Skocz do zawartości
Pittspeed

Zalew Sieniawa Besko

Rekomendowane odpowiedzi

Popieram. Tego postkomunistyczneg betonu nie da się zmienić. To trzeba zburzyć, zaorać, i większość dotychczasowych działaczy nie dopuszczać w pobliże. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepiej było by wydzierżawić Sieniawę, choć nie wiem jak to wygląda od strony prawnej. Przelicytować pzw raczej nie było by trudno.. Jak ktoś ma grubsze siano to nie dość, że może stworzyć kapitalne łowisko to przy okazji może zarobić. Sam spokojnie dałbym za dniówkę 5 dych mając pewność, że w łowisku są grube ryby. Jakby to wypaliło to można by iść w tym kierunku i zrobić coś podobnego jak w anglii, gdzie wiele wód jest klubowych. Tam się płaci, ale wie się za co. To mógłby być początek końca pzw, ale raczej jeszcze trochę poczekamy na taki ruch.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Kubson napisał:

Najlepiej było by wydzierżawić Sieniawę, choć nie wiem jak to wygląda od strony prawnej. Przelicytować pzw raczej nie było by trudno.. Jak ktoś ma grubsze siano to nie dość, że może stworzyć kapitalne łowisko to przy okazji może zarobić. Sam spokojnie dałbym za dniówkę 5 dych mając pewność, że w łowisku są grube ryby. Jakby to wypaliło to można by iść w tym kierunku i zrobić coś podobnego jak w anglii, gdzie wiele wód jest klubowych. Tam się płaci, ale wie się za co. To mógłby być początek końca pzw, ale raczej jeszcze trochę poczekamy na taki ruch.

Pewnie nie prędko to się  stanie o ile wogule  ktoś  taki się znajdzie. Dla mnie ogulnie największą porażką ostatnich lat Sieniawy jest  stan wody lub jego brak.Rozumiem trzymanie rezerwy przeciw powodziowej, ale aż takiej?. Żeby zdychały ryby które są z naszych składek !!!.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, kropek26 napisał:

Pewnie nie prędko to się  stanie o ile wogule  ktoś  taki się znajdzie. Dla mnie ogulnie największą porażką ostatnich lat Sieniawy jest  stan wody lub jego brak.Rozumiem trzymanie rezerwy przeciw powodziowej, ale aż takiej?. Żeby zdychały ryby które są z naszych składek !!!.

Powiedz mi skąd ta woda ma być? Dopływ praktycznie zerowy od wiosny. Odpływ musi jakiś być (też jest minimalny) no chyba, że powinni zamknąć zaporę i wysuszyć Wisłok poniżej. Ryb szkoda fakt ale psioczenie na coś o czym nie ma się bladego pojęcia słabe jest...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie kto może i chce w przyszłości łowić na Sieniawie apeluje uratujmy  to co jeszcze zostało. Wystarczy wiaderko,podbierak,wodery i coś do rozbijania lodu. Był dziś mój kolega i uratował koło 20 szt. lina wypuszczając do Wisłoka. Nie obawiamy się pod lodem zostało nie więcej jak 20 cm wody.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolego w którym miejscu jest taka sytuacja bo podejrzewam, że na Pastwiskach a tam mułu tyle, że we woderach ciężko będzie wejść bo można już ich nie wyciągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, bronek napisał:

Kolego w którym miejscu jest taka sytuacja bo podejrzewam, że na Pastwiskach a tam mułu tyle, że we woderach ciężko będzie wejść bo można już ich nie wyciągnąć.

Muł zamarzniety da się chodzić byłem wczoraj,dziś kolega a lokalizacja jak pisałeś Pastwiska 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok. Dzięki w sobotę pojadę zobaczyć co się tam dzieje. Może uda się coś uratować, chyba że pogoda nie pozwoli bo jak posypie śniegiem to nic nie będzie widać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, Krzysiek napisał:

Powiedz mi skąd ta woda ma być? Dopływ praktycznie zerowy od wiosny. Odpływ musi jakiś być (też jest minimalny) no chyba, że powinni zamknąć zaporę i wysuszyć Wisłok poniżej. Ryb szkoda fakt ale psioczenie na coś o czym nie ma się bladego pojęcia słabe jest...

Nie mówię o całkowitym zamknięciu zapory,ale w tamtym roku już była dość wysoka woda i nie powiesz mi że przez lato tyle odparowało ?. A tak po zatem to z tą wodą zaczęło się tak dziać już od 2011 roku jak były susze i remont instalacji uzdatniania wody w zaporze.Krosno wody potrzebuje miasto coraz większe i zapotrzebowanie na wodę też rośnie , a ujęcie wody pitnej w Iskrzyni zamknięto więc przerzucono prawie wszystkie siły na Sieniawę i część na Jasiołkę w Szczepańcowej. Jak pisałeś stany wód są małe, a ludziskom chce się pić i sr... a do tego potrzebują wody. Teraz podsumowując susza+rezerwy powodziowe+ wodociągi = brak życia w Sieniawie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jasiołka też mała potwierdzam a ryba jakaś większa trafia się poniżej jazu w  Jedliczu. Na odcinku od Jedlicza do Dukli nikt nie zarabia. A szkoda bo rzeka jest ładna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, kropek26 napisał:

Nie mówię o całkowitym zamknięciu zapory,ale w tamtym roku już była dość wysoka woda i nie powiesz mi że przez lato tyle odparowało ?. A tak po zatem to z tą wodą zaczęło się tak dziać już od 2011 roku jak były susze i remont instalacji uzdatniania wody w zaporze.Krosno wody potrzebuje miasto coraz większe i zapotrzebowanie na wodę też rośnie , a ujęcie wody pitnej w Iskrzyni zamknięto więc przerzucono prawie wszystkie siły na Sieniawę i część na Jasiołkę w Szczepańcowej. Jak pisałeś stany wód są małe, a ludziskom chce się pić i sr... a do tego potrzebują wody. Teraz podsumowując susza+rezerwy powodziowe+ wodociągi = brak życia w Sieniawie

Dodałbym to tego wycinkę lasów i kilka innych czynników sprzyjających szybkiemu odpływowi wód. Niestety nie tylko w Sieniawie brakuje wody.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, Krzysiek napisał:

Dodałbym to tego wycinkę lasów i kilka innych czynników sprzyjających szybkiemu odpływowi wód. Niestety nie tylko w Sieniawie brakuje wody.

