Skocz do zawartości

Wpływ faz księżyca na aktywność ryb


houpiedz

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy, nie znalazłem wypowiedzi na ten temat. A sprawa jest dla mnie interesująca. Czy, stare powiedzenie "w pełni grzyby, a w nowiu ryby" jest prawdziwe. Czy pełnia powoduje gorsze żerowanie ryb ( być może tylko drapieżników). Jakie są wasze doświadzczenia i obserwacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy, stare powiedzenie "w pełni grzyby, a w nowiu ryby" jest prawdziwe.

Z moich obserwacji wynika że już nie jedna teoria wędkarska wzięła w łeb;).Moim zdaniem jedynym logicznym wytłumaczeniem,które przemawia na korzyść tego powiedzenia jest to że kiedy księżyc wchodzi w pełnię, przeważnie następuje zmiana pogody.A to ochłodzenie ,a to zmiana ciśnienia czy jakieś mocniejsze wiatry.Czasami w lecie kiedy temperatura jest bardzo wysoka ,właśnie takie zmiany mogą spowodować że w wodzie zaczyna się "coś" dziać.Ale że każdy kij ma dwa końce tak zmiany mogą pójść również w drugą stronę czyli całkowity zanik brań;).Wiele dużych karpi i amurów złowiłem dwa-trzy dni przed pełnią,w czasie pełni (o ile nie było jakiś drastycznych skoków ciśnienia i nagłej zmiany pogody) i kilka dni po pełni.Również kilka razy trafiłem na świetne brania leszczy w czasie pełni.Reasumując,moim zdaniem jeżeli "pełnia" przebiega łagodnie bez jakiś anomalii pogodowych, możemy liczyć na dobre wyniki naszych zasiadek.

Co do drapieżników to moja teoria jest taka:jeżeli drobnica nie żeruję i jest w bezruchu to i nasze szanse na złowienia drapieżnika (żywiec,grunt) są nikłe.Ale to tak z moich obserwacji.

No i te nocki podczas pełni:rolleyes:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sandacze podczas pełni mogą nas mile zaskoczyć.Przekonałem się będąc na wielu nockach na Czarnej Sędziszowskiej.Gdy jest bezchmurne niebo podczas pełni to mogę spokojnie spać,ale jak tylko pojawią się chmury na niebie,to może być ciekawie.Często miałem po 3,4 brania w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.