Jump to content

Demotywatory a wedkarstwo

Recommended Posts

• 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Jak czytam niektóre komentarze pod tymi zdjęciami suma to mi się włos na głowie jeży...masakra.

"odnosnie pana ktury zlowil rekordowego suma w polsce to mial racje ze go zabral !!!!!!!!(ja nie mam karty i nie lowie rybek bo nie mam na to czasu poprostu siedze za miedza i zarabiam na mieszkanie!) mam znajomych nad wisla kturzy lowia prondem (KLUSUJA) I NA SIATKI TO ONI NAPRAWDE WIECEJ TAKICH KOLOSOW WYCIAGAJA W CIAGU ROKU NIZ NIEJEDEN WEDKARZ W CIAGU CALEGO ZYCIA!!!!!!! SUMOW OD 25 DO 95KG Z TEGO CO JA WIEM OD 5 LAT BYLO PONAD 45SZTUK TAKZE JAK GO GOSC WYCIAGNA NA ZYLKE TO DOBRZE ZE GO WZIA"

usunięto zbędny komentarz...

Odnośnie suma... Jestem zwolennikiem C&R całym sobą, ale czytając jedną z moich ulubionych stronek, spotkałem się z ciekawą opinią człowieka (który też wypuszcza swe zdobycze), że do tej pory wypuszczał sumy, ale odkąd o nich poczytał więcej, nie podaruje już żadnemu...

http://extreme-fishing.pl/sum-europejski-–-natural-born-killer/

Cały artykuł ciekawy, ale mówię tu o akapicie "Wanted dead!"

Mam nadzieję, że lektura tych dywagacji nie zmieni twoich zachowań. Sum jest naszym gatunkiem rodzimym i był w naszych wodach "od zawsze" . I jakoś cała ichtiofauna sobie z tym poradziła. Dzielenie zwierząt na te "dobre" i "bandytów" jest skrajną głupotą. Każdy gatunek ma swoje miejsce i niszę. Zapewniam cię, że jeżeli będą w naszych wodach okazowe sumy to będzie znaczyło, że ze wszystkimi rybami jest ok. A jeżeli miałbym jakiś gatunek traktować pałą w łeb to byłby to mięsiarz pospolity.

A co Kolega powie o zarybianiem sumem zbiorników położonych w górskim biegu rzek takich jak San czy Wisłok, chodzi mi tu o Zalew Soliński i zbiornik zaporowy w Sieniawie? Nie chcę się tu rozwodzić nad tym czy prać te sumy w łeb, czy wypuszczać, ale uważam, że zarybianie tych zbiorników nimi jest głupotą. Niech ten sum pływa sobie w dolnym Sanie, Wiśle i tak coraz niżej, gdzie występował naturalnie, jednak w jakim celu go wprowadzać do wyżej wymienionych zalewów, szczególnie Sieniawy, która jest stosunkowo niewielka? Wiecej z tego będzie szkód niż korzyści.

Edited by marekn

Ale tutaj znowu winni są ludzie (tym razem tzw działacze nie mięsiarze) a nie ryba. Zarybianie górskich zbiorników sumem jest głupotą i podobnie byłoby w przypadku zarybień zbiorników nizinnych pstrągiem. Ale to nie znaczy , że mamy przyjąć tezę o szkodliwości suma w jego naturalnych siedliskach.

W naturalnych siedliskach niech sobie żyje jak najdłużej, jednak we wspomnianych przeze mnie wodach już jest i niestety jest szkodnikiem. Więc co teraz ? Jak powinniśmy postępować po jego złowieniu, jakieś rozsądne propozycje?

• 1 month later...

Umówiliśmy się, że na forum nie wrzucamy zdjęć ryb niewymiarowych, złowionych w okresie ochronnym lub traktowanych niewłaściwie. Myślę, że ten link należy do tej kategorii. Starajmy się nie umieszczać takich zdjęć, niech to forum będzie tak etyczne jak to jest możliwe.