I tu się zgodzę sami sobie szkodzimy, a jak już jest za późno to możemy co najwyżej wystawić oczy i załamać ręce.Niestety jeszcze w Polsce niema takiej tendencji, że jak coś się złego dzieje to reagujemy i staramy temu się zapobiec .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gospodarka wodna to bardzo ciekawy temat. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wód od gór po Bałtyk to dość skomplikowany temat. Punkt postrzegania wędkarza niekoniecznie sie pokrywa z punktem postrzegania sytuacji przez osobę ktora steruje poziomem wód tak aby uniknąć powodzi ale równie żeby wody nie brakło w rzekach. Przed monitorem czytając forum jakby wszystko jest proste i malo skomplikowane. Zbiornik retencyjny ma swoje przeznaczenie. Sieniawa niestety naturalnie umiera po przez zamulanie co w tej chwili jest największym problemem którego nie da sie uniknąć. Natomiast juz dawno umarł w niej rybostan dzieki fanatykom "piątkowego substytutu mięsa".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wydzierżawienie sieniawy, fajny pomysł, ale kto i za co, w każdym razie byłbym za. 

A co do śniętych ryb ja bym zaskarżył pzw, bo jeśli jesteśmy członkami pzw, płacimy składki miedzy innymi na ochronę i zagospodarowanie wód, czyli w jakimś stopniu jesteśmy współwłaścicielami tego co tam pływa, a to do czego doszło i to po raz kolejny jest zaniedbaniem pzw, przez co ponieśliśmy bezpośrednią stratę my

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam byłem dziś na Sieniawie woda mała że aż strach pomyśleć co będzie jak zamarznie. Nad wodą cisza nic się nie dzieje kilku wędkarzy ale każdy raczej na pusto. Poza tym to woda jest mętna a na brzegach błoto,  że ciężko do wody podejść.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Była Wilcza Wola, Potok Chotowski, a teraz jest Sieniawa.Jedno co się ciśnie na usta to Masakra z miesiąca na miesiąc woda jedzie w dół,dokoła wszędzie widać kamienie ,korzenie wyschnięte glony i gdzie na wiosnę ma się wetrzeć szczupak? Chyba pójdzie w górę Czernisławki   :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Smutne to, ale... to raczej wina braku opadów. Przejeżdżałem ostatnio przez Dobczyce i tam też brakuje duuuuuuuużo wody. A to przecież dużo większy zbiornik.

Z Chotową nie da się porównać, bo tam to wina biznesu...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, Gajowy Marucha napisał:

Smutne to, ale... to raczej wina braku opadów. Przejeżdżałem ostatnio przez Dobczyce i tam też brakuje duuuuuuuużo wody. A to przecież dużo większy zbiornik.

Z Chotową nie da się porównać, bo tam to wina biznesu...

Zgodzę się że opad deszczu ma duży wpływ na poziom wody,ale moim zdaniem problem zbiorników zaporowych  leży gdzie indziej? Tak jak zbiornik Dobczyce i Sieniawa są zbiornikami zaporowymi które mają za zadanie być zbiornikiem retencyjnym, wodociągowym, są wyposażone w turbiny wodne do produkcji prądu,a do tego jest potrzebna woda której przez susze i małe opady deszczu jest mało. Na naturalnych jeziorach też jest susza i brak opadów. a poziom wody może opad 0,5-max 1m, a co ciekawe od października zauważyłem że na naturalnych jeziorach woda leko się podniosła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, Krzysiek napisał:

https://gazetakrakowska.pl/jezioro-w-klimkowce-odslonilo-nie-tylko-brzegi-ale-i-dno-ratunkiem-beda-opady-deszczu/ar/13541471

Na Sieniawie jest słabo ale są zbiorniki gdzie niestety jest gorzej. Oby zima i wiosna były mokre...

Szok i tak jak pisałem wyżej za mało jest dopływów i opadów, a zdecydowanie za dużo jest ubytków wody . Powinna być jakaś równowaga między dopływami, a rzutami wody.Wiadomo że  wodociągi nie pozbawią ludzi wody ale ludzie też powinni zacząć oszczędzać tą wodę bo jeżeli opady deszczu będą tak się utrzymywać jak się otrzymują to rezerwy zbiorników wodnych kiedyś się skończą 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na Sieniawie wędkarzy coraz mniej, za to pojawiło się setki kaczek i mała gróbka kormoranów. Od strony Pastwisk jest już dość ładny lód, ale jeszcze za słaby żeby spróbować łowić z pod lodu.Na spining udało mi się złowić małego sandacza do 30 cm i takiego samego szczupaczka, ogólnie większa ryba ma już święta .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem kiedy były robione te zdjęcia Ale dzisiaj już prawie cała Sieniawa pokryta cienka warstwa śniegu i lodu. Może w jednym dwóch miejscach da radę rzucić Ale szkoda jechac I sobie głowę zawracac 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi