Jump to content

Sprzęt do robienia Jigów


piotr

Recommended Posts

Podstawa to marabut w różnych kolorach ,pióra siodłowe jak i szyjne ,chennile ,ewentualnie jakaś włóczka kolorowa ,nici w różnych kolorach .Takie materiały w zupełności Ci wystarczą do produkcji jigów.Pamiętaj ,że każdy materiał który pracuje w wodzie nadaje do produkcji jigów.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

To zależy jakie koguciki chcesz kręcić i czy mają to być koguty sandaczowe czy jigi.Jeżeli koguty sandaczowe to ten zestaw odpada ,poza tym jest tam kilka narzędzi ,z których nie będziesz korzystał.Najważniejszą rzeczą przy kręceniu kogutów sandaczowych jest imadło .Musi mieć silny zacisk ,który utrzyma główki 20-30 a czasami 40gramowe a to już trochę ołowiu jest;).

Jeżeli mają to być lekkie jigi (+-10g) to możesz zaryzykować ale mam wątpliwości co do jakości wykonania samego imadła.Za te pieniądze to nie ma rewelacji .Na bank po pewnym czasie ,zacznie szwankować zacisk a to najważniejszy element ,ponieważ sama jego konstrukcja jest mocno dyskusyjna jeżeli chodzi właśnie o wytrzymałość.

Kiedy zaczynałem kręcić koguty też skusiłem się na "taniość" ,nie powiem ,wytrzymało coś ponad miesiąc (po małej przeróbce) ale kręcenie w nim kogutów +20 g to była czysta poezja:D.Makabra.

Jeżeli szukasz czegoś na dłużej pomyśl o tym Fly Fishing - Bogdan Gawlik Imadło Royal

mam takie i polecam,ogarniesz nim wszystko ,począwszy od małych much, poprzez jigi a skończywszy na ciężkich kogutach.

Dokupisz do tego prostą nawijarkę Fly Fishing - Bogdan Gawlik Nawijarka 03

,nożyczki np.do paznokci i ew. wiązadełko Fly Fishing - Bogdan Gawlik Wiązadełko English Gold

,choć do kogutów jest ono zbędne.I tym sposobem masz zestaw,który posłuży wiele,wiele lat.

Jeżeli szukasz czegoś na początek aby spróbować (nie koniecznie kręcenie musi Ci się to spodobać) to możesz wziąć ten zestaw ,który podlinkowałeś,albo poszukaj podobnego imadełka na allegro ,może z używek za parę groszy a resztę dokup sobie oddzielnie.I tak będziesz potrzebował grosza na materiały a niektóre z nich nie należą do tanich.

Reasumując: Na dłuższy okres NIE, na początek TAK ,choć z wątpliwościami:).

http://www.fishing.org.pl/f34/imadlo-do-kogutow-2256/

Edited by rapala
Link to comment
Share on other sites

Chcę kręcić jiggi/puchowce okoniowe na główkach od 2 do 5g max czyli maluszki :) Wolałbym kupić coś bardziej trwałego, nawet jakby mi się to nie spodobało zawsze lepiej sprzedać lepszy sprzęt. Czyli potrzebuję imadła, nawijarki i nożyczek. Zrobię zakupy u tego Bogdana Gawlika bo widzę że ma wszystko w tym tamacie.

Jeszcze jedno pytanie, w sumie dwa. Jeśli chcę do takich jiggów montować piórka potrzebuję coś więcej? I gdzie kupować materiały głowki, nici itd? Bo czytałem że najlepiej najlepsze kupować ;)

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie.Ta z linku była tylko przykładem ale dobrze @VeJeK ,że o tym wspomniałeś,teraz wiadomo jakiej nie należy kupować;).Oczywiście ,można pokusić się o taką CFT 60 Bobbin Holder, 189.99 PLN, Nawijarki, Materiały Muchowe, Taimen ale to już zależy od grubości portfela kupującego .Ja używam chyba,najtańszej jaką udało mi się znaleźć,cztery lata już kręci a plusem jest to ,że ma mocno "odwinięte" końcówki coś w rodzaju kołnierza.

Na początek nie szalej,piórka oczywiście dobrej jakości a skoro piórka to przydały by się pewnie szczypce,ponieważ widzę że robota będzie bardziej dokładna i subtelna niż koguty na sandacze:D.Odnośnie nici i innych materiałów, pewnie w tym temacie bardziej pomogą muszkarze.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edited by rapala
Link to comment
Share on other sites

Witam,

Pióra:

Kapki szyjne kogutów - farbowane > Pióra - kapki > Materiały muchowe > Sklep wędkarski FISHING-MART

lub:

Fly Fishing - Bogdan Gawlik - Fly Fishing Shop

Nici:

UNI Thread 6/0 > Nici wiodące > Materiały muchowe > Sklep wędkarski FISHING-MART

lub:

Fly Fishing - Bogdan Gawlik - Fly Fishing Shop

lub wiele innych w zależności od zasobności portfela, potrzeb i indywidualnych upodobań:)

Na allegro można poszukać w materialach muszkarskich: są różnokolorowe kapki i nici w dobrych cenach, czasem warto zajrzeć: Muchy - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Link to comment
Share on other sites

Ze standardowych (Mustad ,Gamakatsu...) ciężko znaleźć małą gramaturę więc proponuje te Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. W Karinie na Warszawskiej je widziałem,podjedź ,dobierz wagę względem haka i...twardo negocjuj cenę:D

A właśnie mi się przypomniało ze kiedyś sam próbowałem robić jigi na ...pstrągi ?:D

Gdybyś potrzebował chenille (6mm) do tego typu małych duperelków,jakiś niepotrzebnych piór , flashy to mam niepotrzebne resztki ...masz to u mnie za free.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edited by rapala
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy