Jump to content

Wędki na blankach Xzoga


rapala
 Share

Recommended Posts

Jak już niedawno wspomniałem ,odwiedziłem pracownię BRC.Cel mógł być tylko jeden - nowy kij:D. Założenie : wędzisko do połowu sandaczy i szczupaków z łódki na gumy w przedziale 7g / 20-25g.Koncepcji było kilka ,począwszy od Batsona XSB842-TC ,poprzez wybór czegoś z oferty MHX-a a stanęło na...No właśnie.Robert ,właściciel pracowni ,pokazał mi kilka blanków Xzoga.Długo nie musiałem się zastanawiać:D...Wybór padł na Taka-G 66.Może na początek kilka informacji czysto technicznych:

Blank XZOGA TAKA-G 66 6,6 stopy (201cm) linka do 0,8PE (15lb) Max power 4kg, najlepsza praca przy ustawieniu hamulca miedzy 1-2 kg, akcja M-fast. maksymalny cieżar przynęty do 60g, średnica blanku na szczycie 1,76, na końcu 9,61 mm, ciężar blanku 55 g., materiał blanku MicroGrafit 99% .

Cóż takiego jest w tych blankach,że wybór padł właśnie na nie?Przede wszystkim są to blanki o zupełnie innej konstrukcji.W porównaniu z blankami , Batson czy MHX,blanki Xzoga charakteryzują się bardzo grubą ścianką ,rzędu kilku milimetrów ,przez co ich odporność na uszkodzenia a także przeciążenia wzrasta.Wykonane są praktycznie w całości z włókna węglowego,przez co ich czułość wzrasta.Dzięki zastosowani grubych ścianek ,mają jeszcze jedną pozytywną cechę a mianowicie, niespotykaną w porównaniu z innymi blankami moc,której zakres w zależności od modelu jest odpowiednio duży.

Nie będę się rozpisywał ,ponieważ nie jestem ekspertem w technologi wytwarzania blanków.Tych kilka zdań to jedynie moje odczucie oraz kilka suchych informacji,które udało mi się znaleźć w necie.Ekspertem w tej dziedzinie jest kolega @robbox4 :),więc przejdę do samego kija.

Nie jestem jakimś estetą ale skoro można coś nie coś wybrać z bogatej oferty komponentów pracowni BRC to czemu nie.Oczywiście, założonego budżetu trzeba było się trzymać.Kij został uzbrojony w przelotki Alconite + szczytowa SiC ,uchwyt FUJI.Tradycyjnie.Kolor blanku to czarny więc bez grymaszenia omotka poszła również w tym kolorze.Przy rękojeści było nieco więcej roboty.Korek ,pierścienie ...Nie będę się wgłębiał w opis, efekty widać na załączonych zdjęciach.

Wczoraj kijek przeszedł chrzest bojowy...Po kilkunasto minutowym rzucaniu 3" gumami na główkach od 7 do 18g (cięższych nie miałem ze sobą:D) tylko jedno mogę powiedzieć : R-E-W-E-L-A-C-J-A;). Kij jest opisany jako m-fast ale jak dla mnie jest to wędzisko o akcji na pewno szybkiej.Świetne czucie przynęty (blank wszak to 99% węgla) w dolnym zakresie a także duuużo,dużo więcej niż te 18gram jakie posiadałem.Kijek świetnie się ładuje,trzy calowe Predatory na 7g główkach,latały jak ciśnięte z procy.Ale największe wrażenie robi dolnik i jego moc.Oczywiście, został zapięty jeden okołowymiarowy sandacz ale to żaden przeciwnik do przeprowadzenia testu.Było nie było ,kij na gwarancji ,trzeba brać co oferuje łowisko...Twardy zaczep w odległości 30m ,kotwica w górę i po kilkudziesięciu sekundach dzięki "pompowaniu" jestem przy nim:D.Kijek nawet nie zajęczał i test na "przyciąganie się" przeszedł na szóstkę:D.

Zawsze byłem zwolennikiem szybkich wędzisk z twardym dolnikiem ,takie mi pasowały może dla tego,że 80% czasu poświęcam na łowienie na koguty.Kto na nie łowi, ten wie jaki kij jest potrzebny...Xzoga to trochę inne blanki ,jak by to najkrócej określić? Na pewno są to "ciepłe" blanki w których jest moc a również finezja,blanki które "żyją" podczas machania a swoje oblicze pokazują dopiero wtedy kiedy musimy się zmierzyć z dużą rybą;). Również waga jest ich zaletą a w połączeniu z odpowiednim uzbrojeniem i wyważeniem ,stajemy się właścicielami kija ,który nie męczy ręki.Ma to duże znaczenie, kiedy łowimy z opadu podbijając gumę nadgarstkiem.

Na koniec jeszcze kilka słów o odczuciach czysto wizualnych kija.Estetyka w każdym calu jak również dokładność wykonania poszczególnych elementów rękojeści.Tak na marginesie wspomnę tylko że pracownia BRC sama wykonuje 99% potrzebnych elementów.Nawet pierścienie są toczone we własnym zakresie a następnie czyszczone i polerowane...To tak co udało mi się podsłyszeć;).

Blanki Xzoga , dzięki swoim parametrom oraz technologii ich wytwarzania,na pewno znajdą wielu zwolenników ...to wiem na pewno.Co do kosztów wykonania gotowego kija...Jak to już ktoś napisał na forum: "Jesteśmy dżentelmenami i o pieniądzach nie wypada nam rozmawiać",ale kije na nich zbudowane na pewno nie odbiegają cenowo od innych marek.

