Jump to content
Oktawian

Górny San - od źródła do m. Przemyśl

Recommended Posts

Dzwoni do mnie kumpel i mówi :

wiesz krew mnie zalewa , jestem na tym forum tyle lat , nawet nie pamiętam jak długo i nigdy nie było tu takiej dyskusji , jakby nie było problemu , 

nikt niczego nie widział , nikomu nie przeszkadzało że leją te ścieki ,pewnie gdyby nie ta kwarantanna narodowa i dużo czasu na siedzenie przed komputerem

to byś o tym nie napisał. I widzisz dzisiaj i co z tego masz , tyle pracy tyle zaangażowania ,tyle czasu własnych pieniędzy,  przejechanych

kilometrów .......  i nie zadbałeś o jaszczurki i drzewa pożerane przez jakiegoś pasożyta , i tu chylę  głowę moja wina moja bardzo wielka wina ........

Fajnie sobie tak krytykować złapać za słówka , ciekaw jestem teraz tylko jednego 

Utworzono na kawałku najbardziej zagrożonym tymi płuczkami łowisko no kill dla ryb łososiowatych , fajnie się połowiło ostatnio co ? i  jak myślicie kto to teraz będzie pilnował

a w razie czego interweniował jak puszczą te swoje szczyny żwirowe , proszę bardzo ręka w górę kto wie ?

Zarząd Okręgu który wydał pieniądze ???, ochrona środowiska ???, wędkarze z Dynowa , którzy wiedzą dokładnie kto i gdzie to wylewa??? może obrońcy  jaszczurek  

jak znajdą czas po protestach ??? 

A może Zarząd wiem że kilku takich głupków jak ja którzy zaniedbując jaszczurki i drzewa  dość skutecznie zatrzymał TYCH  CO TO WYLEWAJĄ  i teraz będzie już tylko pięknie 

A skoro  jest tylu  teraz zadowolonych  bo połapało na no killu do syta ,  tylu uświadomionych ,bo może nie którzy nie wiedzieli co się dzieje , to maże mogę już spać spokojnie, 

bo wiem że będzie teraz rzesza obrońców i rzucą  się do działania nawet kosztem jaszczurek i drzew KTÓRE TEŻ SĄ WAŻNE  !!!!!!

A może się znajdą obrońcy wszystkiego żywego co  to i jaszczurki i rzeki i drzewa ........ wszystko obronią 

Z wyrazami szacunku dla wszystkich kolegów 

PS . 

poczekam zobaczę , teraz gonie ratować jaszczurki i czekam na łańcuch z allegro żeby  się do drzew przykuwać . 

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Posted (edited)

Ja z przejrzystoscia wody w okolicach Dynowa? 

Edited by DarekSTW

Witam, jaka jest woda w okolicach Temeszowa?

Posted (edited)

Witam jaki kolor wody w okolicach Leska ?

Edited by cinek

Na kamerze wygląda na w miarę czystą, tylko dalej dwie turbiny..

Posted (edited)

Próg w Zagórzu - 15 km korytem rzeki do mostu w Lesku - aktualny poziom w Lesku to 202cm czyli 2-jka kolega wyżej napisał, woda wygląda na czystą ale nie wiem czy buty zobaczysz jak wejdziesz po kolana lub głębiej.

Kamerka jest aktywna więc można samemu obadać co i jak - https://bieszczady.pro/kamery-w-bieszczadach/kamera-na-sanie.html

Edited by rally

Siema wie ktoś jaka woda w okolicach Leska? Widac juz jetke majowa?

Majówka leci w okolicach Dobrej na potęgę już co najmniej dwa dni,  czy wyżej  ?  nie wiem ,

woda niesie niezliczoną ilość roślinności , ciężko łowić 

dwie turbiny z Myczkowiec robi swoje ale przeźroczystość na pewno ponad metr,

poniżej Obarzymia płuczki nie zaobserwowano "" JAKIŚ CUD? "- MOŻE WIĘCEJ OCZU PATRZY !!!

Jak woda w Lesku po tych opadach, da radę coś połowić na spina jutro? Szkoda urlopu przesiedzieć w domu :)

W Sanoku woda czysta i niska więc w górze też powinna taka być. Nie wiadomo jak będzie po dzisiejszych opadach. 

W łaczkach widziałem  5 osób wiec cos pewnie łowią 

W huzelach juz połowa rzeki była zabrudzona 

W Postołowie kawa, Hoczewka dalej dowala więc wyżej będzie podobnie. Pół turbiny.

"

Tsunami na Sanie nadchodzi!
Piątego czerwca nastąpi gwałtowny zrzut wody z zapory w Myczkowcach. ‼️
Taką informację otrzymał telefonicznie Piotr Konieczny, dyrektora biura Zarządu Okręgu PZW w Krośnie, od dyrektora technicznego elektrowni.
Planowana wartość przepływu ma przekroczyć ponad 100-krotnie obecny przepływ i osiągnie 150 m3/s. Dla porównania, przez elektrownię w Zwierzyniu pracującą na dwie turbiny przepływa 50 m3/s wody.
Celem gwałtownego zrzutu jest „oczyszczenie” 5-kilometrowego odcinka tzw. Starego Sanu (między zaporą w Myczkowcach a wylotem elektrowni w Zwierzyniu) dla ułatwienia spływu wody w przyszłości – w wypadku przepełnienia zbiorników Solina i Myczkowce.
Tak nagłe, gwałtowne wezbrania są obce naturze, więc szkodliwe dla środowiska. Wraz z wywołanym sztucznie „tsunami” spłyną w dół Sanu nie tylko naturalne osady rzeczne, patyki, śmieci i wyrwane kępy roślin, ale też narybek lipieni i głowacic wylęgnięty po kwietniowo-majowym tarle, jak również małe pstrągi. Co gorsza, skokowo zmieni się temperatura wody w Starym Sanie. Jeśli temperatura zrzucanej wody będzie się różniła o 2 lub więcej stopni Celsjusza od temperatury wody w Starym Sanie (a to jest wielce prawdopodobne), to cały narybek po prostu zginie.
Przypomnę, że Stary San stanowi tarlisko i naturalny podchowalnik narybku lipieni, głowacic, pstrągów potokowych i innych gatunków – czyli naturalną „bazę zarybieniową” dla długiego odcinka Sanu. Straty poniesie gospodarz łowiska – Okręg PZW w Krośnie, od lat inwestujący w San, jak również lokalna społeczność utrzymująca się m.in. z turystyki wędkarskiej, mającej istotne znaczenie zwłaszcza w martwym sezonie jesienno-wiosennym.
Dlatego Okręg PZW w Krośnie złożył w tej sprawie sprzeciw w Wodach Polskich oraz w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ).
To nie pierwsze takie „oczyszczanie” Sanu. Pisałem już o podobnym tsunami zafundowanym Staremu Sanowi przez elektrownię 20 listopada zeszłego roku – podczas tarła pstrągów potokowych. Zastanawiam się, jak to możliwe, że w XXI wieku, w centrum Europy, przedsiębiorstwa państwowe nieustannie przeprowadzają na rzekach eksperymenty hydrotechnicznie, uparcie nie biorąc pod uwagę poważnych strat środowiskowych i społecznych? Jak to możliwe, że w dobie zbiorowego lamentu nad ociepleniem klimatu i widocznego gołym okiem powszechnego deficytu wody, istnieją instytucje, które poprzez „udrażnianie” rzek ułatwiają i przyspieszają spływ resztek wody, które nam jeszcze pozostały? Jak to możliwe, że poważne (wydawałoby się…) media meinstrimowe potrafią przez kilka dni z rzędu wałkować frapujący temat kąpieli pijaka z niedźwiedziem w zoo i tego „straszliwych” ekologicznych reperkusji, a nie zauważają ścisłego związku obecnego deficytu wody w Polsce z przeprowadzanymi od lat tzw. melioracjami?
Kto odpowie na te pytania ⁉️

..."

Trzeba by się chyba przykuć jak ekolodzy do drzewa w korycie bo jak zatrzymać tą machinę - nie wiem.

A jak myślisz, od kogo dowiedział się o tym J. Kolendowicz?

Poza tym zrobił to:

8 godzin temu, LukaszZ napisał:

Dlatego Okręg PZW w Krośnie złożył w tej sprawie sprzeciw w Wodach Polskich oraz w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ).

I podejrzewam, że robi, albo planuje zrobić dużo więcej. Niestety, sam wody na zaporze nie zatrzyma.