Skocz do zawartości

Przynęty kleniowe


lukxes

Rekomendowane odpowiedzi

mam zamiar połowic w tym roku klenie nigdy jakoś nie nastawiałem się na ten gatunek ryby i chciałbym połowic w tym roku i czy mógłby mi ktoś doradzić na jakie przynęty łowi sie najskuteczniej ten gatunek ryby chodzi mi o przynęty spiningowe jakiego kolory i jakiej wielkości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od miejsc i pory roku w jakiej będziesz łowił. Na wiosnę kleni szukam głęboko i tu nr 1 jest 3,5cm Dorado Alaska oraz tonący Hornet 3,5cm wszystko w barwach naturalnych. Jak słońce przygrzeje to bardzo dobry będzie Salmo Tiny, tutaj polecam wszystko w kolorach żuków czy osy. Natomiast te metaliczne Tiny mi się nie sprawdziły i je odstawiłem. Duży kleń lubi głębsze miejsca i tutaj znowu wracają woblery z wiosny ale już w agresywniejszych kolorach. Zdecydowana większość moich woblerów na klenie to przynęty głęboko chodzące ale mam kilka smużaków czy pracujących ok pół metra pod powierzchnią wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, ja napisze tak nie ma czegoś w wędkarstwie jak najskuteczniejsze, mogę powiedzieć skuteczne z przewagą ;), ale wracając do twojego pytania to zaczął bym od woblerów wielkości od 1,5 cm smużących do nawet 6 cm woblerów schodzących głęboko (tonące także) wszytko zależy gdzie będziemy łowić i jakie klenie chcemy łowić, moim zdaniem skuteczniejsze są woblery pływające, dlaczego ponieważ kleń jest rybką która często atakuje odrazu z opadu woblera, kolejna skuteczna przynętą są obrotówki w wielkości od 00 do 2, także malej wielkości wahadełka oraz cykady, gumy do 5 cm. Kolory wszystko jest uzależnione na co w danym dniu rybka ma ochotę, oraz pora roku i co lata nad wodą i jest w wodzie. Gdzie szukać klenia na wszelakich opaskach kamiennych lub trawiastych, pod nawisami drzew, w nurtach wstecznych, za różnymi przelewami lub w rynnach, trzeba obserwować wodę i być bardzo ostrożnym przy połowie tego gatunku, klenia bardzo łatwo spłoszyć robiąc nawet nie wielką falę podczas brodzenia, jak coś mi przyjdzie jeszcze do głowy to napiszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dred, przecież to nie ma znaczenia czy wobler jest pływający czy tonący. Jeden czy drugi musi wpaść do wody co powoduje atak ryby. Poza tym duży kleń rzadko ruszy się w momencie wpadnięcia przynęty do wody. Wystarczy zaobserwować np: klenie z zapory na Solinie, te największe nigdy nie są pierwsze przy kąsku rzuconym przez turystę z zapory. Zawsze stoją na uboczu i dają się wyszaleć mniejszym pobratymcom. To samo obserwowałem na Sanie w Rzuchowie. Rzucając kępki mchu z mostu nigdy te największe nie zaatakowały mchu, jedynie wyłaniały się spod filaru. Za to mniejsze klenie szalały. Jedynym plusem pływających woblerów jest to, że da się je spuścić z nurtem rzeki co ułatwia znacznie wędkowanie tych płochliwych ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukxes watro pamiętać o jeszcze o jednej rzeczy. Żaden,nawet najlepszy wobler sam ryb nie znajdzie. Umiejętność znalezienia ryb, zachowywania się w łowisku to podstawa sukcesu. Wtedy dopiero z pomocą przychodzą przynęty.

PS. To co napisałem może wydać sie banalne, ale wielu, zwłaszcza młodych kolegów o tym zapomina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche moge podpowiedziec na co łowie jazio-klenie,mianowicie jw.Andrzej napisał nie wystarczą same przynęty chociazby były ze złota.Trzeba wiedziec gdzie klenie lubią przebywac i w jakich porach są najbardziej aktywne.Kleń jest świetnym przeciwnikiem, branie jest bardzo zdecydowane i agresywne a walka jeszcze bardziej emocjonująca i kilka razy myślałem ze walcze z brzaną a okazywało sie ze to był spory kleń szalejący w mocnym,rynnowym nurcie.Moimi przynętami numer 1 to woblery i obrotówki.Nie będe tu sie rozpisywał za wiele tylko przedstawie moje wabiki na foto.Błystki effzety zerówki i jedynki,woblery to salmo hornety i dorado alaska te kropkowańce wszelakiej maści są dobre jak juz nic nie chce brać,oczywiście wszelkiej maści robactwo powierzchniowo-smużące jest dobre typu;żuczki,osy,biedronki itp.Daje tu fajnego linka na ktorym jest sporo dobrych informacji o tych walecznych rybkach ;)http://naklenie.pl/

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój powyższy post wygląda jak wygląda, bo podczas pisania postu przycisnąłem coś i wiadomość poszła a potem nie zdążyłem edytować i zostało to coś(proponuję usunąć).

Teraz dokończę swą myśl. Na allegro jest tego pełno, niestety nie podam Ci sprawdzonych namiarów, bo nie kupowałem tam nigdy. Jeżeli szukasz jakiegoś sklepu w okolicy to zajrzyj do To-Tu, kupowałem tam kiedyś żuczki eRKi, oprócz tego widziałem również trochę owadowoblerów miejscowych rzemieślników. Z tego co się orientuję to Dziencioł struga różnego rodzaju woblerki w tym również te imitujące owady.

Myślę, że warto również tu poszukać:http://www.woblerystepanowa.pl/

Kiedyś zapytałem o cenę tych woblerów i w odpowiedzi otrzymałem:

1. OWADY-

-z samymi nóżkami 15zł

- z nóżkami i skrzydełkami 16zł

- z samymi skrzydełkami 14zł

2. MINI (do 3cm)- 14zł

3. CEFALUSY (do 6cm)- 16zł

Od zaraz można brać OWADY ponieważ mam narobionych na zapas ok 35 szt. jeśli Cię intersersują to mogę przesłać fotkę tych co mam teraz na sprzedaż. MINI i CEFALUSY trzeba zamówić z wyprzedzeniem i czas realizacji wynosi ( w zależności od wielkosci zamowienia) ok 2 tyg. Teraz w poniedzialek lub wtorek jade na tydzien na ryby, więc wszystko o trochę się przesunie. Przypominam że można wybrać sobie kolorystykę, głebokosc pracy, wielkosc woblera itp.

Jednak było to rok temu więc może się coś zmieniło od tego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przypomniał mi się jeden wytwórca: http://wobler.com.pl/. Z tego co wiem to chrabąszcze schodzą po 20 a "bromby" po 25zl.

Na zdjęciu można przyjrzeć się mojemu robactwu. W górnym rzędzie od lewej: dwa woblery(jakaś mało znana firma, w każdym bądź razie kupione w To-Tu), po prawej moja własna produkcja. Poniżej woblery eRKi, na dole jeden czarny i malutki woblerek(nie znam producenta)+ chrabąszcze wystrugane najprawdopodobniej przez jakiegoś miejscowego producenta.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przypomniał mi się jeden wytwórca: http://wobler.com.pl/. Z tego co wiem to chrabąszcze schodzą po 20 a "bromby" po 25zl.

Na zdjęciu można przyjrzeć się mojemu robactwu. W górnym rzędzie od lewej: dwa woblery(jakaś mało znana firma, w każdym bądź razie kupione w To-Tu), po prawej moja własna produkcja. Poniżej woblery eRKi, na dole jeden czarny i malutki woblerek(nie znam producenta)+ chrabąszcze wystrugane najprawdopodobniej przez jakiegoś miejscowego producenta.

pożyczył byśmi jednego na testy w Świerkowcu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że to taka zagrywka taktyczna z Twojej strony. Znając moja niechęć do oddawania lub jak Ty nazywasz pożyczania Ci woblerów postanowiłeś mnie do tego zmusić. No bo jak by to wyglądało gdybym nie "oddał" młodszemu kuzynowi kilku przynęt, zalęgających na dnie mojego pudelka? Inni użytkownicy wzięli by mnie za "psa ogrodnika".

Poznaj moją wspaniałomyślność, dostaniesz na testy kilka przynęt. Gdybym dał Ci tylko jednego woblera to znając Twoją precyzję powiesił byś go w pierwszym rzucie na jednym z drzew.

PS Na przyszłość takie wiadomości pisz na priva bo trochę zaśmiecamy ten watek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witaj Karol na forum. Pamiętaj, że ilość posiadanych przez wędkarza woblerów nie sprawia, że jest się automatycznie lepszym wędkarzem. Wygrałem Grand Prix naszego okręgu łowiąc ryby może na siedem woblerów, dwie obrotówki i jednego paprocha a posiadam samych woblerów dużo dużo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.