Skocz do zawartości

Początkujący wędkarz chce łowić na muchę.


vdg

Rekomendowane odpowiedzi

~Witam

Chciałbym zacząć swoją przygodę z wędkarstwem muchowym, mieszkam niedaleko Sanu k.Leska i to jest łowisko na którym będę łowił najczęściej (póki co jest zamknięte, gdyż będą tam rozgrywane MŚ w wędkarstwie muchowym). Mam parę pytań dotyczących doboru odpowiedniego sprzętu, i metody.

- Na co najlepiej bierze z czym najlepiej zaczynać, wiem że to zależy od wielu czynników i ale chodzi mi o ogólne spojrzenie żeby dobrać odpowiedni sprzęt i odpowiednią metodę taką która pozwoli mi osiągać jakieś wyniki na począku, tak żeby się nie zniechęcić. Muchówkę miałem tylko raz w ręce, ale jestem sporo łowie na inne metody, spining itd.

Czy jest jakaś w miare uniwersalna wędka dla początkującego? Sprzęt zamówiłbym sobie ze Stanów, jest tam w miare tanio.

Proszę o ogólne porady, jakie muchy na początek itp , za wszystko z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź, przeczytałem już ABC, wyjaśniło to wiele moich wątpliwości.

Jaką wędkę dla początkującego byś polecił? Najlepiej coś niedrogiego, ale żeby posłużyła mi chociaż ten pierwszy sezon. Rozumiem że klasa #5-6 jest najuniwersalniejszą opcją.

coś takiego np.

http://cgi.ebay.co.uk/Flextec-CRX88-Trout-Fly-Rod-9ft-5-6-RRP-119-99_W0QQitemZ250636794281QQcategoryZ23819QQcmdZViewItem#ht_2589wt_1165

akcja śrenia - szybka, powinna być idealna na początki z suchą i mokrą muszką.

Edytowane przez vdg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie znam tych wędek, trudno znać wszystko. Po wyglądzie i po cenie widać, że to made im china jak nasze robinsony, jaxsony, micado, kongery itp. Dziwne, że wędka która kosztowała £119 została przeceniona aż o 67% albo coś nie tak z wędką, albo raczej to jej faktyczna wartość nikt na świecie nikomu niczego nie daje za darmo, a o dopłacaniu nie ma mowy. Jak masz czas i możliwość zaglądnij do mnie do sklepu w Rzeszowie, dobiorę Ci sprzęt na początek za 350-400,- zł (wędka, kołowrotek, linka, podkład, przypon koniczny) jednym słowem cały całkiem niezły zestaw, zapewne nie gorszy od tego Flextec-a. Szkoda wydawać 270,- zł tylko na samą wędkę, której się nie miało w ręce, możesz się rozczarować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w sumie masz racje, dozbieram troche pieniędzy i zgłosze sie do Ciebie , (narazie i tak San zamknięty) . Zawsze to lepiej kupić wędke którą miało się w rękach.

Jakie wędki z tych tańszych modeli byś polecił ? Konger World champion? Czy może jeszcze coś innego. Aha i czy przypon koniczny jest konieczny :) a może innaczej, czy jest skuteczniejszy od żyłek na suchą muchę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ten konger World Champion jest przyzwoitym kijem w klasie 5-6 nawet w sklepie w Lesku jest chyba jeszcze :)

Co do przyponu to nie musi być koniecznie koniczny ,możesz sobie kupić 3 x żyłki przyponowe od grubości 0.18 ,0.16,0.14 i dowiązać je ze sobą węzłem zderzakowym i taniej wychodzi .

Ja tak łowie i nie narzekam .Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

witam ponownie,

niechce zakładać nowego tematu więc zapytam w tym.

Czy teraz można coś połapać na muche? Jest sens kupować sprzęt jeszcze? I jeszcze małe pytanie odnośnie woderów, czy takie tańsze wodery nadają się na taką porę jak teraz? Czy w nich nie zamarzne :)? Mógłbym też zainwestowac w jakąś odzież termiczną pod, i tak by to dużo taniej wyszło niż wodery za 300-400zł .

z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeżeli nie masz woderów neoprenowych to zamarzniesz. A co do odzieży termo to do zwykłych woderów nie pomoże. Chyba ze ubierzesz spodnie polarowe pod to jakies dresy i jeszcze po to np. kalesony termo to już predzej. Ale ja i tak bym nie ryzykował bo mozesz sie nabawic np reumatyzmu. A co do odziezy to troche kosztuje sam posiadam wiec wiem. Kalesony kolo 100 zl a podkoszulek z długim rekawem ok 75 zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

witam

ja byłem 2 razy w tamty roku pośmigać, sprzęt miałem pewnie kiepski stare muchówki, no ale dwa razy ryba mi wyskoczyła do przynęty a łowiłem łocznie może 3h na muszkę, nie jest źle , hmmm a co do filozofi łowienia tą metodą, jeżeli ktoś jest kumaty to da sobie rade, na początku beż żadnej nauki zaczołem śmigać, linka się plątała, robiła łuki na wodzie, toneła itp, potem zczaiłem, że trzeba ją suszyć i nie ma co całej linki wypuszczać, na muszkach pojęcia nie miałem, wybrałem jakieś większe, pare urwałem, no ale nie poddaje się i sprzętu nie bede zmieniał, za drogo jak dla mnie, skoro 10-20 lat temu łowili na muchę z sukcesami to czemu teraz nie można, traktuję tą metode jako rekreacje, 2-3 wypady na rok w ramach nauki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam serdecznie jestem nowym użytkownikiem tego forum i mam takie pytanie ....

Chciałem zacząć przygodę z muszka i wybrałem sobie cos takiego ...

- wędka : Dragon Millenium Trout Fly 2,70m #5/6 (Długość: 2,70m ; AFTMA: #5/6 ; Akcja Fast

- kołowrotek : Okuma Airframe 4-6 (Klasa linki: ( AFTMA ) 4/6) / 10-98-046

- linka : Cormoran DT 5

Pytanie do fachowców czy będzie coś z tego :)

Z góry dzięki za odpowiedz !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.