Skocz do zawartości

Brzana Karpacka


Sasanek

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, sewer napisał:

Moim zdaniem, Kolega "bronek" na zdjęciu przedstawia brzankę (a nie brzankę karpacką), która jest pod ścisłą ochroną gatunkową. Na filmie powyżej mamy brzanę karpacką, pomimo błędu w tytule.

Dzięki za zainteresowanie tematem. ?Moim zdaniem ryby z filmu i ta złapania przeze mnie niczym sie nie różnią są może mocniej wybarwione ale to kwestia środowiska w jakim żyją.

Może z biegiem czasu ich wygląd się zmienił. 

W przyszłym tygodniu pojadę w górę Jaskółki i spróbuję złapać inny okaz tej ryby. Może się uda?

Poniżej zamieszczam zdjęcie brzanki z internetu

Pozdrawiam.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.08.2019 o 14:24, bronek napisał:

Witam poświęciłem dziś ponad dwie godziny i mam nadzieję że to o tą rybę chodzi. Brzanka Karpacka (brak wąsów, ciemne plamki na grżbiecie) 14 pierwszych zdjęć ?

Dwa ostatnie zdjęcia ryb dla porównania to mała brzana.

Rybki pływają dalej?

Ostatnie 3 fotki to miejsce w którym byłem.

Pozdrawiam kolegów i proszę o komentarz czy to faktyczne Brzanka Karpacka.

 Chciał bym podziękować za zainteresowanie tematem oraz za zdjęcia które utwierdziły mnie w przekonaniu  że ten podgatunek jednak istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według danych ze strony: Fishbase.org

średnia długość to 11 - 14 cm. Prawdopodobnie niektóre samce mogą osiągnąć długości 27 cm.

Ale generalnie chyba nie bardzo wiadomo, z powodu pewnie jej niewielkiego zasięgu występowania, i nie pełnych badań nad tą rybką.

Gatunek nie tak dawno zidentyfikowany i jeszcze nie do końca przebadany.:)

Edytowane przez longin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
Dnia 31.08.2019 o 13:24, rrthc napisał:

Ja sobie złowiłem taką ?

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Podobną rybę ok 20 cm  widziałem w tym roku na Wiśle. Stała na kamieniu na przelanej końcówce opaski. Sytuacja miała miejsce w nocy przy świetle latarki. Ot pomyślałem wtedy, że to mała nie wybarwiona jeszcze brzana w kolorze camo, teraz sam się zastanawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Myślę, że nie jest to Brzanka karpacka (barbus Waleckii), owa mityczna rybka, tylko brzanka karpacka (barbus carpathicus). Potocznie i zwyczajowo zwany brzanką. Gatunek określony przez polskiego ustawodawcę jako Barbus peloponnesius (B. carpathicus, B. meridionalis).

Trochę to zawiłe, ale są to dwa różne gatunki! Choć ze zdjęcia trudno rozpoznać. Wydaje się,że nie ma zbyt wielu plamek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.