Skocz do zawartości

Błędy w karpiowaniu


MB.karp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pewien problem. Przez dwa miesiące (okres wakacji) łowiłem karpie. Problem w tym, że na kulkę miałem tylko dwa krótkie wyjazdy 2-4 sekundy, a na kukurydzę (metoda włosowa) miałem brania i ryb się zacinały. Wszyscy obok mnie łowili na kulki z sukcesem tylko nie ja.

Opis łowiska ( staw nr 2 w Rzemieniu) jest opisany na forum http://www.fishing.org.pl/f10/stawy-rzemien-371/

Łowiłem na kulki 20mm z haczykiem nr.2 TB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw to węzeł bez węzła z kawałkiem rurki sylikonowej na trzonku haczyka, która przytrzymuje włos. Ciężarek 70-90g. Zestaw bezpieczny. Tak jak pisałem owiłem 90% na kulki 20mm z haczykiem nr 2. Łowiłem w typowym miejscu, gdzie łowi prawie każdy (ok 1 m od krzaków na środku stawu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pisać jakiej wielkości kulki stosujesz oraz wielkość haka (2) to lepiej wrzuć fotkę przyponu :)

Ze startu uważam że hak numer 2 tandema będzie za duży. Obecnie nie stosuję haków większych niż 4. Przeważnie są to 6 i 8mki. I nie ma to żadnego politycznego znaczenia jaką wielkość kulasków zakładam na włos:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wy wstawicie fotki waszych przyponów z przynętami to zobaczę co poprawić w swoich. Jeśli mówicie dobrać wielkość haka do przynęty to jak to się robi poprawnie? Napiszcie może coś takiego. Wielkość haczyka i jego model oraz rozmiar kulki do niego.Z góry dzięki.

Edytowane przez MB.karp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diabeł tkwi w szczegółach,a w prostocie tkwi siła.Polecam filmy Kordy,można wielu ciekawych rzeczy się dowiedzieć:eek:.Też zapomniałem o hakach numeracji 1-2.Stosuje przeważnie nr.6 różnych kształtów a ostatnio najczęściej Kaptory Kordy;Wide Gap oraz Kurv Shank.Jeżeli chcesz możesz popróbować zabawy z hakami Cranked hook.Fajny haczyk zarówno do popków jak i do kulek tonących.

Na fotce hak typu banan nr.6 uzbrojony w krótkiego mouthsnaggera,ciężko coś takiego wypluć karpiowi.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez lenox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mnie to 80% moich obecnych przyponów to blow outy na pletce w otulinie bądź miękka pletka +fluorocarbon. Nie będę wrzucał fotek, bo takich przyponów w sieci jest sporo, wystarczy poszukać. Spinki sporadyczne i jeśli są, to małych ryb.

Tutaj masz artykuł twórcy tego przyponu Kevina Nasha:

Wprzód i w tył - NashTackle Polska

Jedyne co u mnie jest inaczej, to zamiast koszulki metalowy pierścień. Wielkość haków nie uzależniam od rozmiaru przynęty, bo równie dobrze zapinają się kapiszony na małych hakach, wystarczy wydłużyć włos i tutaj jest największa zabawa

Reszta przyponów to już kombinacje straszne i moje wymysły na które to są różne efekty :D

Kiedyś, podczas zasiadki 3 dniowej podczas pierwszego dnia, na sygnalizatorze w ciągu paru godzin zaliczyłem kilka pisków sygnalizatora i nic. Zmieniłem przypon na blow out z włosem długości 4cm i zacząłem wyciągać karpie, jeden po drugim do końca zasiadki :) Nad wodą trzeba kombinować i nie ma żadnego w pełni uniwersalnego przyponu, który sprawi że zaczniesz łowić... Takie rzeczy TYLKO w erze :D

Edytowane przez Mateusz91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda tam, gdzie ja łowiłem, nie miałem brań dużych ryb, bo nie ma ich tam za wiele, ale złowiłem dość dużo karpi po 2-3 kg i widziałem na nich efekty dobrych haków. W tym sezonie, moim nr 1 były haki OWNER HO-C3BL. Podczas całego sezonu, miałem na nie tylko 2 spinki, jedno zaraz po zacięciu, prawdopodobnie amura, a drugie karpia około 2kg, przy samym brzegu. Stosowałem te haki z węzłem bez węzła oraz rurką termokurczliwą, która zdecydowanie poprawiała zacięcia, większość karpi zacinana była w dolną wargę. Dodatkowo, około 50-70 cm ledcore z bezpiecznym zestawem, ciężarek 80. Dla mnie było to najlepsze połączenie, jednakże w następnym sezonie nadal będę kombinował. Najczęściej łowiłem na bałwanki z kulek 18/14 lub 20/15. Stosowałem dość długie włosy.

Link do haków: Owner HO-C3BL Carp Tsuyoshi roz. 4 / 6 szt. (2695957791) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku kupiłem sobie trochę opakowań haczyków E-S-P (Raptor- the best) oraz StarBaits. Co prawda miałem trochę spinek, ale to na jednym zbiorniku, gdzie karpie trzeba trochę mocniej przytrzymać, ale na innych akwenach to skuteczność 99.99 % :D Jeśli chodzi o wielkość to 4 i 6 a po większe już nie sięgam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy lata temu,jedna z przemyskich żwirowni .Późna jesień ,miejscówka: podwodna ,dość czysta górka na gł. ok 2m.Pierwszy zestaw : plecionka w otulinie,hak nr.1 wiązany tradycyjnie ,kulka 28mm .Drugi zestaw plecionka Kryston ,hak nr.6 wiązany tradycyjnie ,kulka 16mm .Kulki robione na tym samym mixie.Oba zestawy położone w odległości od siebie ok.5m.Efekty to 4 amury 12-16kg zapięte na zestaw pierwszy.Po zamianie miejsca położenia zestawów (prawy na lewy) brania były tylko i wyłącznie na ten pierwszy.Podczas tej trzydniowej zasiadki amury brały tylko na duże kulki proteinowe.Z tego co wiem ,zasada dużych ,późnojesiennych kulek sprawdza się nada na tym zbiorniku.

Tak jak koledzy ,stosuję przeważnie haki Kordy i Foxa w roz .6-8 ,rzadziej 4 ale zawsze w torbie mam paczkę haków nr1 ,tak na wszelki wypadek;).Zastosowanie haków nr 6 do kulek 28mm zmusza do znacznego wydłużenia włosa co w przypadku występowania amurów w zbiorniku ,kończy się spinkami albo pustymi braniami.Przekonał się o tym mój kolega,który spiął naprawdę pokaźnego amura.

Moim zdaniem trzeba się trzymać podstawowych zasad budowy zestawów (jakość ,moc..) ale tylko podstawowych ,wszystkie inne często biorą w łeb,kiedy rybki za nadto grymaszą.

@MBkarp ,skoro nie chcesz wrzucić zdjęć swoich zestawów to przynajmniej napisz z jakich materiałów robisz przypony?

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam właśnie taki sam problem jak kolega i też często bywam na stawie nr 2-Rzemień.

Koledzy z tego co wiem jest to zbiornik o dosyć zamulonym dnie.

Proszę was bardzo napiszcie mi dokładnie jakiego typu haki założyć romiar, nazwa jaki typ przyponu jaką powinien mieć długość z czego zrobiony(nazwa plecionki ,typ) jaki ciężarek.Jaki zestaw.

Chcąc łowić na kukurydzę na włosie taki sam zestaw zakładać?

Jestem załamany tym sezonem ale przez tą zimę właśnie chcę się przygotować i dalej próbować polować na te większe karpiki.

Edytowane przez mateusz95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zamulonej miejscówce najlepszym rozwiązaniem będzie chod rig w połączeniu z pop upem :) Łowię na te zestawy na pewnym małym zbiorniku PZW gdzie muł sięga do połowy łydki, czyli nie mało. Nie łowiłem nigdy na Rzemieniu, popytaj chłopaków stamtąd jakie zestawy zakładają :) Chod rig zrobił furorę w Anglii, u nas jest rzadko stosowany, ale to lepiej dla karpi no i łowiących :)

Ja w tym roku kupiłem sobie trochę opakowań haczyków E-S-P (Raptor- the best)

U mnie również numer jeden :) mega ostre haki, jeden model mnie jedynie zawiódł. Zawiązałem przypon na tym modelu haka ESP efektem czego było 4 brania i 4 spinki :) Haki jeszcze nie powędrowały do kosza, ale jutro wrzucę fotę z modelem i zapewne w końcu zagoszczą wysypisko śmieci :)

Edytowane przez Mateusz91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawiązać tego chod riga?

