Skocz do zawartości

Karpiówki


Rekomendowane odpowiedzi

Tylko żebyś później nie żałował jak wędka po holu dużej ryby Ci się złamie na poluzowanym miejscu albo gdy podczas wysuwania zrobi Ci się z teleskopa dwu skład ;)

Nie do konca o takie rady mi chodzilo, ale dobre i to.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już się skusisz na składowy kij który na prawdę nie jest dużo cięższy do transportu to mogę Ci polecić za niewielkie pięniądze przyzwoitą karpiówkę o parametrach zbliżonych do wędzisk z górnej półki mianowicie: DAIWA Black Widow 3skł 3lbs. Nie będziesz żałował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No to i ja się podepnę pod temat wędek.

Jako, że czasem zasiadam na sandała i sumka z gruntówkami w jakiejś dalekiej przyszłości chce sprawić sobie 2 kijaszki karpiowe. Cena do 2 stówek. Zamierzałem się na shimano alivio 3,9m, 3 lbs w trzech składach. NO i tak myśląc o sumach zastanawiam się czy nie jest to za mało na 20 kg okazy np. Wiadomo dłuższy hol i wyjedzie ryba z wody ale nie o to chodzi żeby pół nocy się bawić z nimi. Przeglądając internet wpadł mi dziwny pomysł na Spoda... żeby wyjąć wielkie sumisko z wody w miarę bezproblemowo to jak najbardziej jednak jest ale... Czy taki patyk nie byłby za sztywny pod sandacza czy nie gubiłby ryb w czasie holu??? Typowy kij sumowy nie wchodzi w grę. Na zasiadkę w tym roku pojadę może z 10 razy wliczając te 3 razy, które już byłem:) Dzięki za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że czasem zasiadam na sandała i sumka z gruntówkami w jakiejś dalekiej przyszłości chce sprawić sobie 2 kijaszki karpiowe. Cena do 2 stówek. Zamierzałem się na shimano alivio 3,9m, 3 lbs w trzech składach. NO i tak myśląc o sumach zastanawiam się czy nie jest to za mało na 20 kg okazy np.

@MilanND,moja rada ,daruj sobie te kije,szkoda kasy tym bardziej że jak piszesz nastawiasz się na sumy.Nie wydaje mi się aby za te pieniądze można było kupić kij,który jest w stanie zatrzymać suma,który pakuje prosto w koryto,lepiej dołożyć i rozejrzeć się za czymś lepszym,kup raz a dobrze.Proponuje dwu składowy ale jeżeli w grę wchodzą warunki transportu to trudno,trzeba kupić trój składowy,3 lbs myślę że 3,5 lbs ,o akcji semiparabolicznej nie będzie tu przesadą,do tego porządny kołowrotek i plecionka na szpulę i już możemy się ustawiać na sumy z Wilczej:D.Spooda tez sobie daruj,kij typowo do posyłania zanęty w rakiecie a nie do holu ryb.Jeżeli nie spieszy Ci się z zakupem,poczekaj do końca sezonu wtedy będą wyprzedaże,promocje na pewno uda Ci się coś fajnego kupić za rozsądne pieniądze.

Ponawiam prosbe o polecenie lakiejs dobrej gruntowki. Tak jak napisalem raczej teleskop 390.

@robin,rozejrzyj się za shimano hyperlop,tylko nie wiem czy robili 390,czy tylko 420cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kije tak planuję mieć już na listopad/grudzień żeby jeszcze na świątecznego sandałka skoczyć. Do tego czasu planuje sprawić jeszcze jakieś patyki do spina i może jakiś kołowrotek albo dwa. Sumy to raczej od przyszłego roku będę kusił tymi patykami. Jeśli chodzi o wyrzut niżej niż 3 lbs nie zejdę bardziej pchałbym się w 3,5 lbs, który brałbym w ciemno. Kije tylko 3 składowe bo przy 2 metrowych badylach jest problem z transportem. Wiadomo komfort podczas holu ucierpi na tym ale nie ma nic za darmo.

Jaki model możesz mi polecić??? Fajnie jakby był w miarę tani. Powiedzmy do 300zł, najlepiej jednak do 200 zł. Nie che się wychylać przy okazjonalnym polowaniu na sumy i sandacze. Właśnie muszę pogodzić oba te gatunki. O ile w lecie jeden kij może być na suma drugi na sandacza to w listopadzie i grudniu w opcję wchodzi tylko sandacz.

