Jump to content
apioo

Wybór plecionki do spinningu.

Recommended Posts

5 godzin temu, zibbi napisał:

A czy  tą YGK Upgrade można kupić w jakiejś okoniowej grubości? Mam tu na myśli okonia na grubo, czyli główki 4-10gram i gumki w granicach 7-10cm?

Najcieńsza YGK Upgrade x8 to #0.6, do 10cm gumki na 10g głowce lepiej wsiąść coś w granicach #0.8 - #1.0, to cienkie plecionki grubemu okoniowi nie będą przeszkadzać ;) Poniżej PE #0.6-0.5 będą to raczej "specjalistyczne" linki do połowu na najmniejsze przynęty, do podanych gramatur mogą być za słabe, szkoda odstrzelonych przynęt. 

5 godzin temu, LukaszZ napisał:

Tania i dobra plecia do ciężkiego łowienia - ktoś poleci? ( przynęty ok 100gramowe )

Może Kastking z aliexpres ? Kupisz to za grosze, o moc bym sie nie przejmował, kawał sznurka, dostępna w każdym rozmiarze no może poza cienkimi do UL.

2 godziny temu, orzech napisał:

Na twoje okonie ygk  bedzie słaba !!!!!!

Nie sprawdziła sie YGK ?

6 godzin temu, LukaszZ napisał:

Tania i dobra plecia do ciężkiego łowienia - ktoś poleci? ( przynęty ok 100gramowe )

Mikado Nihonto Fine Braid.

Pierwsze 2 godziny  łowienia YGK upgrade,właśnie ma za sobą .Wrażenia super ,błoga cisza w trakcie łowienia bezcenna !

Pewnie spróbuję zacząć łowić plecionką bo akurat mam zapasową szpulę wolną. Rozmiar #4 lub #5 wyłącznie pod Okonka 4 sploty to raczej pewny będzie wybór, tylko jaką do tego grubość fluorocarbonu dobrać? Patrzyć na grubość czy raczej na wytrzymałość?. Plecionka w tym rozmiarze ma wytrzymałość 3 i 3,5 kg a fluo 0,20 ma 2,6 tylko że chyba to było by dziwne połączenie. Intuicyjnie wiązał bym 0,14 / 0,16 ale może ktoś z forum doradzi.

O,16/0,18/ tak łowią goście którzy prezentują  regularnie złowione duuuuże garby na yutube............

Edited by delux64

Trzeba doświadczalnie sprawdzić wytrzymałość. Ja do plecionek PE 0,4 stosuję fluorocarbon około 0,18 mm. 0,14 za cienko, bardziej w drugą stronę - 0,20 podejdzie. Nie masz się co bać tego, że cienka plecionka przechodzi w stosunkowo sztywny i sporo grubszy fluorocarbon. Co do węzłów warto popróbować na spokojnie. Ja, ponieważ często rwę tak czy siak (zaczepy) decyduję się na klasyczną pętelkę na końcu plecionki i do niej węzłem spinningowym wiążę fluoro. Jedna rzecz o której trzeba pamiętać - przy grubszym przyponie, zwłaszcza gdy jest długi (ja robię takie około 120-150 cm) wydłuża się też opad przynęty co czasem jest plusem a czasem nie. Można to w każdym razie wykorzystać na swoją korzyść. 

Edited by Piotr Madura

10 godzin temu, Piotr Rabczak napisał:

Rozmiar #4 lub #5 wyłącznie pod Okonka 4 sploty to raczej pewny będzie wybór,

Trochę grubo na okonka to sznury bardziej na suma, raczej chodziło o PE #0.4, #0.5 :))  Ja do takich linek stosuje FC 0,16 np Sunline Siglon FC #0.8 0.16mm, jest całkiem fajny wydaje się nieprzegrubiony i cenowo znośnie za 50m ok 25zł, do linek PE0.6 - 0.8 mam też FC Siglon od Sunline 8lb 0,22mm.

A ja polecam fluorocarbon Intecha. W tej cenie nic lepszego nie znalazłem. Aczkolwiek aktualnie w zastępstwie fluorocarbonu u mnie na końcu zwykły Stroft 0,16 i sobie chwalę :D

22 minuty temu, krs napisał:

Trochę grubo na okonka to sznury bardziej na suma, raczej chodziło o PE #0.4, #0.5 :))

Oczywiście że miałem na myśli Japońską rozmiarówkę. Wezmę Intecha i Favoritkę plecionkę bo w jednym sklepie, no i zapewne coś jeszcze :D

Jeśli o fluorocarbon chodzi to wg. mnie nie ma co schodzić niżej niż 0,16 mm. Oczko wyżej (0,18 mm) to takie optimum w większości przypadków. Jak chcę mimo wszystko zejść ze średnicą to wolę zastosować przypon z żyłki, jest wytrzymalszy i łatwiej się wiąże. Generalnie ostatnimi czasy stwierdzam, że nie bardzo widzę sens stosowania fluorocarbonu skoro równie dobrze rolę przyponu spełnia żyłka. Niskie średnice fluorocarbonu przez zębami szczupaka nie chronią. Niby mniej widoczny w wodzie niż żyłka tej samej średnicy, ale żeby utrzymać wytrzymałość zestawu i tak trzeba zastosować większą średnicę niż żyłki. Jedyny niezaprzeczalny plus to łatwość tonięcia fluorocarbonu.

Jeśli już fluorocarbon stosuję to Intech lub Sunline.

Edited by rav_id