Przypon wykonywałem z plecionki w otulinie Sufix Black Slit. Na włosie, węźle i 1 cm od haczyka otulina była ściągnięta. Tak jak pisałem używałem haczyka TB nr 2 Super Strong. Dodatkowo na trzonku haczyka założony był 4-6mm kawałeczek rurki sylikonowej, która przytrzymywała włos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chod riga wiąże się na leadcorze lub na grubszej żyłce mono (ze strzałówki). Potrzebne są do tego odpowiednie haki typu ,,chod,, krętliki z powiększonym oczkiem i gumowe stopery.Korda ma gotowe zestawy oraz przypony typu ,,chod,, jak również potrzebne gadżety do zawiązania tego systemu.Na końcu montujesz ciężarek z obciętym krętlikiem coś w stylu zestawu helikopterowego.

Jednak póki co proponuję się zaopatrzyć w kilka rodzajów haków numeracji 4-6-8,fluorocarbon i kombinować z przyponami klasycznymi.Ostatnio łowię na kombinacje miękkiej plecionki z fluorocarbonem,hak kurv shank 6,ruchomy pierścień na trzonku i nie mam spinek a rybki się same zacinają.

A odnośnie rurki silikonowej to ja ją zakładam na kolanko haka a nie na trzonek.Na trzonku pokombinuj z ruchomym pierścieniem i metodą typu blow out.

Edytowane przez lenox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już prawie wszystko zostało tutaj napisane, nie wymagaj od nas żebyśmy Ci zawiązali przypon, założyli magiczne kulki, wrzucili do wody a Ty sobie karpika wyholujesz. Praktycznie z tych postów które zostały napisane możesz wyciągnąć konkretne wnioski. A jeżeli to mało, to znaczy że możesz zmienić metodę łowienia, albo zająć się innym hobby bo w wędkarstwie trzeba troszkę pomyśleć, a nie liczyć na kogoś :) Połamania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony mogę jeszcze zaproponować wypróbowanie przyponu Warwick Rig na miękkiej plecionce.Nie będę opisywał jak go zrobić ,z czego i dlaczego, wystarczy że wpiszesz w wyszukiwarkę odpowiednią frazę.Przypon ten jest polecany do kulek pływających na miękkie dno oraz na łowiska o dużej presji wędkarskiej gdzie karpie są ostrożne.Bardziej skoncentruj się na właściwej prezentacji przynęty niż jej smaku czy zapachu.

Moim zdaniem ,również na materiałach użytych do budowy przyponu końcowego nie należy oszczędzać, jednak warto eksperymentować z samą prezentacją przynęty. W przypadku łowienia na nieznanej wodzie lub braku brań ,dobrze jest mieć w torbie kilka rodzajów kulek ,począwszy od tonących ,neutralnie zbalansowanych po pływające oraz stosować ich połączenia.Dzięki temu w końcu trafimy na tę kulkę (lub ich kombinację ),której prezentacja będzie dla karpia najbardziej naturalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Jeśli chodzi o problem z zacięciem karpia? Kilka podsawowych rzeczy: przypon, cieżarek, czy zestaw samozacinający czy nie. Postaram sie napisać jakiś mały post o tym. A co do twojego problemu na Rzemieniu, nie jest on odosobniony. Więcej ludzi tam łowiących ma taki sam. Na dnie jest lekki namułek dużo zgnitych liści. haczyk powinien byc z długim trzonkiem, przypon krótki nawet 10cm. kombi (plecionka połaczona z fluorokarbonem lub żyłka mono), cieżarek 90gram lub cięższy, zestaw samozacinający lub półprzelotowy tzn. w odległości około 30-50 cm. od chaczyka zakałdamy srucinę która go blokuje i zacina rybę. Z tak skonstruowanym zestawem nie powinno byc problemu z acięciem karpia. Łowię często na Rzemieniu. I miski powyżej 10 kilo się zacinają. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze co ja bym zrobił! Najpierw zmiana haków na te z długim trzonem (Korda lub Foxa), ciężarek 80-90gram, przypon z pletki w otulinie!! Na haczyk zamontować pierścień oraz kawałek rurki termo! Co do przynęt to zastosowałbym bałwanka lub grzybka! Tak ja bym pokombinował, ale wszystko zależy od Ciebie!! Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.