Skocz do zawartości

Karpiowanie - sprzęt dla początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że w przyszłym sezonie planuję poświęcić nieco czasu łowieniu karpi ( obecnie moja wiedza na ten temat jest niewielka, a doświadczenie zerowe ), zwracam się z prośbą do "zaprawionych w bojach" o rady dotyczące wyboru odpowiedniego modelu wędziska i kołowrotka.

- budżet 400 zł,

- łowić zamierzam na zbiornikach Okręgu Rzeszów,

- wywózka zanęt czy przynęty odpada,

- nęcenie punktowe z użyciem materiałów z PVA ( łowienie z marszu, maksymalnie dobowe zasiadki ) lub średniej wielkości rakietą

- preferowany kołowrotek z przednim hamulcem ( wolny bieg niekonieczny )

Jaką literaturę polecacie dla początkującego? Co sądzicie o książce pt. "Nowoczesne Wędkarstwo Karpiowe" Pawła Szewca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 400zł ciężko Ci będzie skompletować 2 wędki i 2 kołowrotki.

Polecam na początek wędzisko Daiwa Black Widow, cena takiego kijaszka to ok. 200zł. Kijaszek godny polecenia, sam na taki łowię i jestem bardzo zadowolony z zakupu. Możesz sobie wpisać w wyszukiwarkę nazwę i sam się dowiesz jaką opinią cieszą się te kijaszki. Bardzo miękkie wędziska więc polecam od 3lb w górę.

Jako kołowrotek polecam Abu Garcia Free Ruuner C407i. Mam te młynki 2 lata i jeszcze mnie nie zawiodły. I jak na razie nie ma jakichkolwiek oznak, żeby mógły to zrobić :) Cena na allegro to 170zł. W "Murenie" w Rzeszowie, cena to ok. 140zł. Za młynek z największą szpulą.

Przestroga - nie kupuj kołowrotków Mistralla, wydają się bardzo atrakcyjne pod względem ceny, wyglądu itd. A tak na prawdę to młynki na jeden sezon, a może i nawet na 1 wypad :)

Tak jak napisał kolega wyżej, dużo oglądaj i czytaj :) Książki którą wymieniłeś co prawda nie czytałem, ale zawsze "coś" się na pewno znajdzie! ;)

I taka rada na początek, nie zniechęcaj się zbyt szybko, bo początki nie są łatwe ;)

PS. Przeczytaj dokładnie i ze zrozumieniem mój opis i weź sobie to do serca :D

Edytowane przez Mateusz91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady:beer: Podany budżet ma wystarczyć na jeden zestaw. Druga wędka jest zarezerwowana dla feedera/methody.

Wiem, że początki są trudne. Mam świadomość, że może minąć sporo czasu zanim doczekam się jakiegokolwiek brania.

Przeglądając sprzęt zwróciłem uwagę na Jaxona Grand Virtuoso tylko, że 3,9m 3,5lb

Edytowane przez matwiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Daiwę Black Widow.Na jednym ze sklepów jest promocja na te kije ok 140 zł.W tej cenie nie znajdziesz nic lepszego a na początek,to dobry kijaszek.Nie wiem jak wygląda ten Grand Virtuoso i nie miałem go w ręce,ale złamałem już 2 karpiówki Jaxona i odpuszczam tą firmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem kije to oglądałem tą Daiwę, ale jakoś nie przekonała mnie. Każdy ma inne gusta i różne kwoty przeznaczone na sprzęt. Wg mnie seria patyków Virtuoso to udana seria Jaxona. Trzeba iść do sklepu i wybrać odpowiednią dla siebie opcję a sam napis na kiju o niczym nie świadczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świadczy nie świadczy:rolleyes: Z jednej strony chyba lepiej mieć kij z dobrej firmy i być troche:D pewnym tego kija,a z drugiej mój brat wyciągnął 4karpie ponad 10kg na zwykła teleskopówke za 40zł i młynek w tej samej cenie:eek:

Wiadomo że sprzęt karpiowy jest drogi:D

Wybór sprzętu i tak dokona kolega:cool:,a te Daiwy wydają sie być najlepszym wyborem!;) Takie moje skromne zdanie:D

Pozdro:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki powyżej podeszli to sprawy fachowo i podali producentów. Ja może napisze trochę inaczej. Jako, że zaczynasz, wszystkiego nie skompletujesz od razu. Dzisiejsze karpiowanie to masa sprzętu. Możesz go kompletować stopniowo. :)

Z postu wynika, że już łowisz, więc masz już jakiś sprzęt, który by się mógł na początek nadać. Rybę można spokojnie łowić nie tylko wyłącznie na węglówki. Jak masz już w swoim arenale już jakąś wędkę gruntową, czy ciężkiego feederka to też będą dobre. Poczytaj jaki mają ciężar wyrzutowy, jak będzie coś koło 50-100 gram, nadadzą się. Do tego jakiś kołowrotek, który pomieści z 200 metrów żyłki 30 i już masz sprzęt (piszesz, że nie będziesz wywozić, także nie potrzeba ci większego). Tanie podpórki wbijane (na roodpoda przyjdzie czas:)). Siedzisz przy wędkach możesz odpuścić sygnalizator elektrowniczy, wystarczy jakaś podwieszana piłeczka.

A teraz meritum: skup się na zestawach jakimi się łowi karpie. To bym uważał to za najważniejsze. Czyli wszelkiego rodzaju klipsy, rurki, haczyki, specjalne przypony, plecionki przyponowe, specjalny koszyczek do metody. Generalnie to co ma pierwszy kontakt z rybą. To dzięki niemu będziesz mieć branie, plus wiedza o łowisku, lokalizacja ciekawych miejscówek.

Edytowane przez johny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie uważam, że te patyki Jaxona to "szczyt szczytów". Pojechałem do sklepu właśnie po te Daiwy, ale pomachałem kilkoma modelami i wybrałem Jaxona. Daiwa wydawała mi się za "kluchowata" a takich sprzętów nie lubię. Nie znam się na karpiach a na sprzęcie to tym bardziej. Wybrałem sprzęt który MI lepiej "leżał" w łapie a nie ten na który miałem odłożoną kasę:D .

Na pewno opinia bardziej doświadczonych karpiarzy jest "bardziejsza" niż moja:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając opinie na różnych forach, można dojść do wniosku, że Daiwa Black Window jest liderem w tej klasie cenowej. Na temat Grand Virtuoso nie udało mi się znaleźć żadnych opini. Wyboru kija dokonam pewnie między tymi dwoma chyba, że zdecyduje się na jakiś praktyczny teleskop. Jeśli chodzi o kołowrotek to pewnie wybiorę polecaną przez kolegę wyżej Abu Garcia Free Ruuner bądź coś z Dragona.

Ale najpierw zamierzam się nieco dokształcić. Zamówiłem na początek książkę Przemysława Mroczka "Karp".

Puki co największą trudnością dla mnie (myślę, że pomóc może tylko wieloletnie doświadczenie) jest określenie rodzaju dna, roślinności nie mając do dyspozycji sprzętu pływającego (o ile jest to wogóle wykonalne ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zakupem sprzętu karpiowego nie spiesz się;) .Jest już po sezonie (do następnego sporo czasu) co można zaobserwować na portalach aukcyjnych.I bliżej zimy tym więcej pojawia się sprzętu karpiowego ale nie tylko.Najlepszym rozwiązaniem jest codzienne śledzenie aukcji a także ogłoszeń na portalach karpiowych.Co roku jest tak,że w styczniu-lutym ,pojawia się sporo ciekawych ofert.Również sklepy czy to internetowe czy stacjonarne robią wyprzedaże.Zawsze można coś kupić w "promocji" choć u nas to słowo ma czasami różne znaczenia:D.Skoro szukasz czegoś na początek,proponuję abyś wziął również pod uwagę sprzęt używany.Ceny są przeważnie dość atrakcyjne co nie znaczy że ktoś sprzedaje bubel.Około 50% moich klamotów karpiowych są to "używki" zakupione kilka lat temu a służące mi z powodzeniem do dzisiaj.Nie należy się bać takich ofert;) ale również trzeba pamiętać aby podchodzić do nich z głową.No i przede wszystkim ostro negocjować cenę.Często cena zakupu jest sporo niższa od tej,która wystawia sprzedający.

Proponuję tą aukcję http://allegro.pl/wedka-karpiowa-anaconda-power-carp-i1991995506.html;) ,znana firma i robiąca dobre kije.Po negocjuj z wystawiającym to nic nie kosztuje,zostanie więcej na kołowrotek;).

Także tutaj masz kilka kijaszków ,może jeszcze aktualne http://www.forum-karpiowe.pl/viewtopic.php?t=1524

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Co myślicie o tych łóżkach: WYGODNE ŁÓŻKO KARPIOWE DAIWA (2253056631) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Luksusowe aluminiowe łóżko karpiowe D.A.M !!! (2242042854) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Prawdę mówiąc to nie wiem czym się kierować przy wyborze łóżka karpiowego. Nikt z moich znajomych nie używa takiego sprzętu. Nie chcę dużo płacić za taki sprzet bo jeżdze na karpiowanie 3-4 razy do roku na kilkudniowe zasiadki. Dodam że mam 202cm wzrostu i ważę 105kg. Pozdrawiam. Z góry dzięki za odpowiedzi. A może ma ktoś do odsprzedania używanie łóżko (proszę o informację).

ps. Do administratora- może założymy nowy wątek-temat łóżko karpiowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj łóżek z 8 nóżkami. Czasem bywa tak, że siedząc w namiocie na łóżku przyjdzie jakiś kolega zapytać co i jak, możliwe że podczas:beer: i wtedy JEBUT urywa się ta część zwisająca:p Najlepiej jeżeli położysz się na takim łóżku przed zakupem. Sprawdź łóżka kolegów, ewentualnie w sklepie. Dobrze jeździć na różne targi, wtedy wyczaisz na którym łóżku się najlepiej czujesz. Bo moim zdaniem bez sensu kupować coś na siłę i później się męczyć, zwłaszcza że masz swój wzrost i wagę :) Ważny przy łóżkach jest też materiał z którego są wykonane, fajnie gdy ma odpinany spód tak że w porach letnich na plecach masz samą siatkę, co zapobiega poceniu się.

Zawsze możesz założyć taki temat, jeżeli takowy nie istnieje bez zgody administratora w dziale: http://www.fishing.org.pl/f5/ z tego co wyszukiwałem nie było tam ani nigdzie na forum podobnego ;)

Edytowane przez Mateusz91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony mogę zaproponować Elektrostatyka Łóżko karpiowe L8 Elektrostatyk 8 nóg - SUPER (2061067774) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej..Produkty tej firmy może nie należą do najlżejszych ale na pewno są bardzo mocne i posłużą wiele lat.I od razu dodam że często bardzo zgubne następstwa ma kierowanie się przy zakupie wagą czy to łóżka, czy fotela.Do zalet Elektrostatyka należy również to ,że masz serwis na miejscu. W razie jakiejś usterki ,bez problemu dokupisz każdą część.

Jeżeli cenisz sobie wygodę to w rozsądnych pieniądzach proponuję Tandem B Łóżko Karpiowe Enforcer EXL 8nóg .Na pewno jest wygodniejsze od poprzedniego ale mam pewne wątpliwości co do jakości użytych materiałów.

Od wielu lat używam Elektrostatyka i nadal mi dobrze służy. Z wiekiem człowiekowi przybywa w obwodzie:D i prawdę mówiąc zaczynam już myśleć o czymś szerszym.Zawsze większe problemy przy wyborze łóżka ,będą mieli ludzie ,którzy swoje ważą ale przy dzisiejszym zaopatrzeniu rynku karpiowego nie jest to już problemem.Liczy się tylko to ile możesz wydać.Na koniec propozycja dla tych ,którzy mają ten przywilej, że ich drugie połowy dzielą z nimi , pasję wędkarską ;).

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że mam 202cm wzrostu i ważę 105kg.

W takim razie musisz uwzględnić dodatkową minimalną wytrzymałość wagową dla łóżeczka czyli coś około 220kg. Jak trafi ci się w czasie nocnej zasiadki jakaś wodna rusałka to co wtedy? Będziesz mókł na mokrej od rosy trawie?:eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Panowie odświeżę temat, jakie łóżko byście polecili do kwoty 450zł +/- 20zł. Łóżko może być na 6 nogach - zawsze można dokupić dodatkowe nogi. Wymiary myślę że minimum 200cm/80cm. Łóżek wybór jest dość ogromny i ciężko coś rozsądnego wybrać tak naprawdę.

Póki co skłaniam się ku temu wyrku:

Łózko 8 nóg carper dla karpiarzy w niskiej cenie - Carper.com.pl

Chyba że macie coś sprawdzonego i mieszczącego się w tym, budżecie to wezmę to pod uwagę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łóżka - Łóżko Enforcer 8 nóg - Tandem Baits

W zimie jak zaczną się wyprzedaże będę polował na Enforcera tylko w tej nowszej wersji MC. Miałem stycznośc z tym z linku naprawdę solidne,duże wyro a użytkownicy bardzo sobie je chwalą.

Jak najbardziej POLECAM mam tylko w wersji 6nóg. Naprawdę warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ludzie polecają wyrka TB tylko podobno są problemy z reklamacjami

Kiedyś połamałem kije i nie miałem problemów z serwisem,a tak jak pisał @Veltis przy normalnym użytkowaniu nic nie ma prawa tam się zepsuć.Mam zwykłego Invadera już 7 lat;przeżył setki nocek,nie jedno bingo bongo :D i tylko raz podciągnąłem w nim gumy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.