Skocz do zawartości

Jaki przekrój liny wybrać do ciężarka do pontonu.


Dj.McG

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak napisał @opelot,linka od 8-u mm w górę.Nie polecam linek cieńszych ponieważ przy wyciąganiu kotwicy,strasznie się "wpijają" w rękę a przy kotwicy np.15kg to już masakra!Kotwica tak 8-10kg powinna być w sam raz i utrzymać ponton przy średnim wietrze.Ja używam takiej http://allegro.pl/kotwica-gumowo-metalowa-9-kg-i1458896266.html ale trochę mi się już przejadła.Zaletą tej kotwicy jest to że jest częściowo zrobiona z gumy i dobrze trzyma się dna a wadą to że ma dużą powierzchnię i stawia pewien opór podczas podnoszenia.Za jakiś czas sam będę odlewał kotwicę z ołowiu w kształcie kuli o ciężarze ok.10-12 kg.Ołów już załatwiłem (zostanie jeszcze na koguty:D) będzie o połowę mniejsza i zgrabniejsza ale na razie szukam formy w kształcie kuli albo gruszki.Może jakieś propozycje co można do tego celu wykorzystać;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał @opelot,linka od 8-u mm w górę.Nie polecam linek cieńszych ponieważ przy wyciąganiu kotwicy,strasznie się "wpijają" w rękę a przy kotwicy np.15kg to już masakra!Kotwica tak 8-10kg powinna być w sam raz i utrzymać ponton przy średnim wietrze.Ja używam takiej http://allegro.pl/kotwica-gumowo-metalowa-9-kg-i1458896266.html ale trochę mi się już przejadła.Zaletą tej kotwicy jest to że jest częściowo zrobiona z gumy i dobrze trzyma się dna a wadą to że ma dużą powierzchnię i stawia pewien opór podczas podnoszenia.Za jakiś czas sam będę odlewał kotwicę z ołowiu w kształcie kuli o ciężarze ok.10-12 kg.Ołów już załatwiłem (zostanie jeszcze na koguty:D) będzie o połowę mniejsza i zgrabniejsza ale na razie szukam formy w kształcie kuli albo gruszki.Może jakieś propozycje co można do tego celu wykorzystać;).

Ile metrów byś proponował zakupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam sklep ("AFMA ) jest " na wylocie z Rzeszowa , przed Zwięczycą – po lewej stronie – typowo żeglarski i miła pani:), która z pewnością dobrze Ci doradzi.

A to przepis na kotwice, tzw. "prosiaka:D

Najlepiej, wiaderko do piaskownicy dla dziecka:rolleyes:, lub doniczka 7, 8 litrów.:confused:

Acha dodatkowo pręt stalowy (dobrze jak jest ocynkowany) wygięty w kształcie oczka, z dwoma wąsami.

Teraz pozostaje znaleźć jakąś budowę;), co nie jest trudne, nalewamy beton, wkładamy oczko, i idziemy na ….np. ryby:eek:, a następnego dnia mamy kotwicę suuuuuuper. Szybko, tanio i ekologicznie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałem zakupić linę do ciężarka tylko zastanawiam się jakiej średnicy.

Jeżeli ktoś z Was używa to proszę o informacje dotyczące jaką długość linki zakupić oraz jej przekrój.

Jakie wagi ciężarek wybrać?

Moim zdaniem ciężarek 8-10 kg, a raczej 2 cięzarki, by trzymanie pływadełka było stabilne. Nie obraca łódki przy zmiennym wietrze. Linka jak najgrubsza ze względu na opuszczanie i podnoszenie kotwicy - 8-10 wytrzyma 10kg kotwice, lecz komfort wyciącania liny jest kiepski. Weż linę do ręki i wypróbuj jak się wpija w ręce pod obciążeniem. W każdym markecie budowlany dostępne są różne przekroje lin - nie muszą być alpinistyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja używam kotwicy 6,5 kg w kształcie walca i uważam że jest absolutnie wystarczająca ,jeżeli będziesz łowił na spławik to potrzebujesz dwie kotwice .Jeżeli zrobisz sobie kotwice 10kg i więcej to już mi Cię żal.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KRUGER,nie wiem jaką jednostką pływającą;) dysponujesz ale przy moim pontonie 330 to te 8-10 kg. to nie jest przesadą a i z jej podnoszeniem nie powinienem mieć trudności:).Może i fakt że odlanie z ołowiu kotwicy w kształcie kuli to nie najlepszy pomysł.Może i łatwiej się ją podnosi ale na pewno gorzej trzyma się dna.Dla tego tak siedzę i kombinuję i wykombinowałem że najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie kotwicy w kształcie podobnym do stożka.Chodzę po chałupie i dalej kombinuje z czego zrobić formę i nagle olśnienie! Metalowy czajnik kuchenny!Idealny z nierdzewki:D.Żona powiedziała tylko żebym o tym nawet nie myślał:D ale po kilkuminutowej pertraktacji i obietnicy że kupię jej najładniejszy czajnik jaki sobie upatrzy-skapitulowała:D.Jeszcze przygotuję sobie zaczep na linkę (także z nierdzewki) i zabiorę się do topienia ołowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie do kolegów, którzy mają pływadełka, a w szczególności pontony. Interesuje mnie, czy macie jakieś inne ciekawe rozwiązania do opuszczania i wyciągania kotwicy z wody. Wszyscy, którzy użytkują ponton wiedzą, że częste kotwiczenie pontonu nie jest takie proste, a nawet może stać się męczące. Dlatego, zastanawiam się nad wykonaniem jakiegoś wysięgnika w części dziobowej do opuszczania i podnoszenia kotwicy. Znalazłem w necie dość ciekawe rozwiązanie, ale nie do końca jeszcze tego szukam. http://www.mebledlafirm.pl/nuk/modules.php?name=News&file=article&sid=131&mode=thread&order=0&thold=0 Kupiłem swego czasu wysięgnik do kotwicy firmy Scotty http://allegro.pl/scotty-wysiegnik-do-kotwicy-obrotowy-276-i1507639805.html i z myślą pod niego, chciałbym coś wykonać. Jeżeli macie jakieś ciekawe propozycje to piszcie, a może wspólnie coś stworzymy z pożytkiem dla wszystkich użytkowników pontonów.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie do kolegów, którzy mają pływadełka, a w szczególności pontony. Interesuje mnie, czy macie jakieś inne ciekawe rozwiązania do opuszczania i wyciągania kotwicy z wody. Wszyscy, którzy użytkują ponton wiedzą, że częste kotwiczenie pontonu nie jest takie proste, a nawet może stać się męczące. Dlatego, zastanawiam się nad wykonaniem jakiegoś wysięgnika w części dziobowej do opuszczania i podnoszenia kotwicy. Znalazłem w necie dość ciekawe rozwiązanie, ale nie do końca jeszcze tego szukam. http://www.mebledlafirm.pl/nuk/modules.php?name=News&file=article&sid=131&mode=thread&order=0&thold=0 Kupiłem swego czasu wysięgnik do kotwicy firmy Scotty http://allegro.pl/scotty-wysiegnik-do-kotwicy-obrotowy-276-i1507639805.html i z myślą pod niego, chciałbym coś wykonać. Jeżeli macie jakieś ciekawe propozycje to piszcie, a może wspólnie coś stworzymy z pożytkiem dla wszystkich użytkowników pontonów.:)

