Jump to content
Pittspeed

Zalew Sieniawa Besko

Recommended Posts

33 minuty temu, cinek napisał:

Nie wiem kiedy były robione te zdjęcia Ale dzisiaj już prawie cała Sieniawa pokryta cienka warstwa śniegu i lodu. Może w jednym dwóch miejscach da radę rzucić Ale szkoda jechac I sobie głowę zawracac 

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Zdjęcia  były robione wczoraj i faktycznie szkoda się wybierać na 5 godz biczoewania wody tylko 2 małe pistolety 😔

1 godzinę temu, Th!z~ napisał:

Siemka, jak tam zalew jest jeszcze lód? 

W weekend jeszcze był ale woda brudna była i na lód wejść problem było choć z grubości nie ubyło. 

Witam. Co tam słychać nad zalewem, jak woda i czy rybki zaczynają być aktywne.

Witam! Koledzy mam pytanie. W tym sezonie planuję zapolować na suma. Ktoś coś słyszał o sumach w Sieniawie ?  

Sumy na Sieniawie są. Można trafić ładnego. W koncu to one wykończył większość białej ryby, okonia i sandacza. Ale zbiornik pomału zaczyna się odradzać. Przynajmniej tak wynika z moich kilkuletnich obserwacji. 

Jeziora na pewno nie wykończyły sumy...Jezioro wykończyło przede wszystkim obniżenie lustra wody o kilka metrów i odcięcie przystępujących do tarła ryb od tarlisk w górze zbiornika. Normalnie 20-30 lat temu cofka zbiornika zaczynała się w okolicach mostu w Pastwiskach. Np. sieje na spinning łowiłem na tzw. patelni, duuużo powyżej mostu. Okonie, szczupaki, a nawet sandacze w tzw. łozinach. Gdzie teraz jest cofka jeziora? Zostały pionowe, skaliste brzegi, praktycznie bez trzcinowisk itp. Niski poziom wody to też automatycznie o wiele większa presja wędkarska na zbiorniku. Sumy coś tam na pewno zjadły, ale nie na tyle, żeby wykończyć zbiornik....

Wielkie dzięki za pomoc. Teraz tylko pozostaje mi tego suma namierzyć. Przy okazji życzę wesołych świąt i sukcesów nad wodą a rybom by do niej wróciły 

Kolego "tpe" masz zupełną rację ale sumy też pomogły. Na gospodarkę wodna i zamulanie zbiornika nie mamy wpływu co potwierdza stan wody nawet z jesieni zeszłego roku. Ale widać dość wyraźną poprawę rybostanu. Choć jest to zaledwie ułamek tego co można bylo złowic 20 lat temu, a i sumów wtedy nie było i presja wędkarską też była mniejsza.

Pozdrawiam 

Zgadzam się w 100% z kolegą "tpe". Pamiętam wyprawy na zbiornik z lat 80-tych i początku 90-ych. W nocy zbieranie rosówek, wyjazd o 3-4 rano. Wschód słońca nad sporym lustrem wody, suszenie ubrań przy ognisku po porannym deszczu, nutka emocji i ciekawości, co dziś złapię (a nie - czy coś złapię) - takie sobie pamiątki z czasów szkolnych. Tuż poniżej mostu w Pastwiskach brały piękne klenie, półmetrowe okonie i pstrągi. Poniżej były naturalne tarliska w zatopionych drzewach i krzakach. Jeszcze niżej zatoczka, obok której było jedno wielkie tarlisko wszelakiej ryby. Nawet wiecznie rozkładane sieci kłusoli nie wytrzebiły tej ryby. Okoń był uważany przez wielu za chwast - co się rzuciło robaka, to siadał okoń. Jak ktoś chciał to mógł i wiadro nałapać. Praktycznie nie było wyjazdu bez ryby. Miejscowi przychodzili na ryby czasem tylko na 30 min. Złapał przy samym brzegu 2 karpie i poszedł obiad robić... Następne olbrzymie tarlisko to był potok Czernisławka - zalane trawska, trzcinowiska i krzaki. Łapiąc okonie patrzyło się na haczyk, a nie na spławik. Szczupak, sandacz, okoń, kleń, karp, karasie po kilkadziesiąt cm, pstrąg, lipień - to wszystko bez problemu się łowiło. I nie wierzę, że to wszystko minęło z powodu suma, kłusoli, czy presji wędkarskiej.

Ale jest jeszcze druga strona medalu - przy wysokim poziomie wody zbiornik był naprawdę bardzo atrakcyjny pod względem wędkarskim ale nie zapewniał bezpieczeńastwa ludziom mieszkającym poniżej nad rzeką. Praktycznie co roku byli zalewani przez występującą z koryta rzekę. Po szkole jeździliśmy rowerami nad rzekę oglądać te rozlewiska.  A obecnie nie pamiętam jakiegoś większego wylewu Wisłoka w ostatnich latach. Nie liczę zamknięcia śluz na wałach przy podwyższonej wodzie i wylewania potoczków na okoliczne pola. Inna rzecz, że w ostatnich latach jest już problem z wodą, nawet na wiosnę.

30 lat temu jako chłopiec łowiłem z ojcem podczas każdego wyjazdu mnóstwo okoni. Niedawno wziąłem swojego syna by pokazać o co chodzi. Przez lata nie jeździłem na Sieniawę. Oddałem się połowom na muchę. Niestety nie udało mi się dziecku nawet okonia pokazać. Smutne 

Hej, mam takie pytanie w Głębokim na zalewie jaka jest glebokosć, dziś byłem sie przejechać i chciał bym się dowiedziec. Czy to dobre miejsce na feedery.

Edited by Pittspeed

Myślę że dobre, są tam półki i wypłycenia. Wszystko zależy w którym miejscu, ciężko określić jednoznacznie głębokość. Im bliżej cofki to jest płycej. Głębokość można mniej więcej wywnioskować od linii brzegowej im stromiej tym głębiej.

Od miejsca gdzie Wisłok wpada tam jest koryto i tam jest miejscami do 2,5m im dalej na zalew to jest różnie są wypłycenia od ok 0,7m aktualnie do ok 3m w stronę zalewu. To są głębokości przy aktualnym stanie wody. Na feeder  śmiało możesz siadać - płoć, krąp, karpik, okoń, boleń czasem kleń i lin ale to wyżej gdzie trawy, napewno coś weźmie:)

Uważajcie koło cofki Wisłoka bo w tych trawach w lasku jest pełno żmij. Ryby coś tam jeszcze pływa, ale ja już tam z buta nie idę. Raz byliśmy z kumplem i spotkaliśmy 4... Żmije są aktywne głównie rano. Wcześniej byłem 2 razy pod wieczór i nie spotkałem żadnej.

Orientuje się ktoś jak bardzo wysoka woda jest na czernisławce lub przynajmniej na samym zalewie?

Jak przejeżdżałem przez most w poniedziałek, to była wysoka, ale czysta.

Edited by marekn

Witam i łowicie coś ? Ja ostatnio z 15 płoci z większą ilością tych pod 40 i po za tym tyle

spinning cisza nie tylko u mnie.Na żywca jeszcze można zrobić jakieś branie .

Witam, wie ktoś jaki poziom i kolor wody na zalewie?

Woda się oczyszcza.Dobra na grunt.

Witam :) jutro z rana wybieram się coś połowić na sieniawe . Jak brania ? Był ktoś może dzisiaj? Pozdrawiam

Cześć, nie wiecie jaka woda na Sieniawie po tych burzach? Jest senes jechać na spina?

Woda dobra, czy jest sens? Próba nie szczelba😉