Jump to content

Moje "tajne" łowisko

Recommended Posts

Dziś przez kilka godzin łowienia wyjąłem kilkanaście pstrągów, trafiły się czterdziestki. Prawie wszystkie ryby, powiedzmy 90%, wzięły na "Duszki", tylko dwa na białe "robaczki", też z ostatniego sortu :).

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edited by marekn

Ostatni wypad zaowocował kilkoma pstrągami:) Na jednym ze zdjęć widać efekt przechodzenia przez rzekę w gumiakach. Panowie uważajcie bo jednak temperatura wody nie sprzyja do kąpieli:D

Ostatni wypad zaowocował kilkoma pstrągami:) Na jednym ze zdjęć widać efekt przechodzenia przez rzekę w gumiakach. Panowie uważajcie bo jednak temperatura wody nie sprzyja do kąpieli:D

Kolego! pierwsze zdjęcie to wygląda mi na głowę !!

Tak czy owak, to jest jakaś masakra. Zgroza, żal po prostu ,,biegunka", wędkarska.

Cały czas myślałem że to pstrąg tęczowy, ale jednak nie. Może koledzy pomogą i podpowiedzą co to właściwie jest, dodam ze rybka została złowiona i wypuszczona na małej rzece i miała ok 35 cm długości.

Cały czas myślałem że to pstrąg tęczowy, ale jednak nie. Może koledzy pomogą i podpowiedzą co to właściwie jest, dodam ze rybka została złowiona i wypuszczona na małej rzece i miała ok 35 cm długości.

Właśnie wtedy z kolegą byłem i taka rybka ciekawa się złapała, ze do tej pory mamy banie co to jest :D Dla podpowiedzi ta rzeczka to Stobnica więc głowacica tam raczej nie występuje :D

Na pewno nie jest to żadna hybryda tęczaka z potokiem, u nas potoki tarło maja jesienią a tęczaki na wiosnę (zresztą nieefektywne), więc nie ma możliwości spotkania sie tych ryb na tarle, poza tym pstrąg tęczowy i potokowy to dwie różne rodziny (inny genotyp). Nie jest to też mieszanka potoka ani z palią ani ze źródlakiem. Tzw tygrysy wyglądają zupełnie inaczej.Ryba ze zdjęcia jest młodziutka i ma jeszcze barwy juwenalne. Po mojemu to na 99% palia która albo zwiała z hodowli albo została do rzeki wpuszczona przez kogoś :D

Dokładnie,identyczne ryby ma hodowla w Sieniawie.Kupić je można było nawet w Krośnie przed wigilią,kiedy był popyt na rybę a brakowało tęczaka.Coraz częściej spotyka się je w okolicznych wodach,gdzie trafiają przypadkiem podczas zarybień potokowcem :D

Edited by lenox

Lenox to co piszesz jest prawdą , nie do końca zgadzam się z Krzyśkiem, tęczak jaki u nas występuje w naszych rzekach nie odbywa tarła są to ryby uciekinierzy z ośrodków zarybieniowych lub stawów albo ktoś je wpuścił. W naszych wodach nie zarybia się wód otwartym tą rybą ponieważ wypiera nasze rodzime gatunki przy tym jest bardzo żarłoczna, z informacji jakie kiedyś usłyszałem są właśnie tworzone hybrydy, które są bezpłodne ale za to mniej bojowe(chodzi o terytorium) i już nie są w takim stopniu tak żarłoczne, oczywiście nikt publicznie o tym nie wie że podczas zarybień np potokowcem są dorzucane własnie takie hybrydy oczywiście jest to znikoma ilość, ale takie rybki się trafiają sam miałem przypadek łowiąc taką rybę długości prawie 50 cm, która wyglądem przypominała tęczaka wyblakniętego a kropki miała jak potokowiec, tak że takie hybrydy tworzy się sztucznie. Krzysiek masz na pewno racje, że w środowisku naturalnym nie dochodzi to krzyżowań miedzy gatunkami chociaż należą do tej samej grupy salmonidów.

Dziś już znacznie gorzej, mróz i momentami silny wiatr, skutecznie uprzykrzał łowienie. Jednak kilkanaście pstrągów wyjąłem, tym razem 100% na "Duszki".

Na pewno nie jest to żadna hybryda tęczaka z potokiem,Nie jest to też mieszanka potoka ani z palią ani ze źródlakiem.Ryba ze zdjęcia jest młodziutka i ma jeszcze barwy juwenalne.

Te barwy to plamy juwenilne:) juwenalia to taka impreza gdzie dużo się pije i ...:rolleyes::).

"W odróżnieniu od tęczaka palia źródlana w większości rzek Europy przystępuje do tarła. Co więcej, czas i miejsce tarła dzieli z pstrągiem potokowym i dochodzi między nimi do krzyżowania." - " Pstrąg i lipień" J. Błachuta, K. Zacharczyk - fajna książka, polecam. Swego czasu dość często łowiło się w rzeczkach Rzeszowszczyzny pstrągi źródlane, które prawdopodobnie przypadkowo znalazły się w materiale zarybieniowym, może to "To".