Skocz do zawartości

Pomoc - plecionka


Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję jak najcieńszej plecionki w zakresie 20 - 25kg wytrzymałości i około 100 - 150m długości. Plecionka będzie użyta jako podkład do kołowrotka muchowego. Ze względu na relatywnie małą pojemność szpuli nie wchodzi w rachubę klasyczny backing. Ponadto dobrze by było jak by plecionka nie wpijała za bardzo wody i zdecydowanie nie brudziła (traciła koloru). Kupiłem jakiś szajs MISTRALA i nawijając go na kołowrotek lekko przytrzymywałem plecionkę lekko palcami po trzech dniach nie mogę domyć farby czy innego syfu, którym się wysmarowałem. Kolegów którzy mają DOŚWIADCZENIE z plecionkami proszę o pomoc w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc ogólnie na temat podkładu na szpuli kołowrotka ,rzecz wydaje się prosta ale uwzględniając kryteria jakie Pan założył to pewnie nie do końca.Od razu zaznaczam że nie mam pojęcia o fly fishingu,kołowrotkach i sznurach muchowych.Powiem pokrótce, ponieważ często spininguję a także łowię karpie i w każdej z tych metod jest wykorzystywana plecionka.Nie napisał Pan w jakim celu ma być wykorzystywany podkład z plecionki.Czy w przypadku dłuższych (dystansowo) holi plecionka ma przejmować rolę sznura czy ma być tylko wypełnieniem pod tenże sznur?Ale zakładam pierwszy wariant.Trochę plecionek już "przerobiłem" i na dzień dzisiejszy nr.1 to Daiwa Tournament . Pewne Pana założenia spełnia czyli jest okrągła (8 splotów),miękka ,podczas nawijania nie brudzi palców (seledyn fluo) i najmniej ze wszystkich przeze mnie stosowanych ,wchłania wodę (nie puchnie).Pokryta jest czymś w rodzaju teflonu co w pewnym stopniu to uniemożliwia.Ale nie tak do końca ponieważ z czasem "teflon" się wyciera o przelotki i z wchłanianiem wody jest już znacznie gorzej i pod tym względem nie odbiega od innych plecionek.Tak samo utrata koloru.W tej Daiwie nie jest źle ale i tak po kilkudziesięciu dniach lekko blednie.Tylko że w spiningu ,plecionka non stop pracuje na przelotkach.

W karpiowaniu plecionki o różnych parametrach stosowane są głównie do budowy przyponów.I tutaj wybór jest bardzo duży od miękkich,sztywnych,tonących czy pływających.Gatunkowo i wytrzymałościowo na pewno przewyższające plecionki spiningowe.Jedyną ich wadą jest to że nawijane są głównie w krótkich odcinkach np.25m i oczywiście cena.Chyba je pominiemy ponieważ kupno dłuższych odcinków wiąże się z dostępem do firm w jakich są konfekcjonowana.

Poszukuję jak najcieńszej plecionki w zakresie 20 - 25kg

No to będzie plecionka rzędu O,26 - 0,26 mm.Co do podawanej wytrzymałości to moje zdanie jest takie:Każdy producent rżnie głupa z faktyczną średnicą i wytrzymałością a jeżeli jest już u nas przewijana i opisywana to czasami są to jaja takie że hej.Jedna plecionka jakiej używałem była pod tym względem okey ,była to oryginalna USA Power Pro,później trafiłem pewnie na podróbkę co było przyczyna przejścia na wspomnianą Tournament.

Pewnie wizyta w sklepie Pana nie minie.Niech Pan poprosi o Daiwe Tournament a później porówna z kilkoma innymi.Tylko "obmacanie" kilku plecionek może skutkować trafnym wyborem.

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.