Skocz do zawartości

Jaź


ryba7

Rekomendowane odpowiedzi

Jaź (Leuciscus idus) – gatunek słodkowodnej ryby karpiokształtnej z rodziny karpiowatych.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/43/Id%2C_Iduns_kokbok.jpg

Występowanie

Europa na wschód od Renu i na północ od Alp, oraz Azja. Występuje w wodach płynących, rzadziej stojących, oraz w słonawych wodach przy ujściach rzek. Żyje stadnie.

Cechy morfologiczne

Osiąga 40–50 (maksymalnie 80) cm długości i 2 (maksymalnie 5) kg masy ciała. Ciało bocznie spłaszczone, lekko wygrzbiecone, pokryte małymi łuskami. Głowa mała, otwór gębowy w położeniu końcowym. Oczy duże. Grzbiet szaroniebieski lub ciemnozielony, boki srebrzyste, brzuch biały. Płetwy grzbietowa, ogonowa i odbytowa są szare, pozostałe żółtawe lub czerwonawe.

Odżywianie

Żywi się owadami, mięczakami, skorupiakami a czasem także małymi rybami.

Rozród

Dojrzewa płciowo w wieku 3–4 lat. Tarło odbywa wiosną (kwiecień – czerwiec), w tym czasie odbywa wędrówki w górę cieków. Trze się w miejscach o piaszczystym lub żwirowym podłożu, czasem silnie zarośniętych. Ikra jest przyklejana do podłoża lub roślinności. U samców występuje wysypka tarłowa.

Żyje 10–15 lat.

Ochrona

Wymiar ochronny 25 cm

Okres ochronny brak

Limit Połowowy 10 szt. na dobę łącznie z kleniem

Pan Jaź jest moim celem tej wiosny:) Nigdy jeszcze nie złowiłem go na spining i chce to przełamać. Macie jakieś wskazówki jak mam się do nich dobrać, chodzi mi o miejsca w których stacjonują, czym mają się charakteryzować itd. Przynęty które chce stosować to wobki i smużaki od 2,2 do 3,5cm, błysteczki 00 i miiiini gumki. Jak prowadzić przynętę i czy rybę podchodzić od ogonu czy od góry i np spławiać woblery niżej? Łowcy Jasków - pomocy!!!

Edytowane przez ryba7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam zamiar na wiosnę się dobrać do jazi, do tej pory były tylko przyłowem przy kleniowaniu i do tego mało ich było, założenia są takie, delikatny kijek, żyłka 0,14, małe woby, obrotówki 0, parę miejsc już wytypowałem, ale co z tego wyjdzie to się okaże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje prądy wsteczne, wolne rynny i napływy. Co do paprochów bardzo leniwe prowadzenie około 0,5 m nad dnem, woblery najlepiej sprawdziły mi się gdy je sprowadzałem do dołków po łuku a następnie bardzo leniwie prowadziłem z przerwami przy dnie. Do regularnego łowienia polecam czerwonego i przepływankę. Obrotówki do czasu pobierania przez te rybki pokarmu z powierzchni odradzam.

Edytowane przez Sasanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o jazia , to na forum jest kilku fachowców od tej rybki , mówię o regularnym i świadomym jej łowieniu na spina , mam na myśli Andre i Dziencioła , oni najwięcej jazia łowią i to piękne sztuki . Jak coś napiszą to sam poczytam z przyjemnością !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam, ja tam fachowcem nie jestem, ale czasami uda się złowić przyzwoitego Jaśka. Wiosną szukam ich przy brzegach obok zalanych traw, krzaków i wszędzie tam, gdzie występuje prąd wsteczny i jakieś zawirowania. Ale ogólnie blisko brzegu. Używam małych obrotówek 00 i 0, ale czasami zakładam 2. Kolory to srebro i złoto ale przy mętnej wodzie w ruch idą jaskrawe kolory.

W lecie i jesieni łowię w głębszych miejscach o średnim nurcie. Tutaj dalej polecam małe wirówki (dociążone) i wobki 3-4cm gł. nurkujące o mocnej akcji. Prowadzę blisko dna i powoli.

Ogólnie szukam ich przy dnie, ale dużo jazi złowiłem polując na klenie z powierzchni i na smużaki. Przeważnie smużak był atakowany przed przelewami, lub gdy wypływał z warkocza na spokojniejszą wodę.

Trzeba też pamiętać, że jazie "stojące" w trawach przy brzegu są bardzo płochliwe. Więc trzeba ostrożnie stąpać:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.