Skocz do zawartości

Uniwersalna wędka do łowienia na spławik


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Spławikowców,

Oto nadeszła ta wspaniała chwila, kiedy można przywitać Wiosnę.

Inna wspaniała chwila ta taka, że niedługo będę miał nową wędką. Jaką? Mam nadzieję, że doradzicie.

Poszukuję wędki do połowu na spławik, o ile to możliwe takiej, by poprawnie spisywała się w większości sytuacji w których chcę jej używać:

- wędkowanie na wodzie stojącej: najczęściej do 3,5m choć kilka razy w roku możliwy wyjazd nad dużo głębsze akweny na łowiska o głębokości powyżej 8m. odległość do 25-30 metrów, preferuję spławik przelotowy;

- wędkowanie w rzece (Wisłok, San) na przystawkę, rzadziej przepływankę;

- ryby raczej średniej wielkości (głównie płoć, leszcz, kleń, karaś i niewielki karp);

Po wstępnym przeglądzie, wybrałem kilka modeli:

- teleskopowe:

Konger Spirado Tele Short 420/40

Wędka MIKADO Sensual float 420/30g

Cormoran Match Master Float / Sbirolino XTR

Robinson Bluebird Float 10-30 g

- nasadowe:

Mikado Trython Match 10-40 gram długość: 420 cm

Konger Carbomaxx Team Match 420/25

Konger Spirado Match 420/25

Klucz, wg. którego wybrać zamierzam wędkę jest następujący:

- cena do 150 zł,

- długość 4-4,5 m,

- łatwość transportu i wygoda obsługi (preferuje teleskop),

- możliwość łowienia na głębokościach większych niż długość wędziska (wymagane sporej średnicy przelotki),

- waga i wytrzymałość (wskazuje na trzyczęściowe nasadówki),

Liczę na wasze rady i opinie dotyczące prezentowanych marek/modeli.

A może jakaś inna, godna polecenia wędka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie pomogę. Posiadam wędzisko mikado trython match ale 3,90m.

Wędka sprawuje się świetnie. Doskonale czuć na nim nawet niewielką płoć, ale ma zapas mocy aby wyholować amura 70cm. (mój wujek który posiada taką samą wedkę, właśnie na nią wyją amura 70 ). Uważam że wędka w miarę uniwersalna, ale nie znam pozostałych modeli które wymieniłeś więc nie powiem która z nich jest najlepsza.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czystym sumieniem mogę ci polecić mojego kijka spławikowego czyli " Konger VEGA Travel 360/15-40. Długość może nie 4 ale daje radę. Wędka bardzo ładnie się prezentuję. Bardzo ładna praca. Poradziła sobie z Sandaczem 75 cm czy Boleniem 80cm. Długość transportowa około 120 cm. Oczywiście jest to teleskop. Koszt kijka to około 150 zł. Kijek cieniutki i w korku. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikado trython match 3,90: średnica wewnętrzna szczytowej przelotki wynosi 2mm,

tyle samo mają 4 przelotki niżej. Czyli 5 przelotek od góry ma średnicę wewnętrzną 2mm.

Średnica przelotek przy odległościówce nie ma tak dużego znaczenia, ponieważ przy "przelotowym" montażu wagglera, powinno używać się stoperów żyłkowych - którym małe przelotki nie "przeszkadzają".

PS.

Schemat budowy takiego zestawu można sobie obejrzeć, klikając link poniżej:

http://leszcz.pl/relacja.php?id=221

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie znam, ale jeżeli wędka ma służyć jako odległościówka i wędka do przystawki to wszelkie typowe odległościówki odpadają. To samo tyczy się wędek 3,6m czy 4m, trochę za krótkie do przystawki. Szukałbym czegoś z mocniejszych bolonek, nawet do 6 metrów. W końcu ma być to wędka do dwóch całkiem różnych metod połowu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak złamać, na kolanie, klapą bagażnika? Bo chyba wiatr to wędki nie złamie? Jeżeli bolonka łatwo łamie się na wietrze to co z tyczką? W czym przeszkadza bolonka podczas połowu metodą odległościową? Rzucamy, zatapiamy żyłkę i odkładamy wędkę na widełki. Jeżeli wędka ma służyć do tych dwóch metod to ja innego rozwiązania nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie znam, ale jeżeli wędka ma służyć jako odległościówka i wędka do przystawki to wszelkie typowe odległościówki odpadają. To samo tyczy się wędek 3,6m czy 4m, trochę za krótkie do przystawki. Szukałbym czegoś z mocniejszych bolonek, nawet do 6 metrów. W końcu ma być to wędka do dwóch całkiem różnych metod połowu.

Dwa posty wyżej kolega pisze że sie nie zna.proponuje nie wprowadzać w błąd kolegów z forum bo potem mogą mieć do kolegi pretensje że im ktoś tak doradził a wyszło inaczej:o

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze raz polecę to:

http://allegro.pl/konger-vega-tele-420-30-gratis-i1476342107.html

Nie wiem czy akurat 30 metrów zarzucisz ale powinno dać radę na cięższego wagglerka. Kijeczek nie drogi i bardzo cienki co sprawia że nie stawia oporu wiatrom. Bardzo dobrze wykonany. Chodź jestem zdania że uniwersalnych kijków nie ma to temu niewiele brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

cieszę się, że temat ten wzbudził takie zainteresowanie.

Dziękuję za wszelkie porady, wszystkie je biorę pod uwagę.

Wydaje mi się jednak, że przeznaczenie, które czeka moją wędkę spławikową nie stawia jej aż tak specjalistycznych wymagań jak wyżej omawiane. Aby być szczerym, dotychczas łowiłem metodą odległościową (przynajmniej taka była konstrukcja zestawu końcowego, hehe:D) lekką gruntówką o dł. 3,60m (teleskop Jaxona za 60zł). Tą samą wędką łowiłem na rzekach klenie i płocie na przepływankę jak i przystawkę.

I szczerze, nie był to dla mnie wielki dyskomfort, szczególnie jeśli chodzi o wagę.

Jedyne na czym mi zależy, to lekka (w porównaniu do wyżej wspomnianej) trochę dłuższa wędka dzięki której od czasu do czasu będę mógł się cieszyć możliwością łowienia na spławik. Nie jestem wyczynowcem i nie zamierzam być. Bo w łowieniu na spławik i tak najbardziej podoba mi się obserwacja spławika, nieważne czy buja się on na 30 metrach od brzegu, czy tylko na 25...

Czy ktoś może polecić wędzisko, które spełnia powyższe wymagania? Wcale nie musi to być high-tech z najwyższej półki z samego węgla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kolego,moim zdaniem,musisz najpierw określić się ,jaki rodzaj wędki bardziej Ci odpowiada-czy klasyczny match(nasadowy),czy bardziej uniwersalny-teleskop.Pierwsza pokazuje swoje zalety głównie na wodach stojących i przy łowieniu na dalszych odległościach,oprócz tego jak wiadomo moc,odległość rzutu(docenisz przy łowieniu w deszczu-rozmieszczenie i liczba przelotek),wykonanie.Druga ,bardziej "mobilna" :),większy wybór w długości kija,łatwość przemieszczania się z miejsca na miejsce po krzaczorach(rzeki).Nie można jednoznacznie czegoś Ci doradzić,bo każdy z nas ma inne gusta i oczekiwania ,co do sprzętu-musi on się podobać,leżeć w ręce i spełniać oczekiwania w zakresie użytkowania.Mogę,co najwyżej podać po jednym przykładzie wędzisk z obu kategorii,które są w przyzwoitym pułapie cenowym,a naprawdę gwarantują jakość:

Abu Garcia Exticer Match

Daiwa Apollo Tele

Ja sam często łowię na spławik ale nie wyobrażam sobie łowienia wyłącznie jednym wędziskiem na wszystkich wodach,nie ma uniwersałów i kiedy przyjdzie mi polować na wiślane lechy,to do przystawki bolonka jest niezastąpiona...te same leszcze ale np."wilczowolskie" super łowi się odległościówką i wagglerem:)....

I jeszcze jedno-kupując teleskop,naprawdę trzeba brać markowy sprzęt-poczujesz temat próbując łowić jaxonem,czy najtańszym modelem Mikado bądź Kongera,a potem użytkując w tych samych warunkach i przy podobnych rybach sprzęt np.Shimano czy nawet Dragona.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No i kupiłem... a ostateczny wybór padł na wędzisko Konger Arcus Float 390/40.

Już wypróbowałem ją nad wodą a pierwszą rybą był 25cm leszczyk. Przy zestawie z wagglerem 3+2g na żyłce 0,16 mm łowiło się doskonale. To czego szukałem tj. przelotki o sporej średnicy świetnie przepuszczały stoper silikonowy - jestem zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.