Skocz do zawartości
mapet77

Łowienie ryb metodą angielską Method Feeder

Rekomendowane odpowiedzi

fish007-chcialem spróbować z method feeder (może nie do końca method feeder ;))i z racji ze jestem świeży w tym temacie mam pytanie, a mianowicie nie posiadam kijów do tej metody tylko karpiówki 3,5lbs i myślałem żeby zakupić koszyczek drennana 45 gr lub ESP 56gr (zestaw końcowy coś w stylu Twojego zestawu lekkiego, ciężkiego) zamontować jako zestaw samo zacinający i podpiąć sygnalizatory.

Prosił bym o Twoja opinie na ten temat czy ma to w ogóle jakiś sens czy dać sobie spokój z takimi eksperymentami i lepiej zainwestować w feederki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bastian: Sorry, że się wtrącam. Ja stosuję dokładnie to co ty planujesz. Na większe karpie sprawdzają mi się koszyczki 45g. Jeszcze wagę chyba zwiększę. Na mniejsze mam dużo pustych zacięć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,

tutaj ważny jest dobry hak - najlepiej z mikro zadziorem, jeżeli na to pozwala łowisko. Ja zwiększyłem haki stosuje 2-4, czasem 6. Wiem może przesada ale na 2-4 mam ok 90% skutecznych zacięć. Może rybek trochę tracę, zniechęcając je do żerowania przy tak dużym haku, ale na brak efektów nie mogę narzekać.

Używam haków Kordy, lub ESP. Sprzęt Daiwa Black Widow 3,00 lbs - 3,66mm - i łowie typowo "karpiowo" - wędka na sygnalizator i jazda. Koszyki 75g od ESP. Odrzuciłem w ten sposób drobne karpie, bo już mnie denerwowało 3-4kg targać.

Na jednej wędce zawsze mam hak 6 i mniejszy koszyk (nieraz jest taki dzień, że musi być "delikatniejszy" zestaw, aby ryby się zainteresowały). W ekstremalnych sytuacjach zmniejszam jeszcze koszyk, z hakiem poniżej 6 nie schodzę.

Jak pojawia się dużo pustych zacięć, polecam zmienić haki. Też tak miałem na początku, ale teraz tak jak pisze ok 90% skuteczność zacięć mam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cyrus: które dokładnie haki Kordy stosujesz? Ja stosuję Korda Kurv Shank nr 6 i 8. I niestety mam dużo pustych zacięć (co najmniej 50%).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

WItam,

haków używam ostatnio: Korda Kontinental - fajne haki w rozsądnej kwocie.

Co do pustych zacięć, przyczyna też może być w przynęcie - tj. włosie. Tutaj tylko moje domysły - ale jak przynętę podejmie ryba na tyle niewielka, lub ostrożna aby nie "zassać" haka tylko sam włos - to jak poczuje opór koszyka to puści i wypluje przynętę. Także długość włosa ma znaczenie. Tutaj musisz poeksperymentować. Możesz spróbować wiązać anty-blow out rigi.

Zakładam, że hak wiążesz popranie - prawdopodobnie węzłem bez węza, to ważne jest abyś wyprowadzał od zewnątrz do wewnątrz. Ale to jest postaw i pewnie tak robisz.

Ogólnie to wiem Ci że na początku miałem z tym problem również i ciężko mi stwierdzić w jaki sposób to poprawiłem. Może zacząłem lepiej te przypony wiązać, może to zasługa haków, może przypadek i trafiłem na agresywne ryby. Teraz spinki mam głównie z mojej winy, za późne zorientowanie się o braniu, lub niedbały hol :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
fish007-chcialem spróbować z method feeder ......

Oczywiście że można, już o tym było pisane we wcześniejszych postach.

Edytowane przez fish007

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nocka z soboty na niedziele łowisko Bączek. Jak widać rybki cały czas żerują :D Największy karpik miał 11 kg a najmniejszy którego zdjęcia nie mam miał ok 4 kg. Jesiotr 5.5 kg reszta rybek nie ważona. Jeden karaś obudził mnie w nocy bardzo ostrym wyjazdem :D Miałem jeszcze dwie spinki. Jak widać po skrzynce za ciepło nie było ale wyprawę zaliczam do bardzo udanych :D Mam nadzieję że pogoda jeszcze dopisze i na jakąś nockę się wybiorę w tym sezonie :)

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie szybkie pytanko bo jestem ciemny w tych sprawach nada się ten pellet zanetowy na haczyk?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

pewnie nie jest dziurawy , więc albo musisz nawiercić go wzdłuż małym wiertłem i na włos , lub jakoś przymocować do haka , może to być gumka , taka w miarę ciasna , by nie zleciał podczas rzutu jednak lepiej zainwestuj w pellet "dziurawy" i zakładaj go na włos. W sprzedaży jest tez pelllet na tyle miękki że można nabić go na haczyć jednak nie pamiętam nazwy. W moim odczuciu najlepszym rozwiązaniem jest włos- duża większa skuteczność zacięć w wypadku tej metody , gdzie do zacięcia powinien wystarczyć ciężarek 25g , skuteczne jest dodanie np. 1 malutkiego robaka na hak ( przynajmniej na moim łowisku)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzieki. Ciężko go właśnie rozwiercić nawet malutkim wiertłem bo pęka dlatego poszukam z dziurką.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój niezbędnik do Method Feeder , myślę że fotki powiedzą więcej niż tekst :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sporo tego kolego , jednak uważam że na początek wystarczy foremka , 3 ciężarki haki z mikro zadziorem i igiełka co by łatwiej zakładać pellet i stoperek co by nam nie spadał :) Jak już pisałem nie ma co oszczędzać na haczykach uważam że do tej metody wymaga sie najwyższej jakości haków by nie traciły za szybko swej ostrości , mikrozadzior pomimo mikro pewnie trzyma naze rybki , miałem wiele przypadków ryb zacietych tak ze przez pysk przechodziła im żyłka a hak był dalej , i ciekaw jestem jak to się dzieje że ryba nabiła się aż za haczyk . Ma ktoś jakieś sensowne wytłumaczenie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sporo tego kolego , jednak uważam że na początek wystarczy foremka , 3 ciężarki haki z mikro zadziorem ................... wiele przypadków ryb zacietych tak ze przez pysk przechodziła im żyłka a hak był dalej , i ciekaw jestem jak to się dzieje że ryba nabiła się aż za haczyk . Ma ktoś jakieś sensowne wytłumaczenie?

Żeby coś sensownie wytłumaczyć to trzeba to sensownie napisać w czym rzecz, przeczytaj swój post zastanów się co chciałeś przekazać i napisz jeszcze raz.

Edytowane przez fish007

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę że Ireckiemu chodziło o to że ryba się zacięła w ten sposób że hak jakby w całości (grot, kolanko i oczko) przeszedł przez wargę ryby,

tak jakby ryba się "nawlekłą" na żyłkę:D, jeżeli nie o to chodzi to już sam nie wiem o co chodzi.:D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie o to chodziło, ciężko było mi to wytłumaczyć , powtarzało mi się to kilkukrotnie na różnych haczykach i przyponach i tylko przy metodzie, tylko nie mogę sobie wyobrazić co działo sie pod wodą , że ryba sie tak zacięła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
a co sprawia że są dobre do metody?

Miałem przyjemność łowić rozmiarem 4000, i krótko :

- chodzi jak masełko, trudno to opisać trzeba samemu pokręcić

- świetnie układa żyłkę co przekłada się na długość rzutu

- płynny hamulec

- wolny bieg i jego regulacja bardzo płynna / używam wolnego biegu kiedy łowię koszykami do Metody łowię z sygnalizatorem /

- i to coś co mają wszystkie kołowrotki Shimano z górnej półki czyli niezawodność

- jedyny minus to cena ale to jest bardzo subiektywne odczucie dla różnych ludzi, krótko mówiąc wszystko zależy od tego czy masz kase czy nie

Edytowane przez fish007

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź.

Kołowrotek fajny ale ja bym wybieral jak najmniejszy ponieważ wolę plecionki (jako linki główne i przypony) od żyłek i bardziej mniejsze kołowrotki mi odpowiadają-z uwagi na wagę całego zestawu.

Edytowane przez marek118

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W tej cenie to masz 3 sztuki rewelacyjnego:

Jeśli chodzi o młynki SPRO to tutaj poza ceną nic rewelacyjnego według mnie nie ma. Jeden padł po połowie, a drugi po jednym sezonie intensywnego łowienia. Dla tego porównywanie plastikowego SPRO do chociażby Shimano jest według mnie bez sensu. Szkoda ludziom w głowie mącić, za ceną idzie jakość i to ciężko oszukać. Pozdrawiam.

PS. Method feeder jesienią to magia w czystej postaci :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mateusz91 odezwij sie jak bedziesz mial jakies pojecie o tym co piszesz...

Shimano przerabialem wiekszosc, teraz mam jednego Aero 4000 Feeder FA i dupy nie urywa, wierz mi, a material identiko jak X-Aero Baitrunner.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,

filmy o tej Twojej zanęcie :)http://www.topfish.rs/topfish-novosti/novi-haldorado-proizvodi-za-2013-godinu-najava

Co do zakupów, można tego dokonać: Haldorádó horgász áruház - oferują wysyłkę do Polski :) Na rodzimym rynku nie spotkałem się z produktami tej firmy i podejrzewam, że ciężko będzie znaleźć sklep oferujący tego producenta. Chociaż "Cukk`a" już ciągną z Węgier :]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi