Jump to content

Rzeka Mrowla

rapala
 Share

Recommended Posts

• 1 year later...
  • 4 months later...

@Janekkiedyś pocieszał nas, że melioranci obiecali, że nie będą niszczyć odcinka rzeki powyżej uprawy borówki ze względu na liczną populację chronionych raków szlachetnych. Niestety nie dotrzymali słowa.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Wczoraj  chwilke spędziłem w miejscu prowadzenia prac ziemnych (kanalizowana jest cała rzeczka). Znalazłem fragmenty raka (dużego) i minoga strumieniowego. Wezwałem policje.

Przyjechali , obfotografowali. Zobaczymy co dalej.

11 godzin temu, Piotr Madura napisał:

Ręce opadają... :(

... i nie tylko. Osobnik "fizyczny" za kłusownictwo raków szlachetnych - czyli zabijanie - może dostać 2 lata więzienia. Szmatławiec w koparce nawet nie dowie się że zrobił coś złego. A nad wszystkim czuwają Wody Polskie. Dodatkowym efektem takiej "przekopki" jest obniżenie poziomu wody a co za tym idzie retencji glebowej i brak wody w następnych latach. Teraz widać jak dużo wody płynie w korycie - uwalnianej z (piaszczystej) ziemi.

• 4 weeks later...

Skoro policja była na miejscu 8 zabezpieczała ślady to prowadzi śledztwo albo nie z braku podstaw. Ja pytałem w PGWWP i dowiedziałem się, że w tym miejscu nie było odmulania tylko "hakowanie" koryta. Różnica dość zasadnicza, bo w przypadku występowania gatunków chronionych (np. rak) takie prace nie wymagają wydawania decyzji przez RDOŚ. 

I jeszcze jedno. Kolega Janek nie podzieli się zdjęciami "resztek raków i minogów) więc nie wiemy co tam widział a wszyscy chcą wieszać Bogu ducha winnego operatora koparki, który przyszedł do pracy i robił co miał robić. Troszkę opamiętania. Dodam jedynie, że codziennie przy budowie Via Carpatia ginie setki kretów, (także pod ochroną) wyrywanych ze swoich domków też przez koparki a policji nie widziałem. Kończąc. Jak kolega Janek pokaże zdjęcia, powiesimy operatora (najlepiej na rynku w samo południe) a póki co..... Ładna pogoda, prawda?