Jump to content

Pierwsze kroki z "krętactwem"


ZDZISŁAW CZEKAŁA
 Share

Recommended Posts

Witam. Jak zadeklarowałem jako pierwszy wrzucam swoją muszkę. Jest to może 15 muszka, którą udało mi się ukręcić.

haczyk: akita 502 10#(wiem wiem grot - zapomniałem stępić )

nić: top fly 8/0 brown

ogonek: bażant

tułów: quill

jeżynka: kogut szyja

skrzydełka: cdc

inne: szelak

Przepraszam za jakość zdjęć ale na to chwile to wszystko co jestem w stanie zrobić.

Proszę o ocenę i uwagi.

Pozdrawiam

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Link to comment
Share on other sites

Wow ,jak na 15 muchę to jestem pod wrażeniem na prawdę. Nie wiem mogę się mylić ale hak wydaje mi się dosyć gruby ?? zamiast bażanta na ogonek daj sobie piórka z szyi koguta są sztywniejsze po prostu i troszkę za daleko zajechałeś quillem na łuk kolankowy i jeden zwój Ci zleciał .Quill położony naprawdę ładnie główka tez dobrze zrobiona ,mucha do łowienia ,zrób sobie takie wersję ale na tułów właśnie użyj bażanta.Na 100 mucha będzie gryziona na Sanie.Stawiam :beer:

Edited by kroku
Link to comment
Share on other sites

Dzięki wielkie za słowo otuchy ;) Wszystkie uwagi biorę do serca. Co do haczyka to mam identyczne odczucie, tym bardziej, że wydaję mi się, że niektóre muchy za szybko toną. Mógłbyś mi polecić jakieś dobre haki do suchej? Co do ogonka to właśnie czekam na cała kapkę szyjną koguta, z której wybiorę większe piórka z dłuższymi promieniami na ogonki(bo na razie mam tylko początek z piórkami na jeżynki). Quill faktycznie troszkę zjechał, szczerze się przyznam, że ciężko jest mi zrobić pierwszy obrót. Mam jeszcze pytanie czy na wiosnę jest szansa coś połowić na suchą? Chciałbym właśnie zacząć od niej naukę. I na jakich rozmiarach haczyków kręcić sucharki ? Bo zastanawiam się czy 10 to nie za dużo? ;)

Link to comment
Share on other sites

Haczyki do suchej w Lesku kupisz firmy Top Fly Br 103 z cienkim drutem opakowanie 25 sztuk 10 zł .

To że toną to pewnie wina za grubego drutu,jeśli będzie coś oczkowało na wiosnę tj.połowa kwietnia to jak najbardziej,wszystko zależy od tego kiedy zacznie coś latać nad wodą.Czym większe haki tym lepiej się uczyć 10-16 jest ok na wiosnę.

Link to comment
Share on other sites

Generalnie jak na początek to powiedzmy nieźle. Mucha tonie nie dlatego, że hak za gruby tylko, oprócz tego co napisał Daniel, jeżynka za uboga w stosunku do wielkości muszki i do tego zbyt miękka i puchata (promienie piją wodę) i nie utrzymuje muchy na powierzchni. Zakup kapki Cię nie ominie, nie koniecznie drogi ale zwróć uwagę na "męskość" promieni. Sama technika robienia muszki też do pewnej korekty robiąc taką muchę zacznij najpierw od przywiązania skrzydełek, które powinny być troszeczkę (minimalnie) bardziej z tyłu. Nawijamy podkład przymocowując w kierunku kolanka ogonek i materiał na tułów (Rys. 1). Nitką wiodącą wracamy do przodu stawiamy skrzydełka i wykonujemy tułów. Mocujemy piórko na jeżynkę (Rys. 2). Samą jeżynkę wykonujemy tak aby choć jeden nawój był za skrzydełkami (od strony kolanka haka) reszta z przody całość kończymy gustowną główką (Rys. 3).

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edited by ZDZISŁAW CZEKAŁA
Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedz Panie Zdzisławie. Pańskie wskazówki rozwiązały wiele moich wątpliwości. Postaram się zastosować wszystkie rady przy robieniu kolejnych muszek. Właśnie duży problem mam z doborem odpowiednich (piór) kapki szyjnej, wiem, że z jakością indyjskich jest kiepsko ale cena tych genetycznych jest lekko mówiąc powalająca. Czyli promienie maja być dość sztywne tak? Czy może wie Pan gdzie na internecie w przystępnej cenie dostanę odpowiednią kapkę?

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Promienie mają być gładkie jeśli takie będą to będą odpowiednio sztywne tylko aby kapka nie była stara bo się będą piórka łamać. Jeśli to ma być tania kapka to sugeruję wybrać się do sklepu i samemu wybrać nie kupować na necie bo ???? chyba, że jakaś lepsza. Wybierz się do TopFly w Sanoku Adam Ci dobierze fajną tanią kapkę.