Blanki oraz kije zbudowane na tych blankach ,dopiero zdobywają rynek i nie są jeszcze rozpowszechnione ,szczególnie w naszym regionie.Jeżeli ktoś z Was chciałby zobaczyć lub nieco pomachać Xzogą to służę pomocą ,oczywiście w miarę możliwości czasowych ...

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edited by rapala
Link to comment
Share on other sites

Miałem okazję porzucać godzinkę @rapalową Xzogą i jak dla mnie rewelacja. Kijek jest bardzo lekki jak na swoje przeznaczenie, dość szybki i co najważniejsze mocny jak cholera, to coś dla mnie :D Dość już mam popularnych u nas wysoko-modułowych kijów sandaczowych z "delikatną szczytówką" z którymi trzeba obchodzić się jak z jajkiem, kto widział przekrój szczytówki w takim blanku to wie o czym piszę. Jeżeli miałbym kupić jeden uniwersalny kij na łódkę to z pewnością była by to ta Xzoga, do gumowego opadu, blachy czy dużej obrotówki dla mnie super sprawa. Porównując wykonanie z innymi wędkami z pracowni jakimi miałem okazję łowić to pierwsza klasa, naprawdę do niczego nie można się przyczepić. Żeby była jasność to nie jest wątek "sponsorowany" :)

Link to comment
Share on other sites

Ot sie kolega rozpisał nad zaletami, toć to prawie mój shimano beast master tylko ciut cięższy bo i dłuższy jest :D

Aj, tam od razu się rozpisał,miałem całe 20 min. na napisanie kilku zdań:D Ale z tego co sobie przypominam kolega również nie szczędził pochwał na temat Lamiglasa http://www.fishing.org.pl/f34/rodbuilding-prezentacje-i-ocena-wedek-944/index3.html#post34050.Może pytanie nieco odbiega od tematu wątku ale chciałem zapytać, o ile można: Jak się kijek sprawuje?:)

Ale wracając do tematu wątku.Oczywiście,że na pełną ocenę kija jest jeszcze za wcześnie,niemniej jednak Xzoga oferuje produkt najwyższej jakości,który ciężko porównać z innymi blankami.Nie dla tego że jest to super-hiper a inne marki to beee ,nie ale dla tego ,że trudno znaleźć blank o podobnych parametrach.Czy można na tych blankach zbudować kij do każdej z metod połowu? Pewnie tak.Ale dla mnie do łowienia na koguty ,bardziej pasuje Batson i jak na razie przy nim pozostanę:).

Edited by rapala
Link to comment
Share on other sites

Ale z tego co sobie przypominam kolega również nie szczędził pochwał na temat Lamiglasa Rodbuilding - prezentacje i ocena wędek.Może pytanie nieco odbiega od tematu wątku ale chciałem zapytać, o ile można: Jak się kijek sprawuje?

Powiem tak blank bardzo dobry choć ma już na karku ładnych kilka lat, kij na nim ukręcony nie zawiedzie łowców kleni,jazi i boleni na lekko.

Edited by rapala
Link to comment
Share on other sites

Skoro już taki temat został założony na naszym forum,skorzystam z okazji i zapytam : Czy istnieje odpowiednik Batsona HS1023F Rx7 w blankach Xzoga? Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości ,mój XST1024F Rx8 pójdzie po młotek więc zastąpienie go podobnym kijem jest jak najbardziej uzasadnione:D.

Link to comment
Share on other sites

Bardziej interesował by mnie blank...Jeżeli chodzi o gotowe kije to możesz podać oznaczenie?A czy jest możliwość ściągnięcia jednego (tego) blanku?Oczywiście nie ma mowy o pośpiechu,ten sezon już się kończy a kijek będzie potrzebny dopiero na maj-czerwiec.

Edited by rapala
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Miałem okazję porzucać godzinkę @rapalową Xzogą i jak dla mnie rewelacja. Kijek jest bardzo lekki jak na swoje przeznaczenie, dość szybki i co najważniejsze mocny jak cholera, to coś dla mnie :D

I w końcu uzbroiłem sobie kijek na blanku XZOGA TAKA-G 66 w wersji spinningowej, będzie to mój uniwersalny kijek na łódkę i od czasu do czasu z brzegu. Początkowo miał być to casting ale nie chciałam niepotrzebnie dublować castingowego StCtroixa PC66MF2 tej samej długości, który bardzo mi odpowiada. Jako że nie lubię magazynować sprzętu sprzedałem wszystkie krótkie spinningi MHXy, Batsony i coś tam jeszcze zalegające niepotrzebnie w szafie i zrobiłem jednoczęściową Xzogę.

Na temat blanku nie będę się rozpisywał, @rapala zrobił to dokładnie, kijek dopiero co odebrany, przeszedł tylko króciutki test "ogrodowy". Zbrojenie ascetyczno - budżetowe ;) Pianka Eva, uchwyt Fuji, przelotki Alconite + Sic na szczycie - więcej mi nie potrzeba :) Waga kijka 147g, z innych parametrów odległość stopki kołowrotka do końca wędki 31cm, wyważenie przy tej długości odpowiednie. Projekt mój, wykonanie BRC.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy