Jump to content
mapet77

Łowienie ryb metodą angielską Method Feeder

Recommended Posts

Dzięki za konkretne odpowiedzi:) o to mi chodziło. Jeszcze zastanawiałem się nad jakimś pickerem, miałem na oku Browninga Commercial King ale odradzano mi ją z powodu zbyt małej długości. Jak sądzicie wędka ma być na wody stojące.

Wpierw odpowiedz na pytanie co - jakie ryby, na jakich wodach chcesz łowić, na jakich odległościach, jakimi koszykami ???

Trudne pytanie dla osoby zaczynającej przygodę z wędkarstwem gruntowym, powiedzmy że będą to w większości starorzecza i stawy czasami jakieś jeziorko lub komercja, koszyczki raczej małe i średnie maks do 40 gr a co do ryb to na jakieś giganty się nie nastawiam. Tak to sobie wyobrażam na początku, pewnie życie zweryfikuje:)

Więc najlepszym wyborem będzie wędka długości 3,5-3,6 m, o wyrzucie 60-80 gram np.

DAM Sumo GT4 Carp Feeder - 3,60m 20-75g

Shimano BeastMaster BX Feeder M 100g co prawda 100 gram ale pięknie pracuje jak 60 gramówka z innej firmy

Browning Black Magic Feeder M 3,60m/ 80

wiem ze podobne kije ma Garbolino, Trabucco, Tubertini no chyba że zaszalejesz i kupisz Prestona

piszesz że kije do 40 gram bo nie będziesz używał większych koszyków, a ja ci powiem że będziesz, jak nabijesz koszyk do Metody np 45 gram Drennan to już będzie do rzucania około 75 gram, odradzam kupowania kijów pewnych wiodących krajowych firm ponieważ poza kilkoma wyprodukowanymi przez nie "drogimi rodzynkami" nie mają nic konkretnego do zaoferowania

Trudne pytanie dla osoby zaczynającej przygodę z wędkarstwem gruntowym, powiedzmy że będą to w większości starorzecza i stawy czasami jakieś jeziorko lub komercja, koszyczki raczej małe i średnie maks do 40 gr a co do ryb to na jakieś giganty się nie nastawiam. Tak to sobie wyobrażam na początku, pewnie życie zweryfikuje:)

Zastanów się czy na początek warto kupować drogi sprzęt, czy nie warto kupić czegoś tańszego i zobaczyć jak Ci to łowienie bedzie odpowiadalo to stopniowo będziesz inwestował w droższy sprzęt.

Z doświadczenia wiem, że wolę zainwestować od razu w coś lepszego. Wszystkie moje wędki które miały być na chwilę i do spróbowania tylko mnie zniechęcały i do dzisiaj stoją nie ruszone po kilku wypadach. Mam oczywiście pewien pułap cenowy, którego specjalnie nie podawałem żeby nie odrzucać żadnych propozycji.

W związku z pytaniami nadsyłanymi na prv chciałbym pokazać Czeskie przynęty na które łowię, a o których często piszę w moich postach .

Pellety i kulki CHYTIL , Jatra - Wątroba 12 i 15 mm , Svestka - śliwka 12 i 15 mm, Skunk Shit 12 i 15 mm, Barillo Pelety to pellety rybne w suchym dipie, tutaj w dipie Krylowym 14 mm, Boilies sinking - kulki tonące, tutaj po kolei Ananas, Carp Killer, Jahoda - truskawka. Wszystkie kulki 16 mm ale zawsze troszkę je oskrobię do średnicy 12-14 mm / bo takich średnic akurat nie było a takie uzywam / albo robię z nich pellety lub dumbelsy, takie oskrobane przygotowuję wcześniej w domu i zalewam różnymi dipami, łatwiej wtedy taki dip jest wchłaniany, a ja mam mniejsze przynęty takie jak chciałem.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Jaką byś cie żyłkę polecili do methody? (ciężar wyrzutowy koszyk +zanęta do 70 gram )

Cd Czeskich i nie tylko przynęt - oprócz przedstawionych powyżej z CHYTILA, stosuję przynęty firmy Węgierskiej ZOOM , jest to pellet Krwawy Halibut 8, 12 i 16 mm, Truskawkowy Halibut 8, 12 i 16 mm, Fire Shot / Halibut / 8 i 12 mm, z tych trzech najlepsze wyniki mam na Truskawkowy Halibut który właśnie dokupiłem na Allegro , kupiłem też pellet Krwawy Halibut & Miód 15 mm, ciekawe zestawienie smaków pewno się sprawdzi ale o tym napisze jak coś połowię. Z ZOOMa stosuję jeszcze pellety owocowe 8 i 10 mm. Z pelletów CHYTILa czekam na nowość a mianowicie pellet czosnkowy, powinien byś zabójczy na wiosnę.

Ostatnio przywiozłem z Czech nowe puffi CUKK miodowe , to te same które opisałem we wcześniejszym poście, tyle że tam były czosnkowe oraz Czeskie puffi CHYTIL miód i truskawka, ceny jak widać w koronach, za Chytila po 20 koron to wychodzi 3,20 zł, i CUKK 41 koron około 6,50 zł więc bardzo przystępne.

Na co będę łowił w danej chwili, na danym zbiorniku, do końca nie wiadomo, ale trzeba być przygotowanym na wszystko.

Edited by fish007

Pytanko do fish007

Gdzie w Karvinie kupuje Pan te przynęty??, mam do Karviny raptem 8 km:)

Czytałem we wcześniejszych postach że na goczałkowicach ryby preferują słodkie przynęty, co Pan poleca?, ja wędkuję głównie od strony Frelichowa i Zarzecza.

I jeszcze pytanie do wszystkich którzy wędkują kijami 3-częściowymi,- po zakończeniu wędkowania chowacie wszystkie części wędki do osobnego pokrowca łącznie z częścią najgrubszą odkręcając kołowrotek??

Namiary na sklep w Karvinie

http://www.firmy.cz/detail/2666729-jindrich-kotlar-karvina-frystat.html

Goczałkowice - tam najlepiej sprawdza się słodka zanęta, numer jeden na Goczałach to zanęty Marcela zobacz post #873, plus do tego ewentualnie domieszki pelletów owocowych, method basic, crush pellety i nie zapomnij o prażonych mielonych konopiach, jednak zanęty Marcela są na tyle dobre że nie musisz nic poza konopiami dodawać.

Łowienie na Frelichowie i Zarzeczu opisywałem już wcześniej, nic się nie zmieniło , poszukaj w postach z połowy 2013, generalnie zestaw na Frelichów to koszyk Drennan 25-45 gram Large, haczyki 10-12, pellety 8-12, kukurydza, białe robaki na klipsie lub pęczek, kawałki rosówki lub czerwonych robaków, owocowe lub czosnkowe puffi, w Czechach kupisz jeszcze preparowane owocowe pszenice i ryże z CHYTIL-a .

Wędki na łowisko i do domu zawsze wożę uzbrojone, bo tak mi jest wygodniej, używam pokrowca Cormoran 150 / 3 komory

[email=http://allegro.pl/pokrowiec-z-pianka-cormoran-ii-kom-150cm-prezent-i5035664742.html]http://allegro.pl/pokrowiec-z-pianka-cormoran-ii-kom-150cm-prezent-i5035664742.html

podobny do tego w linku, każda wędka w osobnej miękkiej komorze, każda wędka spięta 3 paskami neoprenowymi z rzepami, w Karvinie kupisz za prawie połowę ceny taniej niż w Polsce.

Tu też warto w Czechach zajrzeć

http://www.firmy.cz/detail/2034266-charlie-rybarske-centrum-cesky-tesin.html

Edited by fish007

Na zdjęciu 75 cm , dziś z większych były jeszcze 67 , 63 , 58 , wagi niestety nie mam. Wszystko na metodę , drenan 35g , esp 56 g , haczyk nr.8 pellet halibut 10mm i pop up . Brania zmienne . Zbiornik PZW .

Powoli zaczyna mi wychodzić łowienie tą metodą , wszystkie rybki pływają :)

Zdjęcie zostało usunięte, gdyż nie spełnia wymogów regulaminu.

Na PZW - wynik rewelacyjny. :)

Jakie długie przypony stosujesz na takie duże karpie? Ja poluję na podobne karpie, w tamtym roku stosowałem przypony 10-20 cm (najlepsze wyniki na 10-15 cm). W tym roku dalej chcę eksperymentować z długością przyponów.

A który punkt złamałem tym zdjęciem?

Przypon 5cm na 35g i 10cm na 56 g , największy na 56 g , następny już na 35 . Tak ze wielkość koszyka raczej nie ma dużego znaczenia .

witam, czy ktoś z kolegów miał do czynienia z tym patykiem: http://sklep-wedkarski-gozdawa.pl/preston-innovations/wedki/wedka-3-04m-feeder-competition-pro-10-light-feeder.html potrzebuję coś na jeziorowego pickera

mało informacji na stronie odnośnie parametrów tego kija (jakości przelotek tzn. twardości, ciężaru rzutowego itp.)

chyba że macie coś innego do polecenia w cenie do ok. 600 zł

witam, czy ktoś z kolegów miał do czynienia z tym patykiem:..............

Powiedz co, jaka techniką, na jakiej odległości chcesz łowić to coś doradzimy, za mało danych.

A Preston light feeder czyli ciężar wyrzutu do max 60 gram a może i mniej, i wędka typowa na komercję do łowienia z bliskich odległości max 40 m , tym wędziskiem nie polecają siłowego wyrzutu na 80 m, jak chcesz kupić coś uniwersalnego to, to nie jest to czego szukasz.

głównie małe jeziora, większy białoryb na selektywne przynęty pellety, groch itp. koszyczki zanętowe do max. 25g zwykłe i do methody

odległości niezbyt duże przeważnie tyle ile da się z procy luźny groch lub gruby pellet wystrzelić 15-30 m

Do fish007 który sklep w Ostravie Pan poleca?, jest ich tam kilka- chodzi mi o największy asortyment.

Do Ostrawy nie jeżdżę wszystko czego potrzebuję mogę kupić w Karvinie lub Cieszynie

Czy znacie jakąś dobrą stronę internetową dotyczącą tej metody. Chodzi mi o informację od podstaw. Dzięki za podpowiedź

No na przykład to forum i ten wątek. Masz napisane i o sprzęcie i o zanętach, przynętach, hakach, przyponach, wszystko poparte filmami. Kije, kołowrotki też są. Co jeszcze Cię interesuje?

moto g