Jump to content

Nowe metody połowu


rurek22

Recommended Posts

Myślę, że większość kolegów jest już znudzona tradycyjnym moczeniem kija. Bo ileż można ciągnąć te gigantyczne rybska :D za pomocą "sznurka na patyku". Proponuję zapoznać się z najnowszym "tryndem" w pozyskiwaniu ryb :

Link to comment
Share on other sites

Tołpyga wprowadzona do amerykańskich wód - ilość i obszar jej bytowania doprowadza już do katastrofy ekologicznej. Wypiera rodzime gatunki. W USA można ją na prawie każdy sposób pozyskiwać - wg filmu dokumentalnego na Discovery, czy BBC, nie pamiętam.

PS. Najlepsze te świecące strzały - "smugowe" :P

Mięsiarze mogliby zrobić zapasy na 15 lat.

Link to comment
Share on other sites

Oglądałem na ten temat film, bodajże na Discovery, bądź też Animal Planet.

Historia jest taka, że ze stawów hodowlanych, gdzie prowadzono zamkniętą "eksperymentalną" hodowlę tych ryb, podczas powodzi ryby zwiały i zaczęły rozmnażać się w zastraszającym tempie.

Co ciekawe, "wyjściowa" populacja tołpyg była na tyle skromna, że (na skutek jakiegoś defektu genetycznego) i krzyżowania w zakresie niewielkiej puli genowej, ryby te przestraszone hałasem wyskakują masowo z wody :eek: (tak to tłumaczyli naukowcy) -tołpygi żyjące "dziko" w Azji nie skaczą :rolleyes:

Tołpygi na niektórych rzekach niemalże wytępiły rodzime gatunki (konkurencja pokarmowa) - a rosną w zastraszającym tempie (ciepły klimat, obfitość pokarmu).

Ryby te są łowione sieciami w ilości kilku-kilkunastu ton miesięcznie - ale są nie do wytępienia - "rodzime", amerykańskie gatunki podczas tych połowów są rzadkością...

Amerykanie przeważnie te ryby utylizują, ponieważ poza imigrantami z Azji nikt normalny się tego syfiastego mięsa nie czepia :rolleyes:

Wędkarzy z USA najbardziej wkurza fakt, że tołpygi wypierają miejscowe gatunki sumów, a zwłaszcza bassów - tj. tzw. ryb sportowych.

Link to comment
Share on other sites

To było jak się nie myle z seri dokumentów Polowanie na rzeczne potwory

a te tołpygi migrują w rzekach, i opanowują coraz to nowe tereny

w tym programie było dużo o zagrożeniu, jeżeli dostały by się do krainy wielikch jezior, czyli okolice Chicago, wyparły by rodzime gatunki, i nie starczyło by pokarmu dla innych ryb

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy