Jump to content

Wpływ faz księżyca na aktywność ryb


houpiedz

Recommended Posts

Szanowni koledzy, nie znalazłem wypowiedzi na ten temat. A sprawa jest dla mnie interesująca. Czy, stare powiedzenie "w pełni grzyby, a w nowiu ryby" jest prawdziwe. Czy pełnia powoduje gorsze żerowanie ryb ( być może tylko drapieżników). Jakie są wasze doświadzczenia i obserwacje?

Link to comment
Share on other sites

Przeglądałem ostatnio tabele rekordów w WW i np.: duża liczba karpi została złowiona w 3-5 dniu pełni. Z moich obserwacji mogę dodać tyle, że niezłe wyniki osiągałem jak "zmieniał się" księżyc, a zwłaszcza z nowiu na I kwadrę.

Link to comment
Share on other sites

Czy, stare powiedzenie "w pełni grzyby, a w nowiu ryby" jest prawdziwe.

Z moich obserwacji wynika że już nie jedna teoria wędkarska wzięła w łeb;).Moim zdaniem jedynym logicznym wytłumaczeniem,które przemawia na korzyść tego powiedzenia jest to że kiedy księżyc wchodzi w pełnię, przeważnie następuje zmiana pogody.A to ochłodzenie ,a to zmiana ciśnienia czy jakieś mocniejsze wiatry.Czasami w lecie kiedy temperatura jest bardzo wysoka ,właśnie takie zmiany mogą spowodować że w wodzie zaczyna się "coś" dziać.Ale że każdy kij ma dwa końce tak zmiany mogą pójść również w drugą stronę czyli całkowity zanik brań;).Wiele dużych karpi i amurów złowiłem dwa-trzy dni przed pełnią,w czasie pełni (o ile nie było jakiś drastycznych skoków ciśnienia i nagłej zmiany pogody) i kilka dni po pełni.Również kilka razy trafiłem na świetne brania leszczy w czasie pełni.Reasumując,moim zdaniem jeżeli "pełnia" przebiega łagodnie bez jakiś anomalii pogodowych, możemy liczyć na dobre wyniki naszych zasiadek.

Co do drapieżników to moja teoria jest taka:jeżeli drobnica nie żeruję i jest w bezruchu to i nasze szanse na złowienia drapieżnika (żywiec,grunt) są nikłe.Ale to tak z moich obserwacji.

No i te nocki podczas pełni:rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

Sandacze podczas pełni mogą nas mile zaskoczyć.Przekonałem się będąc na wielu nockach na Czarnej Sędziszowskiej.Gdy jest bezchmurne niebo podczas pełni to mogę spokojnie spać,ale jak tylko pojawią się chmury na niebie,to może być ciekawie.Często miałem po 3,4 brania w nocy.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy