Jump to content
cyniu5

Na grzyby

Recommended Posts

Przedwczoraj. Wczoraj, po przymrozkach zbierałem rydze, ale to już chyba końcówka.

post-278-14545044450605_thumb.jpg

Zamiast ryby, praktycznie z wody wyjęte "okazy", chyba się przerzucę na grzybozbieractwo bo ostatnio wędkarstwo nie specjalnie mi wychodzi :D Jadalne te purchawki ? na moje oko to koźlarz babka zwane u nas kozakami, mam racje czy sie mylę ?

[Tapatalk]

post-3-1454504452139_thumb.jpg

Kozak brązowy,gatunek jadalny,okres ochrony jak i wymiar brak,limit koszyk dziennie.;)

Zamiast ryby, praktycznie z wody wyjęte "okazy", chyba się przerzucę na grzybozbieractwo bo ostatnio wędkarstwo nie specjalnie mi wychodzi :D Jadalne te purchawki ? na moje oko to koźlarz babka zwane u nas kozakami, mam racje czy sie mylę ?

[Tapatalk]

Hehe :) Pewnie, że kozaki. Swoją drogą na takim tle jeszcze fotki nie widziałem. Ciekawe połączenie - ideał spędzania wolnego czasu!

Co do purchawek, to wszystkie są jadalne (i smaczne) dopóki są białe w środku. Tylko nie mylić z tęgoskórami!

Co do "szatana"... no cóż, faktycznie lepiej niech ludzie nie zbierają jak się nie znają, wyjdzie lepiej dla nich, dla środowiska, jak i dla tych bardziej obeznanych. Borowik szatański jest wielką rzadkością w Polsce, a do niedawna uważany za gatunek który się wycofał z terenu kraju. Ludzie już tak mają, że wszelkie grzyby z hymenoforem rurkowym, które nie są borowikami szlachetnymi, podgrzybkami, kozakami albo maślakami, nazywają "szatanem". Najczęściej nazywają tak goryczaki żółciowe, czy "kolorowe" borowiki, jak grubotrzonowy, ponury, purpurowy, a nawet (na szczęście dla mnie :)) ceglastpory. A teraz kolega wyżej chciał awansować nawet kozaki ;)

Pozdrawiam i życzę udanych "łowozbiorów" :)

Kolega powyżej kuma grzybową czacze i ok âş Właśnie, ile to borowików ceglasroporych znajdywałem skopanych,uznawanych za szatany z kolei goryczaki żółciowe(nie trujące)mylili moi znajomi ale dowiadywali się o tym dopiero jak zrobili sosik i była sraka Także grzyby trzeba zbierać z rozwagą i tylko te które znamy.ps dziś ze 30 podgrzybków ale tylko w borówkach+sosna+mech

Ostatni w sezonie

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=940458429352963&set=oa.723778664419072&type=3&theater

Przymroziło więc myślałem że po grzybkach.Wczoraj byłem w Stalowej Woli i zajrzałem tradycyjnie na targowisko a tu bania...Baby miały dwa koszyki podgrzybków :confused: pytam z kiedy, zbiór babiny mówią że ze wczoraj :eek: Pewnie zbierały obok Huty więc to takie napromieniowane lekko hehe ;)

U mnie w lasach pokazują się takie prawdziwki :D

20160304_165121.jpg

20160304_143825.jpg

Edited by MilanND

Kafel, nie wiem do czego zmierzasz. Wszystkie czynniki źycia społecznego niosą za sobą jakieś nakazy, zakazy i znamiona dobrego wychowania, których przestrzegania się od nas wymaga i to samo jest w lesie czy nad wodą. Regulują to choćby odpowoednie ustawy. Temat z punktu prawnego znam i przestrzegam jak każdego innego prawa. Pozdrawiam.

Ja tutaj za szeryfa nie jestem. To że Ty jak i każdy forumowicz przestrzega obowiązujące prawo - tego jestem pewien :D. Przypomniałem jedynie że takie coś istnieje i trzeba mieć POZOR żeby nie skończyć jak ten jeleń, 

Nie taki pechowy 13ty piątek :P Pierwszy sosik będzie w tym roku z pierwszej wyprawy grzybowej:)

DSC_1763.JPG

DSC_1762.JPG

Ponoć  są bardzo dobre ale np ja nie mam odwagi ich zbierać muszę się przełamać :D 

Dokładnie trzy koźlarze czerwone i pięć ceglastoporych borowików.Ceglastopore zbieram od dawien dawna po odpowiednim przyrządzeniu są bardzo dobre a za krótko gotowane mogą co najwyżej doprowadzić do sraczki :P na pewno nie są trujące.

Edited by Marcin