat wiec przymilknę

ps2
    siksa a moze tobie nie chcieli wydać karty choć tak usilnie chciałeś bo... "bo nie byleś gotowy na wędkowanie"

Mieszka w
    Cmolas

Domyślnie

Nie może z Tobą wędkować bo nie mozesz byc opiekunem , nie masz ukonczonych 18 lat. Przynajmniej ja tak sądze z punktu widzenia prawa patrząc.

Mieszka w
    Cmolas

Domyślnie

Rok temu na weryni (nie będąc pełnoletnim) siedziałem z kuzynem, on i ja mieliśmy karty i dwóch kolegów tylko legitymacje i strażnicy nie znając prawa do połowu kazali zwinąć wędki pomimo ze była z nami pełnoletnia osoba. Później przyszli z powrotem i przepraszali. To jest polska

Mieszka w
    Mielec

Post Cena Karty Węskarskiej

W jakiej cenie jest opłacenie karty wędkarskiej w wieku 15lat ?

PS pyta się kolega

Mieszka w
    Wisłok ;)

Domyślnie

Sprawdzenie tego na stronie PZW zajęło by wam tyle samo czasu co pisanie tematu - a to jeden z istniejących już o podobnej tematyce: Opłata za kartę rybacką .

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni