Jump to content

Tarło Szczupaka


Sasanek

Recommended Posts

Wiem że w naszym gronie jest ichtiolog, chciał bym zadać pytanie. Czy szczupak zdążył się już wytrzeć ?? Nurtuje mnie to ponieważ można powiedzieć że tylko ostatnie 2 tygodnie były w miarę cieple, a szkoda męczyć tarlaki mimo to że okres upływa.

Edited by Sasanek
Link to comment
Share on other sites

Kolego szczupak jest już wytarty choć nie można sprowadzać każdej wody do jednego poziomu.

Szczupak trze się zaraz po zejściu lodów stąd ochrona od stycznia,zdarzały się nawet przypadki tarła pod lodem.

Jeśli chodzi o temp.to minimalna jaka jest potrzebna do rozpoczęcia to granica miedzy 2-5 stopni.Zazwyczaj koniec tarła to przełom marca i kwietnia.Oczywiście jeżeli wszystko inne przebiega w normalnym prawidłowym kierunku.

Odpowiednia długość,wielkość samicy,ilość miejsc tarłowych.Trzeba pamiętać że im większe szczupaki tym tarło przenosi się dalej od brzegu np na górce jeziornej na której warunki są zupełnie inne niż w zatoce w takim samym miesiącu.Stąd również wydłużenie okresu do maja.Wystarczyłoby kilka kwietniowych zimnych dni i igraszki szczupakowe ustałyby.Po powrocie na tarlisko zastałyby żywca zawieszonego nad trawą.Stąd okresy ryb są z wyprzedzeniem i lekkim wydłużeniem w razie poślizgu pani pogody.Choć przyznam szczerze że nawet majowy szczupak to jeszcze nie żaden przeciwnik,choć teraz możemy trafić kolosa.

pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

W tym roku widziałem trące się szczupaki na Wisłoku 22 marca, więc spokojnie zdążyły. Ale jak sięgnę wstecz pamięcią, mój największy szczupak złowiony 18 maja był cieknącą ikrą samicą...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy