Jump to content
Oktawian

Górny San - od źródła do m. Przemyśl

Recommended Posts

@rurek22- ja po pierwsze jestem wędkarzem i spinning to moja ulubiona metoda łowienia ryb. Co do "cienkości" żyłki.Używam jej bardzo dobrej jakości, dbam o nie systematycznie( czyszczę z zabrudzeń chemicznych) i grubość 0,18 przy parabolicznym kiju nawet podzczas spotkanie z brzaną nie jest czymś extremalnym. Taki kij super amortyzuje odjazdy ryby. Ponaddto żyłka o tej grubości pozwala na naturalne wyeksponowanie przynęty. Grubość żyłki na ktorą łowię jest w pewien sposób kompromisem, aby połączyć moc z finezją! Gdyby brzana ta była przyłowem to napisałbym to, poszedłem po nią bo wiem jak lokalizować te piękne ryby. Inną sprawą jest poczuć ją na wędce, czego szczerze Ci życzę. Jest to przeżycie niezapomniane i nieporównywalne z innymi rybami. Dlatego ryba ta nazywana jest przez wielu( "alpagą") spinningisty,oraz Królową Rzek. Błąd jaki popełniłem podczas holu tej ryby polegał na tym, że wiedziałem, że powinienem już odciąć kilka cm żyłki przetartej na kamieniach, ale tego nie zrobiłem. Zgubiła mnie rutyna!!! Podsumowując- hol był udany, a ryba po nim na tyle silna aby odpłynąć!!! Co prawda nie pochwalę sie zdjęciem, ale to co przeżyłem to moje:) Za to właśnie uwielbiam spotkania z tą rybą, bo walczy do końca i jest nieprzewidywalna. W galerii TaakaRyba jest dwie Siłaczki wyholowana przezemnie na żyłkę 0,18 i nie są to jedyne Brzany , które złowiłem na spinning(od niedawna robię dokumentację zdjęciową).

- - - Updated - - -

Ta Łomża to moja była....

Była to dobre określenie:D Wyrównamy się na wizjii!!!

Łowicie może Panowie w okolicach Nozdrzca? CZy jest woda na grunt czy tylko spinning?:D

grubość 0,18 przy parabolicznym kiju nawet podzczas spotkanie z brzaną nie jest czymś extremalnym. Taki kij super amortyzuje odjazdy ryby. Ponaddto żyłka o tej grubości pozwala na naturalne wyeksponowanie przynęty. Grubość żyłki na ktorą łowię jest w pewien sposób kompromisem, aby połączyć moc z finezją! Gdyby brzana ta była przyłowem to napisałbym to, poszedłem po nią bo wiem jak lokalizować te piękne ryby.

I teraz owa brzana finezyjnie sobie pływa z pixelem w pysku. Chyba nie do końca o to chodzi w wędkarstwie.:cool:

Edited by rapala

W temacie brzan coś ruszyło! Kilka dni temu złowiłem na spinning siłaczkę na grubo ponad 70 cm,jednak nie chciała pozować do zdjęcia. Walczyłem z nią ok.15 min, na żyłce 0,18, jazda była świetna. Gdy już wybierałem dogodne miejsce na wykonanie zdjęcia, odbiła od brzegu,zaplątała żyłkę dookoła woderów i......odpłyneła z woblerem w pysku i urwaną żyłką. Uderzyła na pixela A.L. Szkoda bo miałbym nowy rekord w tej rybie na spinning. Dzisiaj wróciłem po nią. Zapiąłem chyba jej koleżankę, chamulec zagrał i poszła.... .Nastepnie na czarnego twistera w głębokiej wodzie"dostałem" przyłów w postaci zębatego.:) Gdy schodziłem z łowiska znalazłem w wodzie dobrze schłodzoną Łomżę niepasteryzowaną w butelce:eek::beer:

Można wiedzieć w jakich rejonach polowałeś na siłaczkę??

I teraz owa brzana finezyjnie sobie pływa z pixelem w pysku. Chyba nie do końca o to chodzi w wędkarstwie.:cool:

Właśnie o to:cool: Powód przez który odpłynęła z wobkiem to przetarta żyłka co się zdarza bardzo często przy "oraniu" dna za tą rybą, czytajcie dokładniej..

@lama - dokładnie tak jak pisze robin. Nie zauważyłem u ciebie refleksji na temat woblera w pysku ryby . Poza tym nie uważasz , że 15 minutowy hol , który jest skrajnym wysiłkiem i stresem związanym z walką o życie , to lekka przesada ? C&R to nie tylko wypuszczenie umordowanej ryby do wody. To również dążenie do ograniczenia cierpienia ryb , także poprzez stosowanie odpowiednio mocnego zestawu , pozwalającego na jak najszybszy hol. Oczywiście nie sugeruję ci żyłek 0,30. Twierdzę tylko że 0,18 jest przesadą o czym świadczy 15 minutowy hol zakończony jak w opisie.

Rurek22,skoro nie jesteś wędkarzem spinningistą to po co zabierasz głos? żyłka 0,18-0,20 w połączeniu z wędką o akcji parabolicznej jest jak najbardziej prawidłowym sprzętem do połowu brzany na sanie.

Kotwiczka w pysku rzeczonej ryby zniknie za dni parę i nie będzie śladu po niej.

Nie mogę zrozumieć ludzi którzy zabierają głos a im się coś wydaje. Nie wiesz na pewno to nie zabieraj głosu.

Hol brzany na zbyt mocnym sprzęcie kończy się rozgięciem kotwiczki a brzana rzadko dochodzi do siebie ze względu na tzw. kwasicę czyli zakwaszenie organizmu przez zbyt duży wysiłek w bardzo krótkim czasie. A 15 minutowy hol

dużej brzany wcale nie jest długim czasem.

Wg. Ciebie należał by 3 kg brzane wytargać w 5 sekund na brzeg?

A co powiesz o połowie brzany na muchę gdzie stosuje się żyłki 0,12 ?? też powiesz ze zbyt delikatnie?

@robbox - wybacz, że zabrałem bezprawnie głos. Czy pozwolisz mi jeszcze podyskutować na temat , czy mam zamknąć mordę ?:)

mów co chcesz, ale mądrze:), albo zamilknij na wieki :D

Więc odpowiadam. To , że nie jestem spinningistą nie znaczy, że nie łowię od czasu do czasu tą metodą. I nie wymagam 5 sekundowego holu. Pomiędzy 5 sekundami a 15 minutami jest mnóstwo innych możliwości. Oczywiście można próbować łowić brzany na żyłkę 0,12. Pytam tylko po co ? Żeby się dowartościować ? A gdzie w tym wszystkim są ryby? A w kwestii gnących się kotwic odsyłam do swojej tezy - należy używać odpowiednio mocnego sprzętu do okoliczności.

Pozwolę sobie i ja wtrącić swoje 5 groszy do tego tematu.

Zdarzyło mi się kilka brzan złowić na Sanie czy Wisłoku. Dobór sprzętu zależy w dużej mierze od doświadczenia.

Mając kilka razy w roku spinning w rękach, siłą rzeczy takiego doświadczenia nie nabierzemy. Łowię już ładnych parę lat i tylko na spina. Na temat innych metod nie wypowiadam się.

A co do żyłki do połowu brzan nie używam grubszej jak 0,18. Żyłka musi być z górnej półki i to nie cenowej tylko jakościowej. Na każdy sezon zakładam nową żyłkę. Nie zdarzyło mi się też rozgięcie kotwic. Nie używam żadnych mocarnych kotwiczek. Najważniejsza dla mnie jest ostrość kotwiczki. Na kamieniach kotwiczki często się tępią.

Tępa kotwiczka zbyt płytko wbija się brzanie w pyszczek, i to jest główną przyczyną rozginania się kotwic.

Chciałem coś jeszcze od siebie dodać w tym temacie, ale chyba nie jestem w stanie lepiej ująć pewnych kwestii jak zrobili to Koledzy:@ryba7, @robbox4, @Leszek(autor świetnego artykułu dotyczącego łowienia brzan na spinning). Chciałbym kiedyś napisać podobny, ale duuużo jeszczę muszę się uczyć.... .

@Grzenio- szukam siłaczek w okolicy Krzemiennej, Witryłowa, Niewistki.

W okolicach Krzemiennej przynajmniej było zatrzęsienie brzan.Łapaliśmy nie na spinning ale na feedera z chruścikami i białymi robakami.Tylko że to było pare lat temu.Wjeżdzało się tam gdzie są stawy w Krzemiennej.

Byłem w zeszłą Niedzielę w okolicy Krzemiennej. Niestety na feederka tylko kilka kleni. Nic poza tym.

Witam

Orientuje się ktoś z kolegów jak wygląda woda na Sanie w okolicy Niewistki lub Krzemiennej? Mam zamiar się wybrać na weekendzie ale nie wiem czy po ostatnich opadach jest sens.

Witam.. Jak wygląda San w okolicy Dynowa? Da się połowić na spinning? Z góry dzięki za info.

Woda w okolicach Dynowa lekko trącona, stan o,k.

