Skocz do zawartości

Jigi na pstrąga


ZDZISŁAW CZEKAŁA

Rekomendowane odpowiedzi

Gdybyś miał w planach ukręcić coś w rozmiarach pstrągowo - okoniowych na główkach 2- 4 gr to chętnie bym zamówił z 10 sztuk.

Formy na 2-u gramowe główki raczej nie przewiduję ale zamierzam zrobić na 4 i 7 g;).Jak do tej pory nie miałem styczności z kogucikami pstrągowymi ale po przeczytaniu tego

http://www.jerkbait.pl/?p=195

i obejrzeniu

coraz bardziej o tym myślę:D.Popytam kolegę,który często jeździ na pstrągi na Wieprz,Por itp. i wyniki na koguciki ma bardzo dobre.Tak czy inaczej formy na pewno zrobię z myślą o sandaczach i płytkich łowiskach.Kilka kogucików pstrągowych postaram się zrobić a po próbach na Strugu :Ddam znać o efektach.

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jakości materiałów na koguciki o których mówił narrator w filmiku to muszą być dobre to fakt. Kogut musi ładnie pracować nawet przy delikatnym prowadzeniu. Ale ostatni wyjazd na Wołosatke uświadomił mi, że wcale tak być nie musi. Po obłowieniu wody wobkami, wirówkami i wahadełkami (z prawie zerowym efektem), kolega wygrzebał 3 koguty zakupione gdzieś tam w necie. Ukręcone one były na zwykłym jigowym haku, główka ok 5g, korpus tylko z brązowego chenilla, 4 piórka nawet nie wiem z czego, ale sztywne jak cholera. Przynęta nie pracowala nic a nic nawet przy agresywnym prowadzeniu. Te koguty to był strzał w dyche. Pstrągi brały jak głupie. Podczas przerwy na kanapke i puszkę kawy:D na szybcika ukręciłem 2 koguty. Głowka jigowa, kryza z chwostu wirówki, korpus z zielonej pletki, pióra znalazłem na brzegu. Powstałe koguty również nie pracowały jak należy, ale rybą to nie przeszkadzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jakości materiałów na koguciki o których mówił narrator w filmiku to muszą być dobre to fakt. Kogut musi ładnie pracować nawet przy delikatnym prowadzeniu.

Tu się @Dziencioł zgadzam.Pióra na koguciki powinny być dobrej jakości jak i materiały do ich produkcji.Oczywiście nie trzeba wpadać w przesadę,kogut to nie muszka.Kapki siodłowe kogutów są różne i w różnych cenach.Trzeba samemu sprawdzić,którzy sprzedawcy oferują dobre i za rozsądną cenę.Przykład.Kapka siodłowa z "alledrogo" cena 7-8zł,wykorzystanie piór 30-40%:((reszta do wyrzucenia).Taka sama kapka dobrej klasy10-12zł ale można z niej wykorzystać 60-70% piór.Oczywiście dochodzi do tego różnica "łamliwości" piór.Wniosek- "szkłem d...y nie wytrze:D.Druga kwestia to wykonanie.Miałem już do czynienia z kogutami "mistrzów" (6-8zł za szt.),które nie wytrzymywały długo,po prostu się rozlatywały ponieważ nici były za słabe.Oczywiście nic nie jest wieczne ,dlatego warto samemu je wykonywać (w miarę możliwości) no i jest zajęcie na zimowe wieczory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny filmik, fajny jig tylko, że moim zdaniem bardziej sprawdzi się w wolno, bardzo wolno płynącej rzeczce lub w stojącej wodzie. W rzekach o dużym uciągu i szybszej wodzie zdecydowanie za długi ogonek będzie dużo skubnięć, a mało wpięć. Wynika to z odmiennego sposobu żerowania pstrągów w różnych „typach” wód. W wodzie wolnej lub stojącej pstrąg zdecydowanie częściej atakuję przynętę na „głowę” i rzadko ją ściga, stąd ten kołnierzyk akcentujący przód przynęty (ciekawe czy autorzy filmu o tym wiedzieli czy powielili tylko sprawdzony model). Zupełnie odmiennie rzecz się ma w mocnej i szybkiej wodzie. W takich warunkach częściej pstrąg ściga przynętę z prądem lub prowadzoną pod prąd atakuje w momencie jak znajdzie się przed nim, a więc od tyłu. W takim przypadku wskazane są dłuższe haki i krótsze ogonki. Na zdjęciach pudełko z moimi jeziorowymi przynętami na pstrągi, większość długich przynęt ma zaakcentowany przód poprzez główkę lub kontrastowy kolor krótkiego tułowia. W tych muszkach nie stosujemy szerokich gęstych kołnierzy gdyż przeszkadzały by w celnych i dalekich rzutach.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Bardzo prosty, a skuteczny jig pstrągowy. Materiały i kolejność czynności.

Materiały: główka jigowa, pióra okrywowe koguta czarne i białe, pióra długie z kapki koguta grizzly, nić wiodąca.

62a5201ddc7d9468.jpg

Montaż główki jigowej w imadełko.

ba9dd74eb2590ece.jpg

Nawinięcie podkładu z nici wiodącej.

ceff817e4c8a8cb6.jpg

Przywiązanie ogonka.

5822a6f02af56839.jpg

Przymocowanie pióra na jerzynkę.

5bca4a676410059a.jpg

Wykonanie jerzynki z trzech piór (biłe-czarne-białe), zawiązanie nici wiodacej.

f39670916223eb6a.jpg

Końcowy efekt.

59750510eebb068a.jpg

I ... połamania kija.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 11 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.