Skocz do zawartości

Bolonka


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zainteresowałem się połowem na przepływankę- spodobało mi się, głównie przez fajnie współpracujące świnki. Mam wędzisko 4,5mb jednak czuje, że gdyby to było 6mb to komfort zarzutu jak i kontroli nad napiętą żyłką i spławikiem byłby lepszy - efektywniejszy.

Jeśli ktoś łowi tą metodą , to proszę o radę na temat zakupu bolonki oraz kołowrotka, oraz ewentualnie co jest ważne przy doborze takowej wędki. Dzięki z góry. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj bolonki o akcji szczytowej i jak najmniejszej wadze, tak około 300 gram i 6 metrowej. Na krótszą szkoda kasy. Im mniejsza waga to to cena rośnie bardzo.

Ja używam 6 metrowej (i czasem brakuje długości) Mikado Temptation cw do 15 gram. Mam jeszcze Mistrall Aqua 6m i do 25 g wyrzutu i 5m Jaxon Crystalis, którą kupiłem jako pierwszą od 5-15 gram wyrzutu. Używam tylko tej pierwszej. Reszta rezerwa na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak dotychczas przepływanka, wypuszczanka jest moją ulubioną metodą wędkowania.

Dla początkujących polecam wędzisko 6m lekkie i sztywne - tak jak pisali forumowicze powyżej. Długość ta doskonale sprawdza się w naszym regionie.

Wyższa szkoła jazdy to kołowrotek o szpuli ruchomej - niestety tutaj trzeba poćwiczyć (jednak warto ze względu na przyjemność z holu ryby - czuć gada)

Osobiście używam wędziska PROMOCJA_TRABUCCO ASTORE SXL 600-35gr STRONG (2503277650) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

kołowrotka SUPER KOŁOWROTEK SHENG XT 888 2 ŁOŻ! W-WA! (2489330311) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

sprzęt sprawdzony i wart każdego grosza.

Najlepszą żyłką jaką miałem to ZERO GRAVITY żyłka Trabucco 100m 053-92-120-250 - Sklep wędkarski MATCHPRO.PL trochę słaba ale wysoki komfort łowienia. Jakiś profesor poradził mi kiedyś tonącą - ty mendo wisisz mi 30 zł :) odradzam. Acha średnice jakie stosuję to 16 - 18.

Jednak ostatnio testuję przy przepływance matchówkę z centrepinem - super. Pełny kontakt ze spławikiem pomimo długości wędziska 4.50.

Zajrzyj na http://www.fishing.org.pl/f17/przeplywanka-2100/

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak ostatnio testuję przy przepływance matchówkę z centrepinem - super. Pełny kontakt ze spławikiem pomimo długości wędziska 4.50.

Ja używam 4,20m + centerpin i też jest dobrze, ale jakby kij był dłuższy(4,50 - 4,90) to wypas po sam pas. Miałem bolonkę 7m(Mikado NSC, 420g, cw do 30g) ale po kilku godzinach łowienia łapa odpadała od człowieka. Na Sanie zestaw się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając temat zacząłem się zastanawiać nad sentymentalnym powrotem do romantyki obserwacji kolorowej antenki spławika, a to wiąże się, niestety z wydatkami. Tak to już w wędkarstwie bywa, że, jak w każdym innym szaleństwie, co parę lat ma się nawroty :D, i mimo, że się już wydawało, że się znalazło swoją ulubioną metodę, a inne zostawiło w spokoju, to znowu się do nich wraca.

Pytanie: czy ktoś łowił na bolonkę shimano alivio? 5-metrowa nie przekracza zdaje się 300g a kosztuje około 200zł.

A może polecicie coś innego w podobnej cenie i parametrach? Chodzi o to że nie wiem czy nie odłożę tego w kąt po 3 wyjściach nad wodę, więc zastanawiam się nad czymś niedrogim ale też nie tandetnym.

Pozdrawiam,

Łukasz

PS. @Dziencioł - czy ty już używasz tego centerpina co sobie go miałeś sprowadzić jeżeli dobrze pamiętam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kołowrotek do bolonki, to należy wybrać model ważący minimum 340 gramów (nawet do 365 g) - przy lżejszych bolonka straszliwie "leci na pysk" co przekłada się się niemiłosierny ból nadgarstka po kilku godzinach wędkowania :rolleyes:

Pytanie: czy ktoś łowił na bolonkę shimano alivio? 5-metrowa nie przekracza zdaje się 300g a kosztuje około 200zł.

A może polecicie coś innego w podobnej cenie i parametrach? Chodzi o to że nie wiem czy nie odłożę tego w kąt po 3 wyjściach nad wodę, więc zastanawiam się nad czymś niedrogim ale też nie tandetnym.

Nie łowiłem tym modelem, ale Alivio, to (chyba) najniższa półka w ofercie Shimano - czyli na 100% tandeta, tak więc odradzam.

Proponuję odłożyć parę groszy i wybrać coś z oferty Mikado - nawet jak się znudzi, to przynajmniej będziesz w stanie taką wędkę sprzedać za przyzwoitą cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łowiłem tym modelem, ale Alivio, to (chyba) najniższa półka w ofercie Shimano - czyli na 100% tandeta,

Mając doświadczenie z odległościówką Alivio nie byłbym taki pewny tej tandety. Miałem taką i łowiło się całkiem przyjemnie. Chociaż dużo trudniej chyba skonstruować dobrą bolonkę niż odległościówkę. Problem z tym, że już następny model- Catana, jest 2-3 razy droższy itd. Jakbym łowił tylko tak to sprawiłbym sobie kija za tysiaka, ale to ma być kijek do łowienia tylko czasami. Ale rzeczywiście zobaczę jakiegoś mikada w sklepie.

@Dziencioł - a co to za firma ten centerpin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Moja pasja to łowienie na bolonke uważam że optymalnie to 7m i jak kupić to coś spradzonego i dobrego np. colmic corweta lub shimano aspire klasy c zdaje sobie sprwe że to są koszty ale komfort łowienia jest znakomity.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając doświadczenie z odległościówką Alivio nie byłbym taki pewny tej tandety. Miałem taką i łowiło się całkiem przyjemnie. Chociaż dużo trudniej chyba skonstruować dobrą bolonkę niż odległościówkę. Problem z tym, że już następny model- Catana, jest 2-3 razy droższy itd. Jakbym łowił tylko tak to sprawiłbym sobie kija za tysiaka, ale to ma być kijek do łowienia tylko czasami. Ale rzeczywiście zobaczę jakiegoś mikada w sklepie.

Taką odległościówką co prawda da się łowić (łowiłem i goszymi), ale chodziło mi głównie o to, że kupując np. kij Shimano, te kilkadziesiąt złotych płacisz za sam napis - dołóż kilkadziesiąt złotych więcej a kupisz (w tym przedziale cenowym) kij (bolonkę) znacznie lepszej klasy niż Shimano - Mikado (tj. tzw. tańsza firma) jest tutaj idealnym przykładem.

Nie proponuję Ci (jak pewien kolega wyżej) kija za pół wypłaty, ale jedynie patyk, który nie będzie utrudniał łowienia, a przy tym nie zrujnuje kieszeni - jak Ci się znudzi, to bez problemu go sprzedasz po (w miarę) satysfakcjonującej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze do wczorajszego wpisu na temat bolonek że łowimy takim sprzętem który powinien spełniać nasze oczekiwania /długośc kija ,akcja ,waga / a czy to jest kij za całą wypłate czy za 10zł shimano lub jaxsona to jest bez znaczenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam.Panowie mam pytanie. Jako że jest po sezonie przynajmniej u mnie to oczywiście robię zakupy na nowy sezon. Zamierzam kupić bolonkę z myślą tylko i wyłącznie łowienia na Wisłoce w okolicy Mielca. Miałem wcześniej wędkę Mikado Match która była świetna ale niestety za krótka bo miała 3,6 lub 3,9 dokładnie nie pamiętam. Jaką długość bolonki byście polecili na taką wodę? Ja cały czas zastanawiam się nad 6- 7 metrów z przewagą na 6 metrów. Prosił bym o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Wisłokę pewnie dłuższa będzie lepsza. Mogę polecić bolonki Mistrall Aqua są świetne. Jeśli jeszcze jest to na Tablica pl była okazja siódemka nowa była za 380 z możliwością negocjacji. Porównywalna cena na Alledrogo to 500zł.

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy powinien pomachać choćby pożyczonym sprzętem i dobrać sobie długość do siebie. Ja miałem 7 i dokupiłem 6. Po pewnym czasie zorientowałem się że łowię wyłącznie 6. Po prostu ta długość okazała się"złotym środkiem" Nawet na Sanie wolałem mieć nieco mniejszą obławialność ale za to większą swobodę i lekkość rzutu. Gdy moja poprzednia 6 dostała się pod koła samochodu skusiłem się na wspomnianego Kongera Arcusa. Faktycznie lekka jest , pracuje znośnie ale jakość wykonania była dramatyczna. Sekcje kleszczyły się , wpadały po przelotki w rezultacie tego przelotki wyginały się. Jeżeli komuś to nie przeszkadza to może być. Mnie doprowadzało do szału i pozbyłem się szybko patyka. Obecnie łowię Trabucco Energhia 6m i mogę z czystym sumieniem polecić. Lekka, dobrze pracująca i świetnie wykonana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy powinien pomachać choćby pożyczonym sprzętem i dobrać sobie długość do siebie. Ja miałem 7 i dokupiłem 6. Po pewnym czasie zorientowałem się że łowię wyłącznie 6. Po prostu ta długość okazała się"złotym środkiem" Nawet na Sanie wolałem mieć nieco mniejszą obławialność ale za to większą swobodę i lekkość rzutu.
Ja chyba zdecyduje się na 6 metrów czytając wasze opinie. Z tym machaniem to na pewno masz rację ale w Mielcu i okolicach nie ma " Porządnego" sklepu wędkarskiego. Oczywiście jeśli chcesz to gość z Mieleckiego blaszaka ci ściągnie ale po pierwsze trwa to długo a po drugie ceny w blaszaku to żart.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.