Podpinam się pod ten post

Kiedyś widziałem na video jak kolo miał opuszczaną kotwice na jakiejś zębatce

jak odszukam to wkleje linka

pozatym moj ponton nie ma uchwwytu na wędke czy takie coś mozna dokupić i dokleić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to porozmawiajmy o mocowaniu rolki kotwicznej:).Urządzenie wielce przydatne i ułatwiające w znaczący sposób podnoszenie kotwicy.Również i ja od jakiegoś czasu myślę nad tym aby je zrobić.Z racji tego że mój ponton przez cały sezon wożę na przyczepce,kwestia montażu i demontażu przed każdym pływaniem raczej odpada.Po prosu na początku sezonu zakładam i zdejmuję kiedy ponton już nie będzie używany.Kiedyś na necie znalazłem ciekawy patent do tego jaki @Miko zapodałeś w pierwszym linku,niestety nie zapisałem strony i teraz za szlaka nie mogę znaleźć.Wiem że gość nawet je sprzedawał w rozsądnych pieniądzach.Pomysł podobny ale różnica polegała na tym że samo mocowanie rolki było wykonane na zasadzie "pół opaski " które obejmowało 1/2 balonu.Opaska była wykonana z odpowiednio wyprofilowanej blachy nierdzewki o szerokości, wewnętrznej strony uchwytu czyli ok.9cm. Przednie mocowanie wyglądało podobnie jak na zdjęciu z fotki ale tylna część zachodziła głębiej za balon co w przypadku dobicia powietrza na full do komory dodatkowo stabilizowało całość.Z tyłu opaski ,zamontowany była knaga do mocowania linki mniej więcej taki jak tu

http://www.bakista.pl/index.php?c=1077&pr=2838&p=2

Ciekawe rozwiązanie ,przedstawione jest tu

http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=16871&prevloaded=1&&start=20

Tylko jakoś materiał z jakiego zostało wykonane nie za bardzo mi pasuje do pontonu;) ale pomysł dobry.

Co do samych podpórek pod wędki to rozwiązań jest wiele.Można kupić ,które się dokleja,choć to rozwiązanie wydaje mi się dość nietrwałe,albo przykręcane do ławeczki.Mój kolega zastosował takie rozwiązanie.Do końcówek mocowania dulek,przy których pozostaje kawałek luźnego gwintu,dorobił nakręcane widełki.Wziął odpowiedni kawałek rurki nierdzewki i nagwintował jeden koniec a na drugim końcu zrobił redukcję pod gwint jaki jest przy standardowych podpórkach i zastosował końcówki tzw.Butt Gripy,które dobrze trzymają kij, takie jak tu

http://crazycarp.pl/sklep?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=76&category_id=39

Fotkę zrobiłem na moim pontonie aby było wiadomo o co chodzi;).

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na necie znalazłem ciekawy patent do tego jaki @Miko zapodałeś w pierwszym linku,niestety nie zapisałem strony i teraz za szlaka nie mogę znaleźć.Wiem że gość nawet je sprzedawał w rozsądnych pieniądzach.Pomysł podobny ale różnica polegała na tym że samo mocowanie rolki było wykonane na zasadzie "pół opaski " które obejmowało 1/2 balonu.Opaska była wykonana z odpowiednio wyprofilowanej blachy nierdzewki o szerokości, wewnętrznej strony uchwytu czyli ok.9cm. Przednie mocowanie wyglądało podobnie jak na zdjęciu z fotki ale tylna część zachodziła głębiej za balon co w przypadku dobicia powietrza na full do komory dodatkowo stabilizowało całość.

Witam. Czy chodziło Ci o to rozwiązanie http://allegro.pl/ponton-pontony-mocowanie-rolki-kotwicznej-i1477859822.html Muszę powiedzieć, że dość ciekawy pomysł.:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.