Pobiegałem dzisiaj trochę po pięknym Sanie w okolicy Dynowa. Pogoda piękna,woda czysta, jedynie dojazd nad samą wodę utrudniony!Czego efektem było zapoznanie się z miejscowym właścicielem traktora:D. Kilka brań zepsułem delektując się otaczającą mnie przyrodą, a jedno wykorzystałem. Co prawda miał być inny gatunek, ale ta rybka też mnie zadowoliła. Rozmawiałem z "grunciarzami", ci nie mieli nawet brania:(.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Witam wszystkich kolegów.

Może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie: co się złego dzieje z Sanem?! Chodzi mi konkretnie o odcinek poniżej Sanoka tj. Witryłów, Temeszów, Krzemienna, Niewistka. Jestem wedkarzem tzw. miejscowym i od razu zaznaczam że ryb praktycznie nie zabieram. Zmierzam do meritum....

Otóż w miejscach gdzie w poprzednie lata łowiłem na przepływankę naprawdę duże ilości ryb (świnki,brany,klenie płocie certy itp.) w tym roku nie można złowić nic sensownego. Wielu kolegów spotkanych nad wodą podziela tą opinie. Ot gdzieś tam sporadycznie ktoś złowi brzanę, świnkę ewentualnie klenie. Takiego bezrybia jak w tym roku jeszcze na wspomnianym odcinku nie widziałem. Dużo ludzi mówi coś o kormoranach, krze w zimie która "wydusiła ryby" ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć.

Też nie jest to kwestia jakiegoś braku umiejętności. Zawodnicy z GP okręgu potwierdzają że jest nędza.

Proszę o Wasze opinie w temacie.

Pozdrawiam

W okresie wakacyjnym bardzo często łowie w okolicy witryłowa....i na ryby nie narzekałem, świnek i kleni połowiłem naprawdę dużo i były to ładne ryby; 2 klenie nawet 50cm przekroczyły. Natomiast z brzaną tragedia..jeden raz miałem z nią do czynienia ale wygrala. ja łowie głównie na delikatną przepływanke i białe robaczki a klenie w okresie letnim głównie na wisienke i przepływanke ze spławikiem bez obciążenia.

Ja łowię trochę niżej Pełnatycze- Przemyśl i tak samo tam tragedia z rybami. Początek roku był obiecujący bo pojawiło się parę ładnych świnek i kleni (40+)i brzana jedna jedyna na 30cm a od 3 miesięcy jedyne co łowimy z kolegami na sanie to kiełbie. Niżej ponoć jest jeszcze gorzej bo wędkarze z Jarosławia mówią że u nich nawet kiełbia ciężko złapać

Dołożę dwa słowa potwierdzające fakt, że ryb jakby coraz to mniej na Sanie było. W tym roku byłem jeden jedyny raz stacjonarnie i to bez brania. Ze spiningiem byłem kilkanaście razy i naprawdę nie jest prostą sprawą połowić. Jeśli chodzi o świnkę to populacja jest naprawdę spora widać ją wszędzie i to w dużych ilościach, gorsza sprawą jest brzana i tu potwierdzić trzeba spostrzeżenia kolegów. Bardzo trudno ja wypatrzeć nie mówiąc o złowieniu. Trafiają się jakieś mikro okonki, czasami jakiś nie zadurzy boluś i wszędobylskie klenie w różnych rozmiarach, nie zanotowałem w tym roku ani jednego szczupaczka na Sanie. I to w moich spostrzeżeniach rybostan Sanu od Witryłowa do Niewistki. Jak ktoś już coś trafi większego to naprawdę szczęście, słyszałem o kilku złowionych brzanach, jedna nawet spora ale wylądowała na talerzu:mad:.

Ale san jest tak piekna rzeką z ogromnym potencjałem także nigdy nie zrezygnuję z łowienia na tym odc. właśnie. Jelenie, bobry, piękne okoliczności przyrody.... a rybki czasami się coś uwiesi.;)

Powodzenia nad wodą...

Witam kolegów, pozwolę od siebie dodać, że około 4-5 lat temu nastąpiło gwałtowne załamanie populacji leszcza, certy i świnki na niżańskim odcinku Sanu. Skąd możemy wiedzieć, że nie było to jakieś celowe działanie osób, które były zainteresowane tym aby objąć San w swoje władanie. Zaznaczam że od 1983 prowadzę własny notatnik wędkarski, w którym odnotowuję swoje sukcesy i porażki. Tak więc może być wiele aspektów tej sprawy. Musimy wziąć pod uwagę zanieczyszczenie wód, działanie wydry i kormoranów.