Skocz do zawartości

Karta wędkarska dla dzieci


jogo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mój kuzyn chciałby w tym roku wyrobić kartę wędkarską(13 maja będzie miał 14 lat).

W tamtym roku opłacił składki(chyba za 48zł) i łowił na samej legitymacji wędkarskiej oraz rejestrze połowów.

Łowił bez karty.

Jak jezdził na ryby to tylko ze mną i nie raz mieliśmy kontrole, panowie nic mu nie mówili, ale przyczepiła się taka menda, sam miałem z nim problemy za byle co i on doczepił mu się, że nie ma karty i wpisał sobie go gdzies tam..

Na pytanie "Dlaczego inni panowie, którzy nas sprawdzali nic mu nie mówili, a pan teraz go spisuje?" odpowiedział, że zaraz przyniesie regulamin i mi wszystko wyjaśni, jak taki mądry jestem :D

Ale do rzeczy..

Ja kartę wyrobiłem mając rocznikowo 14 lat a urodziny mam dopiero w grudniu, i spokojnie sobie łowiłem.

Będąc w sklepie wędkarskim, przy opłacaniu mojej karty spytałem od ilu lat można wyrabiać karty - sprzedawca odpowiedział, że od 16.

Spoko, od 16..

Kolegi brat ma 12 lat, i ma kartę, więc o co tutaj chodzi?:confused:

Może mi ktoś wyjaśnić, od ilu lat można wyrobić tą kartę wędkarską??

Z góry dzieki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartę można mieć od ukończenia 14 roku życia.Urodziny mam na jesieni, i jak chciałem kartę na wiosnę wyrobić to w urzędzie nie było szans, karte wydali mi dopiero po ukończeniu 14 roku życia.To było kilka lat temu, może się coś zmieniło od tego czasu a może nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zgodnie z Ustawą o Rybactwie Śródlądowym „Art. 7.1. punkt 3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14, z tym że mogą one uprawiać amatorski potów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę.” podobny zapis jest w RAPR „4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym, że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowania w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki.”. Więc strażnik „menda” miał rację jeśli w dniu kontroli młodzieniec miał ukończone 14 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo Polska to ciekawy kraj wystarczy, że tatuś poprosi skarbnika o zaświadczenie dla synka i urzędnik/czka taką kartę wyda. Ustawa mówi, że z obowiązku posiadania ... zwolnione są osoby ... , a nic w niej nie ma o wieku od którego można taką kartę wyrobić. Więc interpretacja niektórych (może wszystkich) urzędów jest taka, że jak opiekun prawny wyraża zgodę, a młody człowiek "zdał" egzamin (ma zaświadczenie z koła) to można ją wydać przed ukończeniem 14 lat co nie znaczy, że wolno mu łowić bez opieki osoby dorosłej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta wędkarska umożliwia wędkowanie bez opiekuna. Jeżeli musiałeś być z opiekunem to miałeś legitymację wędkarską. Być może osobie odpowiedzialnej za wydawanie karty wędkarskiej zwisało czy masz 14 lat i wydałą kwity. Jednak przy kontroli mógłbyś mieć problemy. Mi w Urzędzie Miasta za nic nie chcieli wydać karty, przed ukończeniem 14 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego siksa :cool: wiem co miałem i wiem co mam bo od roku 1996 posiadam(tą samą/jedna) kartę wędkarska (i legitymacje tez :cool:)

jak ja zdawałem egzamin to jeszcze wtedy to był egzamin (a nie kupienie karty w sklepie jak to się teraz zdarza :cool:) i pamiętam ze nie chodziłem po żadnych urzędach tylko wszystko dostałem w kole (było to koło "jaz" w przeworsku)

ps

tak ze wiem co mam i jak było, chyba ze się coś potem (po 96) pozmieniało, albo mam ja felerną kartę :rolleyes: ale nie sądzę bo jeszcze nikt się nie doczepił a trochę już kontroli przeszła :cool:

ale z mojej strony to tyle, bo szczerze to nie mam jakiejś "najnowszej wiedzy" na ten temat wiec przymilknę

ps2

siksa a moze tobie nie chcieli wydać karty choć tak usilnie chciałeś bo... "bo nie byleś gotowy na wędkowanie":cool::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu na weryni (nie będąc pełnoletnim) siedziałem z kuzynem, on i ja mieliśmy karty i dwóch kolegów tylko legitymacje i strażnicy nie znając prawa do połowu kazali zwinąć wędki pomimo ze była z nami pełnoletnia osoba:eek:. Później przyszli z powrotem i przepraszali. To jest polska :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Cześć. Razem z kolegą mamy po 12 lat. Nie mamy żadnej karty ani legitymacji, ponieważ na rybach byliśmy tylko dwa razy. Jeździmy z dorosłym opiekunem, który też nie ma karty. Co się stanie jeżeli nas złapią? Z tego co wiem to kartę można mieć od 14 lat, ale można sobie wyrobić legitymację. Trzeba też należeć do jakiegoś koła. Co to w ogóle jest? Jeżeli będziemy mieli we dwójkę legitymację to będziemy mogli sobie łowić? Podajcie mi jakieś informacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam, nie wiem czy w dobrym dziale, ale mam pewne pytanie.

Mam obecnie 15 lat i zdarzyła się koledze równo rocznikowemu co ja, że pojechał wymienić rejestr połowu.

Obaj mamy jeszcze kartę młodzieżową (tzw licencję jeśli się nie myle).

Podczas wymiany tegoż rejestru u skarbnika koła w Kolbuszowej dostał lekki "opiepsz", że powinien mieć normalną kartę wyrobioną już od tamtego roku(po przekroczeniu 14 lat)

i, że musi od razu na następny rok robić kartę normalną.

Z kolei właściciel sklepu wędkarskiego w Kolbuszowej i wiele innych osób mówi, że normalna karta obowiązuje mnie od 16 roku życia, tak więc nie wiem, gdzie jest prawda:)

Proszę o poradę, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak ci co gadają ze karta jest od 16 lat to nie mają racji

ja zrobiłem kartę wędkarską w tym roku i miałem skończone 14 i nie

wyrobiłem żadnej (licencji) tylko normalną kartę wędkarską ;)

Wiec wniosek z tego taki ze karta wędkarska (nie legitymacja ) jest od 14 roku życia:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vejek, możliwe, ale ja licencję mam od 8 roku życia, więc nie wiem;p

A jeśli chce się wyrobić w wieku 14, to Ci wyrobią z tego co wiem, ale nie jestem pewien jak jest w regulaminie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samą legitymację możesz łowić do 14 roku życia pod opieką osoby dorosłej mającej uprawnienia do wędkowania.

Gdy ukończysz 14lat musisz wyrobić sobie kartę wędkarską.

Kali na przyszły sezon musicie iść do Kuny i powiedzieć mu, że chcecie wyrobić kartę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dostał lekki "opiepsz", że powinien mieć normalną kartę wyrobioną już od tamtego roku (po przekroczeniu 14 lat) ...

Właściciel sklepu się myli, a i skarbnik nie lepszy bo jakim cudem pobrał na wiosnę składkę nie wydając zaświadczenie pozwalającego wyrobić kartę.

PS

kurcze co za troll :D zmienia mi literki na czarne się nie podoba nie czytać :rolleyes:

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.