Jump to content

Pomoc - plecionka


 Share

Recommended Posts

Poszukuję jak najcieńszej plecionki w zakresie 20 - 25kg wytrzymałości i około 100 - 150m długości. Plecionka będzie użyta jako podkład do kołowrotka muchowego. Ze względu na relatywnie małą pojemność szpuli nie wchodzi w rachubę klasyczny backing. Ponadto dobrze by było jak by plecionka nie wpijała za bardzo wody i zdecydowanie nie brudziła (traciła koloru). Kupiłem jakiś szajs MISTRALA i nawijając go na kołowrotek lekko przytrzymywałem plecionkę lekko palcami po trzech dniach nie mogę domyć farby czy innego syfu, którym się wysmarowałem. Kolegów którzy mają DOŚWIADCZENIE z plecionkami proszę o pomoc w wyborze.

Link to comment
Share on other sites

Patrząc ogólnie na temat podkładu na szpuli kołowrotka ,rzecz wydaje się prosta ale uwzględniając kryteria jakie Pan założył to pewnie nie do końca.Od razu zaznaczam że nie mam pojęcia o fly fishingu,kołowrotkach i sznurach muchowych.Powiem pokrótce, ponieważ często spininguję a także łowię karpie i w każdej z tych metod jest wykorzystywana plecionka.Nie napisał Pan w jakim celu ma być wykorzystywany podkład z plecionki.Czy w przypadku dłuższych (dystansowo) holi plecionka ma przejmować rolę sznura czy ma być tylko wypełnieniem pod tenże sznur?Ale zakładam pierwszy wariant.Trochę plecionek już "przerobiłem" i na dzień dzisiejszy nr.1 to Daiwa Tournament . Pewne Pana założenia spełnia czyli jest okrągła (8 splotów),miękka ,podczas nawijania nie brudzi palców (seledyn fluo) i najmniej ze wszystkich przeze mnie stosowanych ,wchłania wodę (nie puchnie).Pokryta jest czymś w rodzaju teflonu co w pewnym stopniu to uniemożliwia.Ale nie tak do końca ponieważ z czasem "teflon" się wyciera o przelotki i z wchłanianiem wody jest już znacznie gorzej i pod tym względem nie odbiega od innych plecionek.Tak samo utrata koloru.W tej Daiwie nie jest źle ale i tak po kilkudziesięciu dniach lekko blednie.Tylko że w spiningu ,plecionka non stop pracuje na przelotkach.

W karpiowaniu plecionki o różnych parametrach stosowane są głównie do budowy przyponów.I tutaj wybór jest bardzo duży od miękkich,sztywnych,tonących czy pływających.Gatunkowo i wytrzymałościowo na pewno przewyższające plecionki spiningowe.Jedyną ich wadą jest to że nawijane są głównie w krótkich odcinkach np.25m i oczywiście cena.Chyba je pominiemy ponieważ kupno dłuższych odcinków wiąże się z dostępem do firm w jakich są konfekcjonowana.

Poszukuję jak najcieńszej plecionki w zakresie 20 - 25kg

No to będzie plecionka rzędu O,26 - 0,26 mm.Co do podawanej wytrzymałości to moje zdanie jest takie:Każdy producent rżnie głupa z faktyczną średnicą i wytrzymałością a jeżeli jest już u nas przewijana i opisywana to czasami są to jaja takie że hej.Jedna plecionka jakiej używałem była pod tym względem okey ,była to oryginalna USA Power Pro,później trafiłem pewnie na podróbkę co było przyczyna przejścia na wspomnianą Tournament.

Pewnie wizyta w sklepie Pana nie minie.Niech Pan poprosi o Daiwe Tournament a później porówna z kilkoma innymi.Tylko "obmacanie" kilku plecionek może skutkować trafnym wyborem.

Edited by rapala
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy