Jump to content

Brzana a podniesiony stan rzeki.

Recommended Posts

Jak najbardziej zwłaszcza jak woda idzie do góry szukaj zatoczek zwolnienia nurtu,miejsc gdzie wpada jakaś rzeczka tam będą się zatrzymywać ryby a zwłaszcza brzany certy świnki.I tylko rosówka  

Za przedmówcą , podniesiona i trącona woda to okazja aby fajnie połowić.I tak jak pisze @jon987 : rosówka to najlepsza przynęta.Dzisiaj dobrze popadało więc biorę w nocy latarkę ,wiadereczko i zaiwaniam po trawnikach za rosówkami.Zapas kilkuset szt. będzie odpowiedni.Kiedy znowu przygrzeje to zebranie kilkudziesięciu  rosówek będzie graniczyło z cudem ;)

Edited by rapala

Jak je przechowujesz Witek?

Ja z kolei twierdze że na rzece typu Wisłoka to przy podniesionym stanie wody o wiele łatwiej złowić brzanę niż przy normalnym stanie wody, z tego względu że rybka pcha się pod brzeg. Pod warunkiem że woda się podnosi lub przynajmniej nie opada.

Mała  plastikowa beczka ok.50l + dużo trawy .Co 4-5 dni przebieram rosówki (niestety pewne straty są nieuniknione) i wymieniam trawę .Ważne aby beczka stała w najchłodniejszym miejscu jakie uda nam się u siebie znaleźć np. piwnica. U siebie w piwnicy mam mały kawałem niezabetonowanego,który wykorzystywała moja babcia do przechowywania w piasku marchewki ;),  robiąc zimowe zapasy. Nawet pokusiłem się o wykopanie niewielkiego dołka i beczka w 1/3 spoczywa w ziemi.Dobrze jest raz na kilkanaście dni wybrać rosówki do wiaderka i przepłukać zimną wodą .

Z brzaną jest ciężki temat. Ta ryba rzadko trzyma się zasad i utartych reguł. Czasem gdzieś jest a następnie nie pojawia się w danym miejscu już do końca sezonu. Dużą rolę odgrywa doświadczenie wędkarza choć i ono często zawodzi. Na dobre żerowanie brzan składa się wiele czynników. Podniesiona woda ułatwia sprawę, najlepiej jak woda podskoczy tak 200cm. Wtedy ryba grupuje się w pewnych miejscach i ty musisz to miejsce znaleźć co wcale nie jest łatwe. Jeśli jest w danym miejscu to spodziewaj się 2-5 brań w ciągu godziny. Kiedyś bardzo dużo czasu poświęciłem tej rybie ale efekty były bardzo mizerne i były to ryby raczej małe. Największe łowiłem na spinning. . . ale to też ciężki temat.

Brzany to rybki które jak najbardziej można nęcić wcześniej i daje to dobre efekty.

Firma Sonubaits ma w swojej ofercie specjalny pellet dedykowany do połowu brzan chees-garlic czyt.ser-czosnek.

Do połowu 18-16 mm czasami mniejsze,do nęcenia mix 18-8 mm.Nurt znosi drobniejszy niżej i wabi ryby z dalszych odległości.A zestaw klasyczny z fluorocarbonu 0.25 i na włosie jeden pellet.Samozacinka i jazda jak u karpia:D

Najmniejsze karpiowe ciężarki +/- 50-60 dają radę.PVA można i stosować.Ja wolę po rzucie łyżkę mixu syknąć i starczy.Nie stosuję koszyka i sypkich zanęt aby nie bawić się z drobnicą.

Kijek to Fox Barbel 11',kołowrotek z wolnym biegiem i żyłka 0,30.Szkoda męczyć ryby delikatnym sprzęcikiem.