Skocz do zawartości

Castingowe początki


grunwald18

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem Ci że sam o tym myślałem ale nie mam pojęcia jak się do tego zabrać i jaki sprzęt skompletować. Chciałbym dobrać się tym sposobem do rzecznych boleni i szczupaków z stawów i nie wiem czy załatwię sprawę jednym kijem. Może jest jakiś castingowiec na forum i pomoże?:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężki temat ten casting ;) i drogi - lecz niezwykle przyjemny.

Co do pytania o bolenia i szczupaka - mi dość długo udawało się obskoczyć oba gatunki na jednym kijku,

mianowicie Silver edition casting 1,98m 14-35g - dragona, jak za swoją cenę rewelacja.

Leciało z tego wszystko począwszy od 7 gramowych wobków, poprzez ołowianki, gumy na 40g jerkach kończąc.

Jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc obecnie staram się kompletować sprzęt pod konkretną rybę - przynętę.

Pm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dobrać się tym sposobem do rzecznych boleni i szczupaków z stawów

Boleni na casting nie łowię ale może coś podpowiem ;) Łódka/ponton ewentualnie z brzegu cięższa blacha do tego używam casta. Poniżej 15 gramów staram się nie schodzić. Podstawą jest multiplikator. Kijek jakiś znajdziesz. Miałem TD 2,25 do 30g: http://www.fishing.org.pl/f18/team-dragon-cast-2-25m-10-30g-578/

opchnąłem go za 150zł, myślę że do łowienia boleni z brzegu spokojnie by się nadawał, jednego nawet przypadkowo złowiłem na lipiu ;) Zapomnij o nielotnych przynętach <10g, do tego potrzebny jest już multik z lekką szpulą, a takie są drogie. Ostatnio na naszej giełdzie był dostępny młynek Dragona za 250zł. Ja bym celował jednak w Curado 51e, posiadam większy model 200e z dużym przełożeniem, fajny uniwersalny multik komfortowo łowi się nim od 12-15g w górę, lżej się da tylko po co, szkoda zdrowia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem o komfortowym łowieniu , 4 gramami to i ja rzucę swoim 200E tylko jaka w tym przyjemność ? Moim zdaniem żadna. A już szczególnie dla kogoś kto dopiero zaczyna przygodę z castem łowienie na lżejsze przynęty możne okazać się bardzo zniechęcające. O wydawaniu kasy na szpulki Avail się nie wypowiadam bo cenowo to jakiś kosmos w porównaniu do efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ale tylko sprowadzając z usa, u nas ceny multiplikatorów są jakieś chore :mad:

Fakt avail i zpi przeginają z cenami.

Jaxonem (casting xtl) rzuca się przyjemnie od 5g - ale dopiero po wypłukaniu i zaoliwieniu łożysk,

bez tego ciężko rozpędzić szpulkę.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem ochotę na jakiś multik do lżejszego (UL) łowienia ale dałem sobie spokój. Dla mnie to sztuka dla sztuki i masa wydanej kasy. Nie wyobrażam sobie rzucania w wietrzny dzień na pstrągowej zakrzaczonej rzeczce 3g woblerkiem używając multika :D

Poniżej 500??????????? Nowy kosztuje w okolicach 1000, podobno z dobrego kijka 5gr leci z jaxona nawet a najtanszy młynek do tuningu to citica koszt ok 500-600 zeta ze szpulką availa leci ładnie.

51e można dostać na ebayu za 500-600zł , oczywiście większość ofert z USA ;) Zastanawiam czy nie zakupić 50e do jigowania gumkami i kogutami w przedziale 10-20g.

Shimano Curado Reel 200E7, 200E5, 201E7, 50E or 51E | eBay

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację ja sam sie zastanawiam czy się w to pchać, z jednej strony zabawa napewno przednia z drugiej nerwy i kasa duża aby rzucać lekko, z boleniem cieżko klenie i wszytsko light praktycznie odpada ale jakoś to kręci :) napewno przyjemność jest gdy się już sprawnie operuje zestawem a zatem gdyby ktoś dał pomachać kijem, bez skojarzń proszę :) byłoby super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szukam kogoś kto mnie zarazi tą mtodą :) przed zupełnym kompletowaniem sprzętu chciałbym się troszkę z tym poznać bliżej.Jakieś spotkanie nad wodą próby :) byłbym niezmiernie wdzięczny.Pozdrawiam

