Jump to content

Złamana stopka przy kołowrotku


lisses

Recommended Posts

Dzisiaj po niefortunnym poślizgu walnąłem kołowrotkiem o betonową płytę i mam go w dwóch częściach.:mad:

Kołowrotek to Shimano technium Mgs w wielkości 1500. Moje pytanie czy jest sens próbować to naprawiać (kleić, spawać), ewentualnie jakim sposobem, klejem? Najprawdopodobniej korpus wykonany jest z magnezu.

Może ktoś tym się fachowo zajmuje?

Może ktoś posiada uszkodzony taki kręciołek?

Fotki dodam jutro. Pomocy szkoda mi tego kręćka:confused:

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem klej odpada, ja bym próbował to jakoś skręcić np: tulejka + śrubki, ewentualnie nawiercić i dać śrubę w środek, ładnie to wyglądać nie będzie ale nie o to chodzi ;)

Pm

Magnez jest metalem więc możliwe że da się pospawać, z tym że pewnie trudno będzie zaleźć kogoś kto będzie dysponował odpowiednim sprzętem, podpytam jutro posiadacza spawarki laserowej o szanse ( i ewentualne koszty )

Edited by Jarek
Link to comment
Share on other sites

Klejenie to kiepska sprawa, będziesz kiedyś łowił i może ci odpaśc i co w tedy, zapasowy kołowrotek w plecaku nosić trzeba będzie, wdg mnie najlepiej poszukaj takiego samego kołowrotka, co ma np uszkodzone jakieś mechanizmy itp, a korpós jest sprawny, wtedy poprzekładasz.

Link to comment
Share on other sites

Zależy w którym miejscu to "strzeliło". Daj foto to coś poradzimy a jak nie chce Ci się bawić w naprawę to u P. Kosiorowskiego Ci to naprawią. Ostatnio jakiś klient odbierał klejoną korbkę i zapłacił coś ok 15zł.

Link to comment
Share on other sites

Możesz spróbować tutaj MefistoFishing jedyny w Polsce sklep wędkarski z pełną ofertą sprzętu wędkarskiego prosto z Japonii. ale na "taniość" bym nie liczył,po prostu sam ocenisz czy Ci się opłaci czy nie.Skontaktuj się na jerbaikt.pl z @zorro,gość ma japońskie kołowrotki w jednym palcu ,może ma "dojścia" do części z używek albo podpowie gdzie szukać obudowy.

Link to comment
Share on other sites

Dopytałem się, da się pospawać magnez, koszt spawania laserem dość spory 150 - 250PLN.

Podobno "magicy" spawają magnez tig-iem (węglowa elektroda, cholernie drogi drut magnezowy, dużooo argonu), ta metoda była by zdecydowanie tańsza.

Odnośnie tig-a:

"Prądem AC wartość dobrana doświadczalnie, gaz argon 4.5 i drut do magnezu, osłonięcie wszystkich nagrzewających się powierzchni nadmuchem argonu.

Perfekcyjne oczyszczenie detalu, worek suchego piasku i gaśnica w pobliżu żeby w razie czego zgasić detal i ewentualnie inne rzeczy (tzn. do samego magnezu tylko suchy piasek).

Największą barierą jest zakupienie drutu ok. 2000 PLN za kg Brutto"

Post z 2010 więc cena raczej nie aktualna.

Edited by Jarek
Link to comment
Share on other sites

Widzę, że profesjonalna naprawa będzie kosztowna. Gł. powierzchnia na której trzymała się stopka tj +/- 0,5 na 0,5cm. Nie wiem kto projektował ten kołowrotek ale to jest bardzo słaby pkt. i to w kołowrotku przyzwoitej klasy.Wierzcie mi to nie był jakiś mega wypadek. Dodaję fotki.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Link to comment
Share on other sites

Raczej bez wymiany korpusu nic nie zrobisz miałem to samo przy jakimś dragonie i jak odesłałem do serwisu dragona to odesłali mi kołowrotek i napisali że koszt wymiany przewyższa wartość kołowrotka.

Link to comment
Share on other sites

Cholernie niefartowne złamanie (myślałem że trochę wyżej) domowe sposoby odpadają.

Poszukaj jakiegoś spawacza z tigiem w okolicy ( spawają magnezowe części do motocykli to i katuszkę pospawają w miarę tanio),

ewentualnie poszukaj na necie.

Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Napisałem do kolesia z serwisu Shimano w UK od którego kupowałem szpulę i do Zorro na JB. Zobaczę co napiszą. Nie mam pojęcia gdzie szukać kogoś kto spawa takie sprawy. Ile może być warty w takim stanie?

Pewnie czas zacząć rozglądać się za nowym kręciołem, może ma ktoś na sprzedaż coś do UL?

Jeszcze raz dziękuję za rady.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy