Skocz do zawartości

Spod jako karpiówka?


zibbi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Jako, że miałem roczną przerwę w karpiowaniu związaną z narodzinami drugiego dzieciaka wyzbyłem się starych kijaszków i od dłuższego czasu planuję zakup dwóch nowych karpiówek na następny sezon, plus spod do nęcenia. Założenie jest takie, że kijaszki powinny mieć moc wystarczającą do połowu z pva i koszyczkiem do metody, aby szło rzucić ok 100m, akcja progresywna pozwalająca na jako-taką przyjemność z holu karpików już od 2-3kg w górę.

Wymagania spore, a więc kijaszki które wytypowałem nie są najtańsze, tzn ich ceny zaczynają się od 500pln plus tańszy spod ok 250pln.

Już praktycznie byłem zdecydowany, aż do dzisiaj.

Przy okazji innych zakupów w sklepie wędkarskim wpadł mi w ręce pewien spod 5lb, po rozłożeniu się trochę zszokowałem, ponieważ wcale nie przypominał spodów, które do tej pory widziałem. Nie przypominał sztywnej pały, tylko tak na moje oko kijek 3,5lb o bardzo fajnej progresywnej (semi-parabolicznej) akcji, ładny wygląd i smukły blank (smuklejszy niż np. w Shimano Alivio,ktore miałem przez kilka lat), pierwsza przelotka 40mm. Średnia cena na necie ok 330pln.

No i narodził się w mojej głowie nowy szalony plan. Wymyśliłem sobie, że kupię takie dwa i będę je używał jako zwykłe kijaszki i zarazem jako spoda :D. Sprzedawca zaproponował super cenę 240pln za sztukę, a więc za niecałe 500pln mam kijaszki do łowienia, które powinny spełniać wszystkie moje założenia no i spoda :eek:.

Długości rzutów tym kijkiem wydaje mi, że będą porównywalne z kijami typowo rzutowymi za grubą kasę. Biorąc pod uwagę "lbsy", obsłuży bez problemu zarówno sam ciężarek dajmy 100-120 gram jak i w razie potrzeby razem z pva, czy koszyk z pastą do metody. A semi paraboliczna akcja powinna dać (może wydawać się to zabawne przy 5lb, ale naprawdę nie jest sztywny) trochę przyjemności podczas holu. A podsumowując aspekt ekonomiczny wydałbym na dwa kijki no i spoda 500pln, a nie jakies 1300pln jak miałem w zamyśle. A to oznacza np. namiot gratis :D.

No i teraz pytania do was:

Czy ktoś używa, bądź używał spoda jako zwykłej karpiówki? Jeśli nie to co sądzicie o moim pomyśle?

Czy wszystkie kijaszki z napisem spod są dedykowane wyłącznie pod rakietę, a jeśli tak to jakie są przeciw wskazania do ich stosowania jako zwykłej karpiówki?

PS:nie wiem czy mój post nadaje się na nowy temat -jeśli nie to proszę moderatora o przeniesienie w odpowiednie miejsce.

Pozdro dla wszystkim i czekam na wasze opinie.

Edytowane przez zibbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że nie będzie frajdy z holu ryby. No i taki sztywny kij będzie wybaczał mniej błędów. Jako spoda używam złamanej karpiówki, jest sztywna jak spod, rakietami rzuca się fajnie, ale ryby na niej prawie w ogóle nie czuje. Myślę że podobnie będzie z tymi wędziskami co chcesz je kupić, przecież wędka 5lbs będzie zupełnie inaczej pracować jak 3 czy 3,5lbs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Gdy łowisko wymagało ekstremalnych odległości rzutowych, nie goniłem do sklepu po nowe kije, tylko właśnie używałem spodów. Mało tego, nie raz zdarzało mi się mieć plecionki, jako linki główne przy wywózce. (Choć z tymi plecionkami musisz uważać, bo pierścienie przelotek nie są zbyt twarde i powstaną rowki. Szczególnie na szczytowej). Nie ukrywam, że wymagało to delikatniejszego - spokojniejszego holowania.

To, że producent na blanku umieścił napis "spod" to nie koniecznie musi być spod:). Nie patrz na to. Jak Ci kijaszki "leżą" to łów i ciesz się z wędkowania. A gdy będziesz w potrzebie by nęcić rakietą, to tylko załóż strzałówkę i ciskaj. Czyli kijaszki do łowienia i nęcenia, ot takie uniwersalne. Z tego co piszesz to zaczynasz przygodę z "karpiowaniem" więc czas pokaże czy cię to wciągnie. Jak nie wciągnie to niewielkie straty, a jak się już na dobre zaszczepisz to po jakimś czasie będziesz szukał tych jedynych... Będziesz szukał... i będziesz szukał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że nie będzie frajdy z holu ryby. No i taki sztywny kij będzie wybaczał mniej błędów. Jako spoda używam złamanej karpiówki, jest sztywna jak spod, rakietami rzuca się fajnie, ale ryby na niej prawie w ogóle nie czuje. Myślę że podobnie będzie z tymi wędziskami co chcesz je kupić, przecież wędka 5lbs będzie zupełnie inaczej pracować jak 3 czy 3,5lbs.