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie, w sumie nie związane z tematem ale, jak to mówią kto pyta nie błądzi. Otóż chciałbym zacząć kręcić muszki i teraz dokładna część pytania od jakich much najlepiej zacząć, chodzi tutaj o rodzaj sucha, mokra, nimfa. podstawowe narzędzia jakie będą mi potrzebne oraz materiały oczywiście. Jeśli się ktoś dobrze orjentuje to prosiłbym o przybliżoną kwotę jaką trzeba wydać z góry dziękuje.

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej zacząć kręcić suche muchy i od takich proponuje naukę machania.Ucząc się łowić suchą muchą ,staramy się podać delikatnie muszkę na tafle wody nie zatapiając jej,uczymy się precyzji i w miarę dokładnego podawania sznura.

Podstawowe narzędzia to imadło,nawijarka do nici,finiszer,nożyczki,szczypczyki do jeżynek ,szpikulec.

Z materiałów oczywiście mówię o suchych muchach to pióra cdc,różnego koloru nici ,sterówki bażanta,kapka szyjna koguta ,z takich materiałów możesz już wykonywać różnego rodzaju jętki .Co do cen ,zobacz sobie w sklepie u Gawlika.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź chodziło mi od jakich much zacząć się uczyć fly tyingu, ponieważ na muchę już połowiłem parę miesięcy nie mówię że już wszystko mi wychodzi ale żuty są coraz ładniejsze i coraz dokładniejsze. Jednakże w twojej odpowiedź była do pytania za co dziękuję.

Link to comment
Share on other sites

Witam, już trochę kręce, ale z dosyć dużymi przerwami. Ciągły brak czasu-nauka i nie tylko. Ale postanowiłem wreszcie wystawić jakąś muszkę do oceny. Jest to coś typu red tag tylko nie pamiętam profesjonalnej nazwy (jeśli w ogóle takowa jest :P ) Skrzydełko jakieś dziwne mi wyszło. Proszę o ocenę i porady.

haczyk: Akita AK 831BL

nić: Uni-Thread 6/0 olive dun

ogonek: kogut szyja

tułów: dupka-czerwona włóczka, paw

jeżynka: szyja kogut

skrzydełka: nieznane :D

Pozdrawiam i dziękuje

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Link to comment
Share on other sites

Nie ma czegoś takiego jak rodzina Red Tag-ów ta muszka w zamyśle zapewne miała przypominać Royal Coachman. Wraca temat zdjęć róbcie zdjęcia na neutralnym tle ta muszka jest nieostra za to kratka w części środkowej super. Proporcje muszki są złe jeżynka i skrzydełko zbytni przesunięte są do tyłu co powoduje, że zbytnio skupiony jest tułowik poza tym nie widać szczegółów.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie przypominam sobie muszki podobnej w konstrukcji i kolorystyce do "RC" (co nie znaczy, że takiej nie ma). Napisałem tak

... miała przypominać Royal Coachman ...
bo widziałem na stronach "krętaczy" podobne warianty "RC", podobne w sensie braku na tyłku pierścienia z pawia (warianty typu "short"). Muszkę kolegi lukas95 można by nazwać "Royal Coachman variant".
Link to comment
Share on other sites

Chciałem dzisiaj ukręcić muszkę którą podsunął mi kroku, jednak nie wiem trochę jak sobie z nią poradzić. Chodzi o tułów z bażanta... w jaki sposób go nawijać ? Wiązać pojedynczy promień czy kilka na raz? Mógłbyś wrzucić zdjęcie albo jakiś filmik na którym byłaby pokazana właśnie taka muszka? :)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

bażanta nawijam w tym samym kierunku co nić wiodącą, tak żeby nić wiodąca dociągała zazwyczaj kilka promyków z pióra bażanta do trzonka haka, najłatwiej nawija się palcami, gorzej przy użyciu szczypiec, przewijka jeżeli jest to w kierunku przeciwnym...

Link to comment
Share on other sites

Bażantówka to podstawowa sucha mucha ,chyba na całej Polsce ... ?

Sztuczne muszki "typu" Pheasent są najbardziej rozpowszechnione na całym świecie nie tylko w Polsce. Przypuszczam, że jest kilkaset różnych wzorów sztucznych muszek bazujących na piórach z bażanta zwłaszcza z promieni sterówki. Nic nie kręcę w tej chwili więc nic nie wystawiam chyba, że coś ze starych ale aktualnych wzorów.

Link to comment
Share on other sites

Póki nie wrzucę bażantke (jeśli mogę tak nazwać), przedstawiam muszkę ukręconą wcześniej.

haczyk: akita 502 10# - na poniedziałek mam mieć haki top fly 103 br ;)

nić: top fly 8/0 brown

ogonek: bażant

tułów: quill

jeżynka: kogut szyja grizzly

skrzydełka: cdc

inne: szelak

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Link to comment
Share on other sites

Quill położony super ,może o jeden nawój za daleko w stronę łuku kolankowego według mnie nie ma się do czego przyczepiać.Zrób sobie takie wersje ale z innymi tułowiami.Właśnie tak jak pisał ZDZISŁAW CZEKAŁA cdc się przekręciło.

Edited by kroku
Link to comment
Share on other sites

  • krs pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy