Skocz do zawartości

Twister na okonia


Łukasz:)

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to pytanie bardzo ogólne ,według mnie nie ma najlepszego koloru na okonia.Jeśli trafisz się w dany kolor to po kilku sztukach okonie już nie reagują na ten kolor i chcą żreć coś innego.Z kolorów na które ja łowię na Solinie to najczęściej paproszki białe ,herbaciane,żółte ,brązowe i czerń .Okoń jest tak chimeryczną rybą że trzeba kombinować żeby zachęcić go do brania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim pudełeczku na okonia mam około 15 kolorów różnych paprochów. Okoń to wybredna i cwana bestia i czasem ciężko go skusić do współpracy dlatego lepiej mieć więcej niż mniej:) Ale najwięcej garbusów dało się przechytrzyć na taka rybkę;)

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez ryba7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał wybrać jeden kolor twistera na okonia z rzeki, to byłby to na pewno kolor żółty. Jednak przy wodzie stojącej sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Pamiętam jak lata temu brodząc po Ożannie łowiłem okonie na paprochy. W sumie to tylko tam świadomie nastawiałem się na okonie. Świetnie sprawdził się motor oil z zielonym brokatem i przezroczysty z czerwonym. W sumie to dało się złowić okonia na praktycznie każdego paprocha. Jednak zmiana na ten właściwy odcień powodowała, że ryb nagle łowiło się dużo więcej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Tak jak koledzy wyżej pisali, ile wędkarzy tyle preferencji. oczywiście nie ma jednego super koloru, na który będzie się łowiło okonie. Najczęściej zaczynam od perełki bądź fioletu pochodzącego pod kolor denaturatu (z brokatem) albo czerwonego. Przynet z brokatem używam głównie w słoneczne dni ( ale nie jest to reguła)

Okoń to tak nieprzewidywalna ryba, że czasem udało się go złowić na przezroczyste twistery z brokatem, różowe, fluo zielone itp.itd.

Preferencje kolorowe mogą zależeć od pory roku. Tylko że często pasiaste robią kuku i odcinają się od podręcznikowych regułek i biorą na przynęty w kolorach teoretycznie nie pasujących do danej pory roku.

Na wiosnę, kiedy zaczyna pełzać trochę robactwa i woda budzi się do życia po zimie, przeważnie stosuję kolory stonowane (brązy, zielenie). Ma to imitować małe żyjątka, którymi żywią się okonie.

Lato to praktycznie każdy kolor, w zależności od doświadczeń i od tego co w danej wodzie jest

Jesień. Tu często skuteczne są przynęty jaskrawe(jesteś widoczny,zostajesz zjedzony) chociaż i klasyczne stonowane kolory też dają radę.

Zima. W zimie łowie dosyć rzadko, a jeśli już idę za okoniem, to kolory raczej szablonowe - perła, biały, motor oil.

Kolory są ważne w łowieniu okoni, ale moim zdaniem ważniejsze jest odpowiednie poprowadzenie przynęty. Bardzo często ma to kluczowe znaczenie, i myślę że nad tym należałoby się skupić bardziej niż nad kolorem.

Wydaje się, że tak z tak mała przynęta jaką jest twister wiele nie można pomanewrować. Jednak da rade. Nawet klasycznym zbrojeniem w jiga, bo z trokiem to wygląda jeszcze inaczej. Najważniejsze to próbować, i nie poddawać się.

Ja stosuję mniej więcej taką gamę prowadzenia ( nie zawsze ! utartych schematów nie ma )

- zwykłe prowadzenie, bez żadnych kombinacji

- wleczenie po dnie, a jeśli to nie pomaga to co jakiś czas podbije przynętę, wykonując szybszy ruch korbką, nie raz przynosi to ciekawe efekty

- opad, wolny podbiciem przynęty na większą wysokość, tylko z małą częstotliwością powtórzeń, opad szybki, częste podbicia, ale tutaj jest kwestia żeby nie były zbyt agresywne (mała 3 cm imitacja rybki czy żyjątka skacząca dużymi susami, często odstrasza a nie wabi), używam kołowrotka o wielkości 2500, i na szybki opad wystarcza ruchy po około pół obrotu korbką.

- skakanie po dnie, coś takiego jak opad, z tym że czasem zatrzymuje przynętę i daje jej poleżeć parę sekund co niekiedy daje efekty.

Może nie łowie wielkich okoni, ale złowienie każdego sprawia mi dużą frajdę. Dlatego trzeba próbować, próbować i próbować aż się osiągnie efekty, bo teoria nie zawsze sprawdza się w praktyce.

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jakiego paprocha bym nie wziął to na łowisku łatwym gdzie jest ogrom okoni każdy kolor jest dobry. Nie widziałem różnicy między żółtym a białym ani też tym super motor oil ;]

Na innym łowisku gdzie jest głębiej i więcej roślinności przydennej trudniej się łowi. Wtedy więcej się trzeba napocić nad kolorem i sposobem prowadzenia. Największy przyłów dał mi kolor motor oil ale niestety nie wzięły mi okonie a bardzo ładne klenie ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...
Ja w swoim pudełeczku na okonia mam około 15 kolorów różnych paprochów. Okoń to wybredna i cwana bestia i czasem ciężko go skusić do współpracy dlatego lepiej mieć więcej niż mniej:) Ale najwięcej garbusów dało się przechytrzyć na taka rybkę;)

Co to za model tej rybki, można go kupić w Rzeszowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim pudełeczku na okonia mam około 15 kolorów różnych paprochów. Okoń to wybredna i cwana bestia i czasem ciężko go skusić do współpracy dlatego lepiej mieć więcej niż mniej:) Ale najwięcej garbusów dało się przechytrzyć na taka rybkę;)

To bardzo skuteczna przynęta! relax banjo. mam polecam a cena jak za 2 paprochy. gumki dostępne w Rzeszowie na warszawskiej, przynajmniej ja tam kupowałem :) a poza tym ostatnio u mnie lubią gumki z drop shota phoenix na główce jigowej. a z paproszków standard motor oil, perła, czarny i fiolecik no i seledynki :D

Edytowane przez Kaskader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

zależy ja łowiłem na 5cm żółte twistery.Ostatnio złowiłem okonia na 35cm na mały czarny paproszek 3cm z opadu.Nie łowie często okoni jak już to są przyłowy ale moim zdaniem najlepsze są przynęty w naturalnych kolorach.Inne imitacje też są dobre ale wydaje mi się że większa sztuka była by ostrożna przy dobieraniu pożywienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Czy ktoś miał może do czynienia z twisterami marki PHOENIX? Dostępne są np. tu:

http://www.sklep.phoenix-fishing.com/twister-phoenix-2014-c-38_47_157.html

Cena przyzwoita i kolorystyka bogata, ale jakiej jakości tworzywo? Jak wypadają przy klasykach Mannsa i Relaxa? Może ktoś miał już na wędce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w tamtym roku chyba ze dwa kolory twisterów Phoenixa na próbę ale szczerze mówiąc nie powalają jakością. O ile korpus jest o.k to niestety ogonek moim zdaniem jest zbyt przeźroczysty tzn. ma dużo bledszy kolor niż korpus. Nic na nie nie złowiłem, ale może przez to że "wierzę" tylko w Manns'a :cool:

Jeśli chodzi o gumki innych producentów to jakościowo dobre i tanie są twistery Trapera (miękki ogonek rewelacyjnie pracuje), w Rzeszowie widziałem w tamtym roku ze trzy kolory tylko w sklepie przy Wisłoku, ale może w innych też mają.

Natomiast ostatnio dałem się namówić na zakup przynęt:

http://www.sklep.phoenix-fishing.com/phoenix-power-impact-c-38_165.html

I główek: http://www.sklep.phoenix-fishing.com/glowki-phoenix-c-6_8.html

W zastosowaniu na bocznym troku nie było rezultatów, ale gdy założyłem na główkę...:eek:

Może trafiłem na taki dzień że na bocznego troka i twistery nic nie brało, a z opadu na te przynęty złowiłem kilka fajnych Okoni :)

Nie mnie jednak zaskoczony jestem skutecznością szczególnie na łowisku gdzie Okonie są naprawdę bardzo wybredne, a takie 30+ praktycznie nie dają się na nic skusić.

Ale nie namawiam, nie namawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś miał może do czynienia z twisterami marki PHOENIX? Dostępne są np. tu:

Jakiś czas temu zakupiłem trochę małych okoniowych kopytek tej marki chyba 5cm, nie byłem z nich zadowolony, przy wolnym prowadzeniu nie pracowały zbyt ciekawie. Wolę predatora mannsa które przy wolniutkim prowadzeniu pracują nienagannie, ale wiadomo kosztują znacznie więcej ;) Może teraz poprawili materiał, nie mam pojęcia, swoje kupowałem pewnie z rok dwa lata temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :beer:. Miałem cichą nadzieję, że te twistery phoenixa oprócz dobrej ceny będą też dobrej jakości. Wstrzymam się z większymi zakupami. Zamówię sobie kilka sztuk i popróbuję, także za jakiś czas przekażę swoją opinię.

Panowie, gdzie w Rzeszowie jest największy wybór twisterów wielkości 3-3,5cm (popularnych paprochów)? Czy ceny są rozsądne? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.