Jump to content

GPS a wędkarstwo


krs
 Share

Recommended Posts

GPS to nie tylko nawigacja samochodowa, ale również nawigacja "terenowa". Ciekawy jestem czy ktoś z Was używa takiego wynalazku np. do oznaczania miejscówek na lądzie lub wodzie, i czy sprzęt typu Garmin eTrex może być rzeczywiście pomocny wędkarzowi ?

Na pewno przydatna może okazać się nawigacja samochodowa, obecnie dostępna praktycznie dla każdego za niewielkie pieniądze. Sam korzystam z Automapy i bazy Miplo, w której są m.in. łowiska. Inną sprawą jest dokładność wyznaczania trasy, tutaj Automapa prezentuje się słabiutko - typ krótkiej trasy to jakieś nieporozumienie, nawigacja potrafi pokierować nas często polną lub leśną drogą w nieznane :D

Jeżeli macie jakieś doświadczenia z GPSem to piszcie :)

Link to comment
Share on other sites

Od czterech lat używam Garmin etrex Legend HCx + Mapa Topo

Polecam go każdemu kto choć trochę zajmuje się pieszą turystyką,wędkarstwem czy grzybobraniem.Do zakupu GPS-u skłoniło mnie głównie zainteresowanie wędkarstwem ale także notoryczne gubienie się żony w lesie podczas grzybobrania połączone z ciągłym nawoływaniem Wiiiiiitek!:D Ale do rzeczy,jako że dużo spininguję pływając pontonem dzięki GPS-owi mam możliwość dokładnego napłynięcia na wybraną "miejscówkę" z dokładnością do 2-4m co pozwala zaoszczędzić dużo czasu.Nieocenione zalety tego urządzenia można dostrzec przy pływaniu w gęstej mgle,kiedy mała widoczność utrudnia nam orientację według brzegu lub przy odnalezieniu markera podczas zasiadek karpiowych kiedy wywozimy zestawy.Legend HCx ma także wbudowaną mapę drogową co zwalnia nas z zakupu samochodowego GPS-u oraz masę innych funkcji (mniej lub bardziej przydatnych) o których możecie poczytać przeglądając specyfikację tego urządzenia.Obecnie na każdą wyprawę zabieram ze sobą GPS i zaznaczać co ciekawsze miejscówki zwłaszcza na zbiornikach na których jeszcze nie łowiłem a nóż kiedyś tam pojadę i WOIpunkty mogą mi się przydać, a mam ich obecnie zapisanych około 200.

Jeżeli ktoś ma pytania to piszcie, postaram się odpowiedzieć i zachęcić do zainteresowania się tym małym urządzeniem bardzo przydatnym w wędkarstwie i turystyce.

Link to comment
Share on other sites

Garmin etrex Legend do fajne urządzenie, duży plus to możliwość stosowania map. Na początek chciałbym jednak wybrać tańszy model etrex H, minus to brak wbudowanych map. Myślę że do oznaczania miejscówek urządzenie się sprawdzi. Na samo łowisko doprowadzi mnie automapa, a do konkretnej miejscówki Garmin :) Ciekawy jestem czy brak mapy u rządzeniu może w jakikolwiek sposób utrudnić lokalizację ?

Link to comment
Share on other sites

Garmin etrexH do wykorzystania w wędkarstwie w zupełności wystarczy ale jeżeli ktoś zajmuje się turystyką pieszą brak map TOPO jest jednak dużym minusem.EtrexH ma wszystkie podstawowe funkcje,które można wykorzystać w naszym hobby.Zaznaczając "miejscówkę" zawsze kieruję się do niej kompasem a nie mapą ponieważ zdobycie map bazowych małych zbiorników czy jeziorek jest praktycznie niemożliwe,po prostu ich nie ma.Ważne aby GPS miał wbudowany kompas,był zintegrowany z systemem WAAS/EGNOS,posiadał antenę wysokiej czułości aby nie gubił sygnału (np. w lesie).Niezaprzeczalną zaletą etrexaH jest jego cena.Tylko trzeba pamiętać o dokładnym opisywaniu WOI-punktów w urządzeniach ,które nie posiadają mapy aby po naniesieniu dużej ilości w końcu w nich się nie pogubić (np.Czarna,górka,charakterystyczny punkt terenu).

@krs szybko docenisz zalety tego "żółtka",kiedy ,tak jak wyżej pisałem,przyjdzie Ci napłynąć na "miejscówkę" podczas dużej mgły o czym niejednokrotnie sam się przekonałem.

Link to comment
Share on other sites

@krs szybko docenisz zalety tego "żółtka",kiedy ,tak jak wyżej pisałem,przyjdzie Ci napłynąć na "miejscówkę" podczas dużej mgły o czym niejednokrotnie sam się przekonałem.

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, rozwiałeś moje wątpliwości :) Zdecyduję się na Etrex H, będę to urządzenie wykorzystywał praktycznie tylko do celów wędkarskich, wbudowana mapa nie będzie mi potrzebna.

