Jump to content
kleniarz

Zbiornik Nowa Wieś

Recommended Posts

2 godziny temu, Lucjan Kula napisał:

Zbiornik zarasta ponieważ na rzecze Czarna która go zasila jest ciągnięta woda na plantacje borówek na Budach glogowskich właściciel pobiera tyle wody że ta rzeka już nie ma nurtu

Monitoruje temat plantacji "na codzień". Od kilku tygodni plantacja nie podlewa a wody jak nie było tak nie ma. Problem chyba głębszy. Wody brakuje wszędzie.(chociaż plantacja nie pomaga).

Co do mułu to chyba coś by zmieniło gdyby odpływ z zalewu był dolny a nie przelewowy, przynajmniej wiosną. Elektrownia nie byłaby z takiego rozwiązania zadowolona.

Trudno o rozwiązanie :(

No nie wiem kiedyś jako dzieciak byłem prawie codziennie nad ta rzeka i nigdy tak niskiego stanu wody nie widziałem zawsze korytem był dość spory uciag wody wszystko się zaczęło odkąd powstała ta zasrana plantacja ciekawostka jest to że podobno rzeka tam jest zagrodzoną i na teren plantacji jest wstęp wzbroniony .....

Od kilku lat w Polsce mamy suszę. Nie tylko Czarna notuje rekordowo niskie stany wody. W Bratkowicach latem na tablicach informacyjnych wyświetlane były prośby do mieszkańców, aby ograniczyć zużycie wody ze względu na słabe ciśnienie w sieci wodociągowej. Susza staje się problemem ogólnokrajowym. Przez lata traktowaliśmy wodę jako naszego największego wroga- suszyliśmy bagna, meliorowaliśmy i regulowaliśmy rzeki i teraz mamy tego skutki. Obawiam się, że problem jest znacznie poważniejszy niż plantacja borówki.

Dnia 6.11.2019 o 14:40, Lucjan Kula napisał:

zasrana plantacja ciekawostka jest to że podobno rzeka tam jest zagrodzoną i na teren plantacji jest wstęp wzbroniony .....

Rzeczywiście jest zagrodzona i popisane głupoty na płocie o zakazie , ale  po mojej akcji  sprzed kilku lat "tolerują" wędkarzy. Trzeba tylko sforsować ogrodzenie tuż przy rzece.

Problemem jest to że dostali pozwolenie wodno-prawne na pobór wody na 10 lat (6 lat temu)

Jestem na nich zawzięty bo 6 lat temu raz  wysuszyli rzekę do zera (pewnie ktoś "zaspał" , albo zagrodził rzekę - uczyli sie dopiero eksploatacji)  i wydusili raki szlachetne poniżej plantacji

Problem jest, ale realnie jeszcze cztery lata nie do ruszenia (badałem temat z prawnikami). Prosiłem właścicieli żeby zrobili sobie alternatywne ujęcie jak wody w rzece mało , ale chyba nie wzięli sobie tego do serca

Niestety plantacji w zlewni jest dużo więcęj. Jest w Bratkowicach "górnych" i w Zacinkach (Budy Głogowskie).

Prawdopodobnie bez pozwolenia wodno-prawnego pobierana jest tam woda. (nie udało mi się niestety ustalić stanu w Wody Polskie, bo trwa tam jeszcze bałagan organizacyjny)

Dnia 6.11.2019 o 15:01, Bastuś z Bratko napisał:

Od kilku lat w Polsce mamy suszę. Nie tylko Czarna notuje rekordowo niskie stany wody.

Wystarczy porównać stan wody w Mrowli w  miejscowosci Mrowla. Kiedyś tam płyneła rzeczka. Teraz się sączy coś..., a plantacji tam (chyba) nie ma

Dodatkowo coraz większa powierzchnia żwirowni, gdzie woda łatwo odparowuje  i mamy to co mamy.

Po paru akcjach z gminą Głogów, jest szansa że chociaż mniej fekaliów trafia do dopływu.

Jak ktoś chciałby jakieś szczegóły dotyczące zlewni (woda, ścieki)  to może mogę pomóc/doinformować  na priv.