Jump to content
Pawlikowski

Łowienie białorybu na spinning (muchę)

Recommended Posts

Odstawiłem żyłeczkę chyba już na dobre, jednak plecionka robi robotę przy ledwo wyczuwalnych braniach, łowienie delikatnym zestawem bez porównania na jej korzyść. Tym razem użyta została złota ;) 8 splotowa linka 6lb, do tego przypon 0,16 z FC bez agrafki, główka 2g na haku 8. W ciągu niespełna godziny udało się złowić ładnego "sportowego" karasia, leszcza, kilka jazi, tylko 1 okonia nie licząc przyłowów. 

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Trochę sierściuchów :)

Połakusił się na strimka 

Co to za białe robaki?  Mam barkleya i są dużo mniejsze a te takie fajnie duże :)

Krótko moje spostrzeżenia po kilku sezonach (jakichś 5) konsekwentnego, ale okazjonalnego polowania na białoryb - nie wiem czy się z tym zgodzicie, ciekaw jestem Waszych obserwacji.:

- im więcej białej ryby na małym obszarze tym lepiej reaguje ona na sztuczne przynęty (konkurencja pokarmowa)

- im więcej białej ryby na małym obszarze tym większe przynęty są skuteczne (np. twister 3,5cm zamiast jiga na haku 14)

- w wodzie płynącej lepiej reagują na spinning niż w wodzie stojącej

- najlepsze efekty mam na przedwiośniu i wiosną, niemniej doświadczenia ograniczają się do kilku łowisk (inaczej wzdręga - tu lato i początek jesieni)

- im szybciej woda płynie, a tym samym im szybciej płynie przynęta, tym brania są bardziej zdecydowane

- na spokojnej wodzie długi opad przerywany spoczynkiem przynęty na dnie (nie łowię bocznym trokiem, ale ta metoda powinna się znakomicie sprawdzać przy takim łowieniu)

Tak jak pisałem, spinniguję za białą rybą okazjonalnie, zazwyczaj wtedy gdy z jakichś względów drapieżniki nie współpracują, albo po prostu dla urozmaicenia. W idealnych warunkach, kiedy wszystkie j okoliczności układają się pomyślnie można naprawdę solidnie połowić. Moim prywatnym rekordem jest złowienie w przeciągu niecałych 2 godzin 26 karasi srebrzystych wielkości 20-37cm - wszystkie wzięły z opadu. Przynęta nie taka malutka jak na łowienie białorybu, hak nr. 10. 

@Piotr Madura  Jak czytam to co napisałeś to ewidentnie widać, że każdy może mieć zupełnie inne doświadczenia w połowie białorybu. Nie dziwi mnie to, ponieważ często spotykam się z różnymi opiniami dot. połowu tego samego gatunku. Co do wielkości przynęt to w moim odczuciu wszystko zależy od tego co zamierzamy łowić i kiedy. Dla mnie standardowy rozmiar to hak # 10-12. W wielu przypadkach nie rozmiar przynęty, a jej waga stanowi o skutecznym połowie. Wzdręgi bardzo dobrze żerują już na wiosnę w kwietniu kiedy woda złapie trochę temperatury. Potem od maja zaczyna pojawiać się co raz to więcej robactwa i pyłków. Wtedy jest to dość trudny okres, ponieważ krasnopióry bardzo często ignorują to co wpada do wody i zaczyna szybko tonąć. Wtedy jeśli łowię to na najlżejsze przynęty jakie mam(3,3 główka mosiężna lub wolfram), zrobione tak aby jak najwolniej opadały. Potem okres letni, zazwyczaj bardzo dobry i jesień czyli czas na największe krasne. Lepsza reakcja w wodzie stojącej, a w płynącej jest rzeczą naturalną. Nurt wody nadaje prace przynęcie, na stojącej musisz zrobić to Ty. Dodatkowo ryba nie ma tyle czasu na oglądanie pokarmu. Nigdy nie narzekałem na brak efektów na zbiornikach jeśli nie trafiłem w jakąś kompletną dziurę z braniami. Złowienie kilkudziesięciu ryb nie stanowiło problemu. Ostatnio byłem chwilkę się pobawić z jaziami i kleniami na wodzie stojącej. Łowiłem na suchą muchę. W rzece suchar sobie naturalnie spływa po wpadnięciu do wody, na stojącej tego ruchu nie ma. Zacząłem delikatnie podciągać muchę i do tak agresywnej suchej natychmiast startowały jaśki i klenie. Gdy pozostawiłem przynętę w miejscu brań było zdecydowanie mniej. Kilka zdjęć poniżej.

Edited by Pawlikowski

W dniu 15.05.2018 o 09:03, Pawlikowski napisał:

Wtedy jest to dość trudny okres, ponieważ krasnopióry bardzo często ignorują to co wpada do wody i zaczyna szybko tonąć.

Dokładnie, często głównym czynnikiem decydującym o atrakcyjności (bądź jej braku) wabika jest szybkość jego opadania, o czym wiedzą chyba najlepiej spławikowcy. Prosty trick pozwala spowolnić opad naszej przynęty - zastosowanie grubszej żyłki/linki (przy tym samym ciężarze przynęty). Częstokroć ten sam wabik podany na żyłce 0,18 jest skuteczniejszy niż podany na cieńszej, dajmy na to 0,12. Łowiąc plecionką można zawsze dodać długi przypon z grubszej żyłki i uzyskamy podobny efekt. 

Odświeżę wątek. Odzwyczaiłem się od mikro przynęt i ultra lekkiego zestawu, przy okazji poszukiwania grudniowego okonka z chińskim Tetonem w ręku na najmniejszą Tantę od FishUp'a siadły mi dwa karasie i tylko jeden okoń. 

Kiedyś taki przyłów przy szukaniu okoni.