Link to comment
Share on other sites

Z doświadczeń z "żółtkierm" wiem, że mozna dokonać naprawdę dokładnego "opisania" miejscówki.

PS: uwaga w tym modelu kompas (i inne funkcje) działa jak się ruszasz... ;-)

Najlepszy sposób to podejscei do miejsca kilka razy - jest tez sposób na uśrednianie pomiarów ale jeszcze nie do końca go rozgryzłem. Na razie najlpeij podejść w wybrane miejsce dwa trzy razy (wcześneij odchodząc z niego w różncyh kierunkach). Jak się da połozyć gps w tym samy miejscu i sprawdzić namiary. W ogródku ćwiczebnie brałem namiar na pojedyńcze rośliny - przy dobrej pogodzie funckja GoTo prowadzi niemal na centymetry do celu.

Przy miejscówkach wędkarskich aż taka dokładność nie jest potrzebna.

Link to comment
Share on other sites

W ogródku ćwiczebnie brałem namiar na pojedyńcze rośliny - przy dobrej pogodzie funckja GoTo prowadzi niemal na centymetry do celu.

Przy miejscówkach wędkarskich aż taka dokładność nie jest potrzebna.

Panie Staszku z tą dokładnością to nie jest tak do końca.System GPS jest utrzymywany i zarządzany przez Departament Obrony USA ,który do celów cywilnych wprowadził celowy błąd pomiaru rzędu 2-3 metrów ale to i tak niewiele jeżeli chodzi o dokładność określenia pozycji.W moim eTrexie HCx podczas zapisywania WOI-punktu przez funkcję "Uśrednij",błąd ten wynosi od 2 do 4m przy bardzo dobrej widoczności satelitów.Można w prosty sposób się o tym przekonać,kładąc GPS na kilka minut nieruchomo.Przy włączonej funkcji "zapisywania śladu" stwierdzimy że aktywny ślad nie jest stały tylko wygląda to tak jakby GPS był w ruchu,nazywa się to "pływaniem" a inaczej błędem celowym.Ale nawet pomimo tego, GPS bardzo dobrze sprawdza się w wędkarstwie szczególnie na dużych zbiornikach i każdy kto planuje zakup tego urządzenia na pewno będzie z niego zadowolony.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

W końcu mam osobistego GPSa. Nie jest to Garmin eTrek, a najzwyklejszy w świecie Smartfon z systemem Android ot taka sobie komóreczka :) Teraz mam wszystko w jednym: telefon , GPS, mobilny internet itp.

Możliwości lokalizacyjne smartfona z androidem na pokładzie są nieograniczone znacznie przewyższając w tym temacie urządzenia dedykowane (garmin). Możemy tutaj korzystać nie tylko z map offline (np. trekbuddy) ale również z map online (google maps). Mamy też możliwość wysłania swojej aktualnej lokalizacji poprzez sms/maila informując znajomych o naszym położeniu. Osoba otrzymująca taką wiadomość w kilka sekund namierza naszą lokalizację na mapie, wystarczy że kliknie w przesłany link. Kolejna zaletą jest geotagowanie zdjęć. Robimy zdjęcie nad wodą, wrzucamy je na komputerek i wiemy dokładnie gdzie zdjęcie było robione z dokładnością do kilku metrów z wizualizacją na mapie.

Polecam nie tylko wędkującym ale również osobom aktywnie spędzającym wolny czas. Dzięki aplikacji Runkeeper możemy prowadzić dziennik swojej aktywności. Aplikacja rejestruje nasz ruch a następnie wyświetla przebytą drogę na mapie (google maps), z podaniem liczby kilometrów i czasu. Dane wysyłane są również na serwer, gdzie po zalogowaniu możemy dokładnie prześledzić historię naszych wycieczek.

Polecam smartfony z systemem andoroid. Funkcjonalnością dorównują a wielu przypadkach przewyższają kultowe już tel. Apple iPhone kosztując przy tym znacznie mniej. Więcej o systemie Google Andorid na stronie: http://android.com.pl/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Można wiele zdziłać na komórce.:D nie trzeba specjalistycznego sprzętu:rolleyes:

Kompendium wiedzy na temat GPS – praktyka.;)

http://gpsmaniak.com/

W temacie komórek na SYMBIANIE

http://forum.symbianos.pl/viewtopic.php?t=55

Od tego powinienem zacząć:P – klasyka + teoria z praktyka czyli fascynacji

http://www.gpsmaniak.com/new/porady-kalibracja.htm#1:50000WZKART

A tutaj cała Polska:eek:- tylko wgrywać i w Polskę:D

http://www.gpsmaniak.com/new/porady-kalibracja.htm#1:50000WZKART

Przegląd programów

http://smartmobile.pl/programy-gps-dla-turystow-wm-symbian-java

Możliwości wiele , byle w komórce był właściwy PROGRAM.

