Jump to content
cyniu5

Na grzyby

Recommended Posts

Kafel ja zbieram ceglastopore :P a purpurowego ciężko trafić bo jest zagrożony wyginięciem. W linku jest purpurowy a na focie ceglaste https://nagrzyby.pl/atlas/786 Moim zdanie ten wyżej u kolegi to ceglasty ale jest taka zasada grzybowa NIE ZNASZ NIE JESTEŚ PEWIEN ZOSTAW W LESIE :) 

IMG_20170510_155416.jpg

Wg mnie też to ceglastopory, ale może też być ponury jak najbardziej jadalny. Choć też wyznaję zasadę, że jak nie jestem w 100 % pewny nie zabieram.

https://nagrzyby.pl/atlas/9

Tak na marginesie grzybki jeszcze są ;)

IMG_0737.thumb.JPG.82930f43f22517da8a75291083ad684c.JPG

Np w lesie w bratkowicach wystepuje bardzo duzo borowika trzonoporego bardzo podobnego do purpurowego tez trujący. Wyglądają tak zadziwiająco podobnie do ceglastoporow ze nawet w Rzeszowskim sanpeidzie nie mieli pojecia co to jest :) jak nastepny raz tam pojade to wzuce zdjecie pozdro

35 minut temu, malonmalisz napisał:

Np w lesie w bratkowicach wystepuje bardzo duzo borowika trzonoporego bardzo podobnego do purpurowego tez trujący. Wyglądają tak zadziwiająco podobnie do ceglastoporow ze nawet w Rzeszowskim sanpeidzie nie mieli pojecia co to jest :) jak nastepny raz tam pojade to wzuce zdjecie pozdro

A nie przypadkiem borowik grubotrzonowy - jakoś nie mogę odszukać odszukać "trzonoporego"

to jest to samo znalazlem w atlasie albo w atlasach grzybow i bylo kilka nazw on ma jeszcze jedna nazwe ale nie pamietam w sumie 3 nazwy na 1 grzyba , ale raczej nie jest chyba silnie trujacy bo w bratkowicach sa tabuny ludzi i na bank juz go ktos zjadl a nigdzie nie trabili ostatnio o zatruciu borowikiem ;p 

Grubotrzonowy = żółtopory. Jedni twierdzą że jedalny a drudzy że nie - ponoć gorzki (nie próbowałem).

Pełno ich w każdym kierunku od Rzeszowa. Swoją drogą ładne:)

Panowie wiecie ile jest odmian borowików?Dużo :) o których sie nawet nie słyszało bo nie występują w Polsce np.borowik Ke Galowej,borowik królewski,borowik żonilowy itd itd.

ps.nie ma takiego borowika jak ,,trzonoporowy'' być może kolega pomylił nazwe z grubotrzonowym kiedyś zwanym żółtoporym.

1 godzinę temu, Marcin napisał:

Panowie wiecie ile jest odmian borowików?Dużo :) o których sie nawet nie słyszało bo nie występują w Polsce np.borowik Ke Galowej,borowik królewski,borowik żonilowy itd itd.

Wiemy doskonale :)

Uwielbiam rydze, a jeszcze bardziej spacery po lesie...

IMG_20170923_110543.jpg

IMG_20171002_154332.jpg

IMG_20170925_163955.jpg

U mnie się już chyba prawdziwi skończyły. Za to rydzy masa. 

DSC_0445.JPG

DSC_0444.JPG

Amatorzy :)

A tak serio ...

skupy ruszyły w Bieszczadach w wiec rydze znikaj z lasu w zastraszającym tempie. Ruszyły skupy i miejscow w las

Mi udało się kilka sztuk pozbierać do marynowania i na patelnie - 2osoby, 2h.

Gdyby ktoś potrzebował namiary - zapraszam an prv .

20171008_114539.jpg

W okolicach Rzeszowa sypnęło opieńkami.

Kilku minutowy spacer po lesie

www.resizer.pl_7331.jpg

www.resizer.pl_8738.jpg

www.resizer.pl_2294.jpg

www.resizer.pl_1063.jpg

No ładnie kolego ja w okolicach Rzeszowa nie trafiam na opieńki pewnnie dlatego że nałogowo szukam borowików :P A opieniek marynowanych bym zjadł :D

Spacerek na pożegnanie sezonu grzybowego i przy okazji uciupałem na mały sosik :)

20171104_084940.jpg

20171104_084346.jpg

20171104_084236.jpg

20171104_160606.jpg

Zbierał. Na naszych terenach występuje trufla biała najlepiej  ją namierzyć od czerwca do max początek sierpnia warunek długotrwałe opady deszczu lub po nawałnicach jak obsypuje się ziemia. Lasy liściaste dębowe- brzozowe-bukowe. Pyszne z jajecznica oskrobane maszynką do obierania ziemniaków.