Jeszcze do wczoraj gdyby ktoś zadał mi pytanie takie jak ja tu zadałem odpowiedział bym mniej więcej dokładnie to samo co Ty Michał. Ale bo obmacaniu dzisiaj tego akurat spoda, powiem Ci, że nie jest on sztywną pałą, jak większość spodów, które do tej pory widziałem. Nie wiem czy miałeś w ręku kijek Nasha Entity 3,5lb, ale mniej więcej w moim subiektywnym odczuciu to bardzo podobny kij jeśli chodzi o akcję.

W sklepie w którym go oglądałem był również typowo rzutowy kijaszek 3lb za blisko 1000zł, wziąłem do rąk obydwa równocześnie no i jeśli chodzi o stopień sztywności był porównywalny (spod był tylko ciut sztywniejszy) a przecież to była wersja 3lb, a występuje także 3,25 i 3,5lb. Co więcej grubość blanku i waga również podobna. Nie wiem czy spotkaliście się z takim "delikatnym' spodem?

PS: wiadomo nie jest typowy delikatny parabolik, ale szukając kija do methody i pva trzeba się liczyć z pewną utratą przyjemności z holu, a stosując w miarę rozciągliwą żyłkę można w dużym stopniu zniwelować sztywność kija. Napręwdę widziałem sztywniejsze pały od tego spoda pośród zwykłych karpiówek :)

Kubus i taką odpowiedź mi właśnie chodziło, tzn od osoby która coś już eksperymentowała z użyciem spoda pod zwykłe łowienie.

Jeśli chodzi o staż "karpiarski" to już trochę na to choruję i już raczej jest to choroba nieuleczalna :)

Troszkę kijków już pooglądałem i te mi siadły. Powiem Ci tak, że jeśli nie pisało by na nich spod 5lb, tylko np Shimano 3,5lb, to wziąłbym je pewnie od ręki :)

Edytowane przez zibbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli Ci kije leżą i tak jak piszesz są delikatne to kupuj i ciesz się z używania :) A możesz zdradzić co to za kije? :)

I czuję, że tak zrobię :)

A kijki to starbaits, poniżej link do jakiegoś sklepu, jest tam fajne zdjęcie które obrazuje ich "sztywność" :) Tylko nie wiem czy na zdjęciu to właśnie ten model, choć wydaje mi się, że można byłoby je tak ugiąć.

Star Baits Partner K II SPOD 3,6m 5lbs - Star Baits - tanie-wedkowanie.abc24.pl - wędki kołowrotki sprzęt najtańszy sklep wędkarski opolskie fishing tanie-wedkowanie jaxon okuma dragon trabucco gloog salmo robinson sensas mistrall traper van den eynd

A poniżej wklejam nieudolne tłumaczenie z jakieś zagranicznej strony, z którego wychodzi, że producent (bądź ktoś inny) przewidział, że można na niego łowić ryby :)

Starshooter KII 3,6 m 5,0 Lbs Starshooter rod karp rod jest uniwersalnym sekund generacji, a rynek odzyskał jeszcze lepsze i bardziej zaawansowane projekty. Nowe, mocniejsze puste zamontowane prowadnice dvojramennými może obsługiwać długich rzutów, ale również wygodne i bezpieczne kontrolę nawet ryb największych. Oczywiście jest kołowrotka jakości. Bezkonkurencyjna cena i jakość, które jest trudne do uzyskania w innych markach. Duration: 3.60 Load: 5.0lbs Części 2

Edytowane przez zibbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro rozmawiamy o akcjach wędek i holu, to jak byście nazwali akcję kijaszka z poniższych zdjęć, czy łowiąc nią byłaby jakaś przyjemność podczas holu i czy jest to akcja kijka "rzutowego"?

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez zibbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akcja kija którego kupiłeś? Nieźle, aż jestem ciekaw opinii jak kij się sprawuje podczas rzutów i holu ryby.

Tak to właśnie ten spod :D

Zakupiłem jedną sztukę, aby obmacać dokładnie, no i chyba będzie i druga :P

Blank pracuję do ostatniej przelotki, a w dolniku zostaje jeszcze ogromny zapas mocy.

Jak dla mnie do sztywnej pały trochę mu brakuje. A Wy koledzy co myślicie? Da się nim łowić miśki?

