Skocz do zawartości

Pomoc przy obliczeniu kratownicy.


FriQ

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy potrzebuje pomocy :D Dopadła mnie najgorsza rzecz technikum zwana kratownicami :D Otóż muszę obliczyć kratownicę (6 węzłów) zależy mi tylko na metodzie Rittera czyli analityczne warunki później sprawdzenie. Sam coś rozumie, lecz przy Rp zastygam :D A jak nie zaliczę projektu to mam niestety ndst na półrocze, projekt będę robić w poniedziałek i wtorek. Myślę, że jacyś technicy się znajdą :D Jak pisałem zależy mi na dokładnych obliczeniach. Jakoś to wynagrodzę... Hm... zbytnio nie mam jak ? A, że nadal projektuję naszywki wolnymi chwilami to mógłbym kilka naszywek wyhaftować w zamian za pomoc.

173f738219bbc75bm.jpg

Dane:

F1 = 200N

F2= 100N

F3= 150N

l4= 1 m

l5= 2 m

l6 = 3 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki darmowy program do zadań tego typu RM- WIN. Ściągnij, narysuj i będziesz miał odpowiedzi(tylko zmień ciężar własny na 0). Jeśli zastygasz przy Rp to nawet z miejsca nie ruszyłeś bo to jest pierwsza rzecz jaką obliczasz. Powiedź na jakim etapie jesteś to coś Ci podpowiem. Możesz również odwiedzić stronę http://studentbuduje.pl/forum/ poszukać innych zadań tego typu, poczytać, popytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rsx wychodzi 83,2 czyli się zgadza lecz Rp jakoś pomyliłeś, bo nie wychodzi.

Przepraszam za double, ale nie mogę edytować trzeba godzinę czekać. Wydaje mi się, że to źle obliczam. Zapomniałem napisać, że l9 = 4 m.

Rp liczę.. Rp = F1x L9 + F2cos L7,8 x L9 + F3 x (L6, L9) = 200N x 4 + 83, 20 x 4 + 150 x 7 = 800 + 332,8 + 1050 = 2182.8 / 8 = 272,85 ;/ Nie wiem dlaczego tak mi wychodzi.

@FriQ jaki jest sens cytowania ostatniego postu na dodatek przez siebie napisanego!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzisz pod Wiadukat i masz to z Panem M. Wilkiem? Też tam chodziłem . Nie jest to takie trudne jak się wydaję. O ile pamiętam takie zadania robi się w grupach.

Niestety :) Mógłby ktoś sprawdzić :D Bo odliczyłem lecz nie wiem czy mi wyszło. Tak dobrze to się zabieram za cięcie :)

Dane:

F1 = 150N

F2= 120N

F3= 200N

L4 = 2,5m

L5 = 3,6m

L6 = 1m

L9 = 6m

Rsx = 32,11

Rsy = 140, 78

Rp = 241, 33

Spr. Biegun VI = Rp x (L4 + L6) - Rsy x L9 = - 0,03 N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzenie jest dobrze, ale reakcje są źle. Najciekawsze jest to, że dla złych reakcji sprawdzenie sugeruje, że wszystko jest w porządku.

Wrócę do poprzednich danych.

Poprawiłem wymiary i reakcje są następujące: Rsx= 83,3N; Rsy= 202,7; Rp=202,8.

Jeżeli chodzi o Twoje obliczenia to strasznie pomieszałeś. Jeśli chcesz znaleźć Rp to musisz policzyć moment układu tych sił względem punktu I, ponieważ ta kratownica jest w spoczynku to ten moment musi być równy zero. Dodatkowo musisz uwzględnić wszystkie siły a składową pionową F2 pominąłeś. Moment to "siła razy ramię" a Ty raz robisz dobrze a raz ramię bierzesz z "kosmosu". Powinno to wyglądać następująco:

0=4m*150N+4m*200N+100N*sin(33,6)*7m-100N*cos(33,6)*2m-Rp*8m

Rozwiąż to równanie i będziesz miał reakcję Rp=202,8(albo coś w tych okolicach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że Ty robisz jakąś inna metodą. Bo nie wiem skąd się bierz sinus. Powinno być tak

0= F1*L9 - F2cos(L7,L8)*L9 - F3*L9 = 200N*4 - 100N * 0,8320*4 - 150N*4=.....

Za każdym razem wychodzi mi Rp 216,6 i Rsy też 216,6. I sprawdzenie nie wychodzi.

Rp liczę : F1*L9 + F2cos(L7,L8)*L9 + F3*L9/ L4 + L6 + L9 = 200N*4 + 83,20*4 + 150N*4/8= 216,6.

Edytowane przez FriQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować :/ Napiszę jeszcze raz myślę, że będzie zrozumiale. Jak obliczałem tą pierwsza kratownice z danymi z pierwszego postu to mi nie wychodzi nie wiem dlaczego ;/ A teraz obliczam tym samym sposobem tyle inne dane i wychodzi. Napiszę dane i obliczenia

Dane:

F1= 150N

F2= 120N

F3 = 200N

L4=2,5m

L5=3,6m

L6= 1m

L9= 6m

Rsx= F2*cos7,8 = 120*0,2676 = 32,11

RP = F1*L9 + F2*cos7,8 *L9 + F3*L9 = 150*6 + 32,11*6 + 200*6= 2292, 66/ 9,5 = 241,33

Rsy= F1 + F2*cos7,8 + F3 - RP = 150N + 32,11N +200N - 241, 39 = 140,78

Spr.

Rp *L4,L6 - Rsy*L9 = 844, 655 - 844, 68 = -0,03 czyli spr dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest źle zrobione.

Masz 3 niewiadome Rp, Rsx, Rsy. Czy potrafisz liczyć moment układu sił względem punktu?

Jeśli tak to przelicz moment sił(F1, F2, F3, Rp, Rsx, Rsy) względem punktu I. Moment to jest "siła razy ramię" a ponieważ siły Rsx i Rsy przechodzą przez punkt I to "ramię" wynosi 0 i dają zerowy moment względem tego punktu. F1, F2, F3 znasz, znasz ich odległość od punktu I, znasz odległość Rp od I, zatem masz jedno równanie i jedną niewiadomą. Dodatkowo suma momentów musi być równa zero bo inaczej ta kratownica by się kręciła a my chcemy żeby była statycznie niezmienna(nie może się ruszać).

To równanie wygląda następująco:

0=F1*4m+F3*4m+F2*4m*sin(180-33)-Rp*(4m+3m+1m)

albo tak jak pisałem poprzednio:

0=4m*150N+4m*200N+100N*sin(33,6)*7m-100N*cos(33,6)*2m-Rp*8m

Oba równania dają ten sam wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że muszę obliczyć moment, ale jak wyliczę moment skoro nie mam RP ?

Przecież kolejność działań(tak było na lekcji) jest taka:

Pierw obliczyć Rsx później RP, jak już mam RP to mogę wyliczyć Rsy. Następnie sprawdzenie, czy wszystko dobrze obliczyłem jak tak to moment i cięcie kratownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie widzę, że nic nie rozumiesz bo to jest zadanie na 20minut a nie dwa dni. Rsx masz już wyliczone, Rp będziesz miał jak rozwiążesz równanie, które napisałem a wtedy przypuszczam, że poradzisz sobie z znalezieniem Rpy. Jakieś 10% zadania będzie zrobione...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na stronę 11 tego dok., który mi wysłałeś i na kolejne strony na których jest rozwiązanie. Gdzie widzisz różnicę w rozwiązaniu, bo ja nigdzie poza tym, że nie badałem geometrycznej niezmienności i statycznej wyznaczalności? Ja od razu liczę moment a on jako trzeci(mógłby to zrobić od razu bo nie wykorzystuje danych poprzednio obliczonych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.