@grunwald, jeśli chcesz to mogę Ci zaprezentować ciężki casting dżerkami od 60 gr w wzwyż. Z tym, że jest to ciężki kawał chleba, jednak sądząc po Twoich "gabarytach" (spotkanie u Ciebie na chacie:D ) to dasz sobie z tym radę. Ja tylko stosuję casta do łowienia szczupaków na jesień w wolno płynących lub stojących wodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ja bym celował jednak w Curado 51e, posiadam większy model 200e z dużym przełożeniem, fajny uniwersalny multik komfortowo łowi się nim od 12-15g w górę, lżej się da tylko po co, szkoda zdrowia :)

Zrobiłem ostatnio generalne smarowanko Curado 200e przez co komfort w rzucaniu przynetami w okolicach 10g jest nieco lepszy, @rapalowy 12g kogut leci całkiem sympatycznie, podobnie jak Relaxowe kopyto 3" na 7g główce, ale są to lotne przynęty, nielotnymi wobkami w tej gramaturze nie rzucam bo nie lubię tego typu przynęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powoli kończe kompletować sprzęt.Jest już kijek pinnacle 6* do 3/4oz jutro djdzie citica 201 więc zacznie się nauka, mam nadzieję że szybko nie zrezygnuję, na poczatek gumy na 15gr główkach oraz z czasem zaopatrze sie w kuraki, ogólnie będę używal wszytskiego co lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę konsekwentny ;)

Przynęty 8 -15g na pletce 15Lb, max dokręcony magnetyk (lub wszystkie bloczki w odśrodkowym) i dość mocno dokręcony hamulec docisku szpuli.

Teraz dlaczego - przy cięższych przynętach trzask strzelającej pletki słyszy się dość często, poza tym

mocno rozpędzoną szpulkę ciężko opanować - chwila nieuwagi i mamy niezły bałagan.

Najważniejsze - jeżeli nauczymy się operować mniejszymi przynętami ( zwłaszcza nielotnymi wobkami)

te większe i największe nie sprawią nam żadnego problemu, przejście z dużych przynęt na mniejsze może stanowić nie lada wyzwanie.

Pm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek 5-6 bloczków do góry, jak się poczujesz pewnie możesz zejść niżej (nie mniej jednak niż 3).

Po zmianie przynęty (zwłaszcza na lżejszą) lepiej wrócić na ustawienie na 5-6.

Pm

włączone - do góry

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek 5-6 bloczków do góry, jak się poczujesz pewnie możesz zejść niżej (nie mniej jednak niż 3).

Myślę że na początek 4 bloczki spokojnie można włączyć. W Curado, który ma ten sam system VBS co Citica ustawione mam dwa i rzuca się pewnie, bez komplikacji, dopiero zmiana na jeden powoduje u mnie frustracje :D Podobnie ustawione mam Aby Revo STX, poniżej dwóch nie schodzę. W czasie łowienia bloczków nie przestawiam, zawsze mam włączone dwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością na początek im więcej bloczków włączonych tym lepiej, ja zaczynałem od 3 bo tak miałem ustawione "fabrycznie" :)) Poczekajmy na rezultaty pierwszych testów z castingiem kolegi @grunwald. Mam nadzieję że podzieli się z nami swoimi wrażeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) a zatem dzielę się :) Jarek ta citica o której pisałeś jest już u mnie :) dzisiaj były testy, kijek pinnacle 6* do 3/4 żylka 0,35 :eek: hehehehe 2 bloczki do góry reszta w dół tylko ustawiałem docisk szpuli, przynęty od 7gr główka 7cm kpyto do 15gr kopyto chyba 12cm lata pięknie te lżejsze na takie same odległosci może dlatego że stawiaja mniejszy opór, bród kilka tylko przy rzutach z zamachem z lewej strony z prawej ok z za głowy ok, wobki 5cm cieżko ale to raptem 4gr i żylka 0,35 przy tym kij się nie ładował wcale, spirit 7 leci jak ze spina, podejrzewam że dłuższy kij i cienka pletka i jest katapulta, ogolne wrażenie :) zabawa fajna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.