Edytowane przez zibbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem :confused:. No ale z drugiej strony skoro zdarza się nam rzucać zwykłymi karpiówkami 3-3,5lb, to i chyba 5,0lb powinno sobie poradzić. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem na weekendzie potestuję i zdam relację ;).

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Kijek po pierwszych testach. No i powiem tak: Jutro kupuję drugi :). Spombem rzucałem dziś pierwszy raz w życiu, po trzech próbach z załadowanym mokrym piachem, założyłem żyłkę na klips i gdzieś na 60 metrach nęciłem praktycznie w punkt. Jak dojdę do wprawy myślę, że spombem 80m jest spokojnie w zasięgu, a przez fachowców rzutowych i dalej. Później założyłem zestaw z ciężarkiem 80gr, rzut i leci, leci -uff najdłuższy mój rzut w życiu zaliczony :P. Próbowałem również z siatką pva i pierwszy rzut mniej więcej na odległość moich najdłuższych do tej pory rzutów samym zestawem kijkami Shimano Alivio. Kijek podczas rzutów pięknie się ładuje, choć jak będę łowił na sam ciężarek, to myślę że 100-120gr byłby dla niego optymalny i przy nim kijek mógłby stawać w szranki z typowo rzutowymi kijkami za grube pieniądze. Niestety rybki nie współpracowały i nie wiem jak z holem, choć kolega z którym byłem stwierdził, że ładnie się gnie i hole powinny być również przyjemne.

Podsumowując jestem mega zadowolony. Kijek super uniwersalny i czuje się, że poradzi sobie w każdej sytuacji. Satysfakcja z dobrze dokonanego wyboru -bezcenne :D:D

PS: Kolega też testował możliwości kijaszka i po dwóch rzutach, stwierdził że rozważy chyba też zakup mocniejszych karpiówek, a do pory twierdził, że max 3lb.:rolleyes:

Edytowane przez zibbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Po kilku zasiadkach mogę powiedzieć, że te kijki, to był chyba mój najlepszy zakup wędkarski. Jestem mega zadowolony. Kijaszki raczej ciężko dostępne, ale jeśli ktoś potrzebuje trochę mocniejszych kijków pod metodę, czy rzuty z pva polecam w 100%. A co do cholu, kijki przy karpikach od 3kg wzwyż dość ładnie się już gną i amortyzują odjazdy. Jak narazie zero spinek, choć myślę, że raczej większą zasługę tu mają dopieszczone przypony :P Dziękuję wszystkim za pomoc w wyborze.

PS: chkrzysiek witaj na forum :)

Edytowane przez zibbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sam rozglądam się za jakimś ciekawym spodem żeby nie męczyć karpiówki i widzę że dosyć ciekawa to propozycja zwłaszcza cenowo (no to zależy kto jaki ma budżet) to też trochę zaskakujące jak wędzisko o takich parametrach zachowuje się przy holu ryby czyli jakąś tam prace posiada i nie jest to zwykła pała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Sam rozglądam się za jakimś ciekawym spodem żeby nie męczyć karpiówki i widzę że dosyć ciekawa to propozycja zwłaszcza cenowo (no to zależy kto jaki ma budżet) to też trochę zaskakujące jak wędzisko o takich parametrach zachowuje się przy holu ryby czyli jakąś tam prace posiada i nie jest to zwykła pała.

Kijki polecam w 100% dla kogoś kto potrzebuje je pod pva, czy metodę -200gram na końcu zestawu nie robi na nich większego wrażenia. Jeśli ktoś łowi w zaczepach, to też super sprawa bo jest czym zatrzymać rybę. Jeśli ktoś łowi karpie, a czesem np. robi wypad na suma, to również patyki idealne, bo nie trzeba trzymać dwóch kompletów wędzisk. A jeśli ktoś chciałby te patyki typowo pod spomba to powiem, że polecałbym dla osob, które preferują rzucanie kijkami miększymi tzn. umią przy wyrzucie wykorzystać dynamikę kija. Wędki o których tu mowa przy wyrzucie dużego, załadowanego do pełna spomba dość mocno się ładują i pewnie nie każdemu będzie się to podobać. Mi akuratnie to pasuje, ponieważ zawsze miałem problem z rzutami kijkami sztywnymi, aczkolwiek dla niektórych będzie to wada.

Podsumowując jeśli ktoś myśli kupować te kijaszki typowo pod rakietę, to musi mieć predyspozycje do rzutów raczej kijkami miękimi, a nie sztywnymi.

PS: Gwarantuję, że przy użyciu w miarę rozciągliwej żyłki spokojnie można holować nim rybki i nie jest, to sztywna pała :) U mnie jak narazie tylko jeden hol amura w okolicach 5kg skończył się spinką i to tylko dlatego, że wybrałem się na rybki bez podbieraka i nie udało mi się go podebrać w ręce :)

Edytowane przez zibbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.