Jump to content

Górny San - od źródła do m. Przemyśl

Oktawian
 Share

Recommended Posts

Dzisiaj przejechałem się rowerem wzdłuż Sanu poniżej Sanoka.Co mnie zaskoczyło to bardzo czysta woda ,pierwszy raz widziałem jak wygląda dno na"piaskach" w Miedzybrodziu i pod Dębną .Czy to zasługa tego że agroturystyki ,hotele są nieczynne? i nie trują ?Niektóre firmy też ograniczyły produkcję więc to może przez to .

Ryby też są w szoku , akurat mam widok na Wisłok w Rzeszowie z okna i fakt tak czystej wody nie widziałem chyba nigdy. A myślałem , że ta brudna woda to wina mulistego dna miejscami . 

Edited by Pawel79

Na Sanie w okolicy Krzywczej woda czysta jak w lecie, czyli przejrzystość do 0,8 -1 m , czystsza nie raz jest jesienią gdzie na 2 m widać dno. Niepokojący i rzadko spotykany jest za to poziom wody, wiosna a woda jak w lecie, gdzie przeważnie o tej porze było 0,5-1 m wyższa woda.. będzie susza i rekordowa niżówka w lecie i na jesieni jak nie popada konkretnie ..... 

Nie wiem, ja mam może przewrotną logikę, ale po kiego diabła sztucznie wycierać ryby, które doskonale radzą sobie same w naturalnym środowisku? A potem odchowywać w "szklarniowych" warunkach narybek, który z powrotem ma trafić do rzeki. Że to niby bardziej produktywne? 

Pisząc to bazuję na przykrych doświadczeniach swoich i kolegów z moich rodzinnych okolic - nie wiem jakie praktyki realizuje PZW Krosno i z jakim powodzeniem. U nas z Wisłoki na odcinku powyżej zalewu w Mokrzcu (nie tylko stamtąd) brzany wyjechały i dziwnym trafem słuch o nich zaginął na wiele lat. Pomimo zarybień - i tu trafne określenie "sztucznych". Ich efekt też był dość sztuczny, czytaj niewidoczny. Od kilku lat brzana wraca powoli. Sama, "o własnych siłach". I wiecie co? Mam cichą nadzieję, że nikt jej już nie będzie chciał pomagać w reprodukcji...

Lipienia tarlaka też się odławia z miejsc tarliskowych i później sztucznie wyciera. Nie wiem jaki to ma sens? Tarlaki jadą na wycieczkę w jedną stronę z tego co słyszałem ? Jak tak to ma wyglądać to nigdy się w Sanie nie doczekamy stada tarłowego i naturalnych silnych ryb.