:P

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Mam i ja swoje żółtko :D Etrex H to fajne urządzenie, do oznaczania miejscówek (i nie tylko) wręcz idealne. Wcześniej używałem telefonu z androidem i nie do końca pasowało mi takie rozwiązanie, za dużo klikania i do tego słaba widoczność w słońcu. W Garminie oznaczenie miejscówki to tylko dłuższe naciśnięcie jednego przycisku z boku obudowy, prosto i szybko. Jest też wodoodporny i solidnie wykonany. Nie posiada wbudowanego kompasu magnetycznego, kierunek wskazywany jest dopiero podczas ruchu podobnie jak nawigacja samochodowa ale to najmniejszy problem.

Artykuł @rapali nt. wykorzystania gpsu w wędkarstwie, jeżeli ktoś jeszcze nie czytał to zapraszam:

https://www.fishing.org.pl/topic/7537-z-gps’em-na-lodzie/

 

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Link to comment
Share on other sites

Na pewno będziesz z "żółtka" zadowolony;).Fajne urządzenie do zaznaczania obiecujących miejscówek wędkarskich ale również bardzo przydatne kiedy wyruszymy na grzybki do mniej znanego lasu.Teraz tylko pozostaje stworzyć "klub" GPS-iaków i wymieniać się waypointami .... nie koniecznie wędkarskimi:beer::D.

Link to comment
Share on other sites

Dobry pomysł z tą wymianą waypointów, może utworzymy dział dla posiadaczy GPSa np. interaktywną mapą i naniesionymi punktami :rolleyes: Muszę zaopatrzyć się w kabelek do podłączenia żółtka z kompem, oryginalny kosztuje jakieś kosmiczne pieniądze w porównaniu do ceny samego urządzenia, pewnie zrobię go sobie sam: http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=8&t=6284

@rapala podłączasz garmina do kompa ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Jak masz telefon z GPS-em to polecam darmowy program Trek Buddy. Do tego programu dogrywasz mapy interesującego Cię obszaru i masz za free fajną nawigację do pieszych wędrówek. Na moim Solidzie B2710 śmiga aż miło. A jak chcesz coś bardziej PRO to sprzedaje właśnie GPS-a.

Link to comment
Share on other sites

Jak masz telefon z GPS-em to polecam darmowy program Trek Buddy. Do tego programu dogrywasz mapy interesującego Cię obszaru i masz za free fajną nawigację do pieszych wędrówek. Na moim Solidzie B2710 śmiga aż miło. A jak chcesz coś bardziej PRO to sprzedaje właśnie GPS-a.

Słyszałem że jak telefon ma włączony gps to bardzo szybko bateria pada.

Widziałem na alle... gps za nieco ponad 100zł .czy wbędzi spełniał swoje zadanie?

LOKALIZATOR MINI GPS TURYSTYCZNY OKAZJA NOWY HIT (2895162642) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Link to comment
Share on other sites

Słyszałem że jak telefon ma włączony gps to bardzo szybko bateria pada.

Minusem stosowania aplikacji GPS szczególnie w smartfonach jest bateria, do poważniejszych zastosowań takie rozwiązanie się nie nadaje, no chyba ze wozisz ze sobą przenośną ładowarkę ;) do tego dotykowy wyświetlacz, wystarczą mokre ręce i jest problem z wyborem funkcji, o słabej widoczności w ostrym świetle nie muszę chyba wspominać. Zakupiłem Garmina Etrex H i nie żałuję, wymienne akumulatorki, wodo i wstrząso odporny, fakt że obsługa znacznie toporniejsza ale za to wszytko działa jak należy, dodanie Way pointu to tylko dłuższe naciśnięcie jednego przycisku a nie klikanie paluchami po ekranie. Nawigacja w telefonie może jest i dobra ale do samochodu, ewentualnie na miejskie spacery.

Link to comment
Share on other sites

Witam,chcę kupić jakiś gps do pieszych wędrówek po Bieszczadach.Zalezy mi tylko na tym żeby potrafił mnie zaprowadzić spowrotem do samochodu po zejściu ze szlaku:).Jak najtańszy .Ma ktoś jakieś propozycje?

Mam 2 szt Bushnell Backtrack 3 i 5. Sprawdzają się dobrze, byłem na grzybach w nieznanym terenie i trafiłem do samochodu bezbłędnie. Mają zasilanie na paluszki. Można wziąć na wymianę. Jednego chcę się pozbyć, tej trójki. Jak byś był zainteresowany, to PW.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Minusem stosowania aplikacji GPS szczególnie w smartfonach jest bateria, do poważniejszych zastosowań takie rozwiązanie się nie nadaje, no chyba ze wozisz ze sobą przenośną ładowarkę ;) .

Dokładnie. W smartfonach zawodzi bateria. W prostych telefonach z GPS (np. Samsung B2710 którego posiadam) bateria na GPS-ie trzyma 22-24 godziny, czyli bardzo długo. Dodatkowo tel jest bardzo solidny i co ważne wodoodporny. Można fotki trzaskać pod wodą do 1m. Dłuższej ręki nie mam:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy