Jump to content
czkawa

Kij na klenia

Recommended Posts

Ja również zastanawiam się nad zakupem kija na klenia i jazia, ale szukam kjka na najmniejsze 1-2 cm woblery (mikro-woblery) i najmniejsze obrotówki 00. Lubie łowić lekko i finezyjnie. Co prawda mam już Kongera IRI Lucky 3.05m 3-10g na klenie, ale jak dla mnie jest trochę za sztywny, nie rzuca mikro-woblerów daleko.

Zastanawiam się nad zrobieniem kijka w pracowni :), być może na blanku Batsona RX6 DSS-1141-2, 2-10g 2.90m. Z tego co czytałem na tym forum kilka osób już go posiada i chwali. Nie musi mieć najlepszych przelotek (przy stosowaniu żyłki 0.12) i bajeranckich wykończeń co znacznie podraża cenę. Zastanawiam się jaki kołowrotek będzie do niego odpowiedni, myślę o Red Arcu 10200, mam już 10300 - cięższy model, używam go do łowienia szczupaków na plecionkę. Rozkręcam go z zamkniętymi oczami, wymieniam łożyska, znam wszystkie jego słabe i mocne strony. Model 10200 waży 275g, nie jest ultralight ale też wędka nie będzie "lecieć na pysk".

Czy jest jeszcze jakaś alternatywa do tej wędki, długość min 2.90m ?

Posiadam takiego Batsona i jestem mega zadowolony! Nie ma co oszczędzać na przelotkach. Ważne żeby blank nie był za ciężko zbrojony, bo wyjdzie klucha. Mój jest w minimach, dzielony dół. Całość waży coś kolo 140g , zakładam do niego Reda 10400:eek: i łowi się eligancko. Jak coś to zapraszam na oględziny. Do Krasnego daleko nie masz. Pan Piotr Rabczak też posiada takiego kija i z tego co wiem złego słowa o nim nie powie:D

Ja również zastanawiam się nad zakupem kija na klenia i jazia, ale szukam kjka na najmniejsze 1-2 cm woblery (mikro-woblery) i najmniejsze obrotówki 00. Lubie łowić lekko i finezyjnie. Co prawda mam już Kongera IRI Lucky 3.05m 3-10g na klenie, ale jak dla mnie jest trochę za sztywny, nie rzuca mikro-woblerów daleko.

Zastanawiam się nad zrobieniem kijka w pracowni :), być może na blanku Batsona RX6 DSS-1141-2, 2-10g 2.90m. Z tego co czytałem na tym forum kilka osób już go posiada i chwali. Nie musi mieć najlepszych przelotek (przy stosowaniu żyłki 0.12) i bajeranckich wykończeń co znacznie podraża cenę. Zastanawiam się jaki kołowrotek będzie do niego odpowiedni, myślę o Red Arcu 10200, mam już 10300 - cięższy model, używam go do łowienia szczupaków na plecionkę. Rozkręcam go z zamkniętymi oczami, wymieniam łożyska, znam wszystkie jego słabe i mocne strony. Model 10200 waży 275g, nie jest ultralight ale też wędka nie będzie "lecieć na pysk".

Czy jest jeszcze jakaś alternatywa do tej wędki, długość min 2.90m ?

Również posiadam takowego batsona na owym blanku ale ja akurat nie jestem z niego zbytnio zadowolony - strasznie kluchowaty i tylko dlatego a to po prostu nie moja bajka :( Może ma ktoś ochotę odkupić po pieniądzach :cool:

Pan Robert w pracowni ma różne blanki z których coś kolega na pewno by wybrał. Ja miałem w głowie tylko Batsona i z takim założeniem pojechałem zamówić wędkę ale na miejscu miałem w ręce też chyba 3 metrowy blank z szybką akcją i parabolicznym ugięciem, cieńszy i lżejszy od Batsona ( niestety nazwy nie pamiętam ) i gdyby nie ograniczony budżet to może i tamten by mnie skusił a był chyba droższy o 100 czy 150zł. Jeśli się Pan Dzięcioł oferuje to weź swojego Kongera i porównasz sobie wstępnie. Może i jakiegoś swojego tajnego woblerka Ci sprezentuje ;)

Rozumiem że podejście minimalistyczne na uzbrojenie wędki sprzyja jej akcji. Rękojeść dzielona zmniejsza masę i zmniejsza pewnie też sztywność dolnika. Osobiście preferuję korek zamiast pianki (chyba ręka się mniej poci). Czy pełny korek (niedzielony) działa na niekorzyść przy tym blanku?

Które lepsze przelotki te oddalone dalej od wędki czy jak najbliżej blanka? Jaka jest optymalna ilość przelotek przy tej długości wędki?

Ciężki kołowrotek na lekkiej wędce nie wpływa na jej akcję tylko na masę całości zestawu, dobrze rozumiem? Akurat większa masa przy uchwycie kołowrotka to chyba plus bo lepsze wyważenie wędki. Red 10400 waży 310g a 10200 - 275g, różnica 35g.

Nie chodzi o minimalistyczne zbrojenie wędki. Dziencioł pisząc o minimach, miał na myśli rodzaj przelotek w jakie został uzbrojony jego kij. Akurat te przelotki są lekkie i nie powodują, że blank staje się kluchowaty, chodź do demona szybkości mu daleko. Kołowrotek ma drugorzędne znaczenie na wyważenie wędki, ponieważ wędkując trzymasz dłoń na stopce kołowrotka, a to praktycznie wyklucza działanie dzwigni.

Dzięki Siksa, no właśnie tak samo myślę, że ciężki kołowrotek (taki jak Red Arc) nie przeszkadza, gorzej jeżeli jest za lekki to wtedy wędka leci na "pysk", wtedy trzeba ją dodatkowo obciążać -wyważać na końcu dolnika.

Red Arc i podobne klony (Zauber, Blue arc, Ryobi) mają wspólną cechę - w całości metalowy alumuniowy korpus, dzięki temu są sztywne i muszą swoje ważyć.

A u mnie wciąż TD z szybką akcją stoi, fabrycznie nowy, w kącie, elegancko zapakowany. Jak bedziesz się wybierał do Dębicy, możesz sobie u mnie obejrzeć, z opcją zakupu. Tylko daj znać.

Czy kijek jeszcze aktualny?

Panowie, na wstępie powiem, że nie szukam nic wyszukanego. Proszę o radę i pomoc, czy jakiś kijek do 100zł pod klenia/jazia kupię? Interesuje mnie coś do połowu woblerkami do 5-6cm max (czesto 2-4cm), obrotówki do rozmiaru 2, ogolnie przynety do 10-12gr. Rzeka to Wisłok oraz San.

Mam okume black rock 7-30g ale jest za mocna na tego typu przynety. Nie chciałbym też typowej kluchy jak Shimano Catana, ale czegos z potencjałem. Da się coś zrobić?

Strasznie ciężki 210gram to już dużo za dużo chyba że masz łapy jak pudzian i potrzebujesz dodatkowego treningu. Prawie 3 metry to też dla mnie bezsens szczególnie że pewnie będziesz łowił głównie na mieleckiej Wisłoce. Jak już chcesz długi kijek na klenia w tych pieniądzach to ktoś na giełzie sprzedaje Excelera Daiwy w przyzwoitych pieniądzach. Na 100% będzie lepszy niż wspomniany berklay.

Popieram stanowisko LukaszZ. Mam taka Daiwę (z tą różnicą że jest 5-25g) i jestem bardzo zadowolony.

Właśnie pojawiła sie informacja że nadal jest na sprzedaż ;)

Panowie, na wstępie powiem, że nie szukam nic wyszukanego. Proszę o radę i pomoc, czy jakiś kijek do 100zł pod klenia/jazia kupię? Interesuje mnie coś do połowu woblerkami do 5-6cm max (czesto 2-4cm), obrotówki do rozmiaru 2, ogolnie przynety do 10-12gr. Rzeka to Wisłok oraz San.

Mam okume black rock 7-30g ale jest za mocna na tego typu przynety. Nie chciałbym też typowej kluchy jak Shimano Catana, ale czegos z potencjałem. Da się coś zrobić?

Witaj kolego.Szukasz taniego kija na klenie,jazie itp. Niestety za około 100 zł będzie trudno kupić sensowny kij do takiego wędkowania.

Z opisu jaki przedstawiłeś ośmielę się zaproponować bardzo dobry kij i nie za duże pieniądze. Za około 160 do 180 zł możesz kupić kij w dł.2,70m z cw. do 14g ,a w dodatku z pustą szczytówką i akcją pół paraboliczna ,oraz spora mocą. Proponowanym kijem jest SHIMANO CATANA. Występuje też wersja tego kija z wklejanką której nie polecam. Pomimo,że posiadam znacznie droższy kij do połowu kleni i jazi to jednak często zabieram SHIMANO, zwłaszcza wtedy, kiedy chcę łowić duże okazy tych gat.Określił bym ten kij jako coś pomiędzy wklejanką ,a kluchą sygnowaną do takich połowów,a która moim zdaniem niezbyt się nadaje i jest z nią więcej kłopotów niż ma taki kij zalet.Przestrzegam też przed kupnem kija . super,- laith tzw.sucho klejonych ,a takich jest na rynku sporo,a które się nie nadają do takiego wędkowania-zresztą nie nadają się prawie do niczego. Jeśli chodzi o wklejanki to jest ich niewiele na rynku-(mam tu na myśli kij który by się nadawał do połowów kleni,jazi itp.)

Edited by arkadiusz9021
poprawki

Witam. Jeśli mogę to podepnę się pod temat. Panowię łowię tylko na Sanie Słonne , Dynów. Wobki 1,5 do 4 cm obrotówki 1,2. Szukam kija do 1 tysiąca. Może jakieś propozycje. Najlepiej jakby można było go kupić gdzieś od ręki na Podkarpaciu bo zaczynam urlop to bym się nim pobawił.

Koledzy czy kij Mikado Lexus Sapphire 260/13 będzie nadawał się na sanowe Klenie? Szukam coś tak w granicy 150zł

To wklejka dobra na boczny trok,klenia pewnie że wytrzyma nawet bolenia czy szczupaka ale jeżeli chcesz łowić klenie,jaśki itp ryby to poszukaj jednak innej :-)

Zobacz na Cormoran Black Master Spin 2.70cm 5-25cw-w kwocie którą dysponujesz będzie na pewno lepszym rozwiązaniem na San niż wklejka ;-)

Dzieki kolego ale cw tej wedki chyba jednak bedzie za duży. Szukam czegoś na woblery Kleniowe od 2 do 5g.

Koledzy czy kij Mikado Lexus Sapphire 260/13 będzie nadawał się na sanowe Klenie? Szukam coś tak w granicy 150zł

Człowieku ten kij To idealny patyk na klenie pod warunkiem że jest ze starej serii :)

Nowa jest podobno do dupy :)

Dopisałeś kolego że będziesz łowił wobkami 2-5g to wymagania masz spore jak za kwote do 150pln ;-)