Dzięki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki model możesz mi polecić??? Fajnie jakby był w miarę tani. Powiedzmy do 300zł, najlepiej jednak do 200 zł. Nie che się wychylać przy okazjonalnym polowaniu na sumy i sandacze. Właśnie muszę pogodzić oba te gatunki.

Na pewno ciężko pogodzić te dwa gatunki jeżeli chodzi o sprzęt ale myślę że kije 3,5 lbs będą najodpowiedniejszym zakupem,na sandacze będą dobre a i z sumem także sobie poradzą.Jeżeli chodzi o konkretny model w tej chwili ciężko mi powiedzieć,muszę trochę poszperać w internecie.Większość lepszych firm robi kije karpiowe dwu składowe poza Twoim zakresem cenowym,jak coś fajnego wpadnie mi w oko to Ci napiszę.

O ile w lecie jeden kij może być na suma drugi na sandacza to w listopadzie i grudniu w opcję wchodzi tylko sandacz.

No ,było by dobrze gdyby tak można było zrobić żeby na jeden kij wziął sum (na ten sumowy)a na drugi sandacz:D.Oba te gatunki mają podobną porę żerowania a i technika połowu jest podobna ,nigdy nie wiadomo co się po drugiej stronie kija uwiesi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ,było by dobrze gdyby tak można było zrobić żeby na jeden kij wziął sum (na ten sumowy)a na drugi sandacz:D.Oba te gatunki mają podobną porę żerowania a i technika połowu jest podobna ,nigdy nie wiadomo co się po drugiej stronie kija uwiesi.

I tu masz rację, jednak poprzez dobór przynęty można zwiększyć prawdopodobieństwo lub wykluczyć branie któregoś gatunku.Na wątrobę raczej sandaczyk się nie skusi i bez obaw można naszykować mocarny sprzęt, z którym w przypadku sandacza nie ma co podobno przesadzać jeśli chodzi o gruntowy połów tej ryby. Zestaw delikatny w granicach żyłki 0,35 mm :D takiego używam póki co. Typowo pod sumka to się uzbroję konkretniej:D Jeśli chodzi o późne miesiące kiedy sumek jest raczej poza żerem żyłka 0,28 mm nie bezie chyba zbyt delikatna na sandałka. Na razie wszystko i tka jest tylko planami, które zweryfikują połowy... jeśli jakieś w ogóle będą:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wyrzut niżej niż 3 lbs nie zejdę bardziej pchałbym się w 3,5 lbs, który brałbym w ciemno.

3,5lbs to nie ciężar wyrzutu tylko ciężar, który jest potrzebny do ugięcia części szczytowej względem blanku pod kątem 90 stopni. Taka mała dygresja o znajomości sprzętu. Też miałem takie mylne wrażenie na ten temat ale mi go rozwiano. Kupiłem kij Greysa Prowla Dead Bait 3,5lbs i ciężar wyrzutu ma "tylko" 200gr. A 3,5 funta, czyli lbs, to dokładnie 1,81kg. Wątpię aby istniał kij o takim c.w. (ciężarze wyrzutu)

http://prowla.greysfishing.com/en-gb/products/rods/bait-boat-rods/prowla-bait-12ft/

Z perspektywy czasu wiem, że w pełni nie wykorzystam tego kija na naszych rodzimych łowiskach i muszę powiedzieć, że 3lbs w zupełności wystarczy by podjąć walkę z większością drapieżników zamieszkujących nasze wody. Jest po prostu za sztywny. Ale już raz miałem okazję go przetestować i hol szczupłego około 3,5-4kg (w Irlandi ) skończył się po 3 minutach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z perspektywy czasu wiem, że w pełni nie wykorzystam tego kija na naszych rodzimych łowiskach i muszę powiedzieć, że 3lbs w zupełności wystarczy by podjąć walkę z większością drapieżników zamieszkujących nasze wody. Jest po prostu za sztywny. Ale już raz miałem okazję go przetestować i hol szczupłego około 3,5-4kg (w Irlandi ) skończył się po 3 minutach.

@mapet77 akuratnie w tej kwestii życzę Ci abyś się pomylił:)W naszym regionie jest kilka fajnych łowisk gdzie są potężne sumy i karpie.Przykład Wilczej Woli jest tu nie jedyny a kto tam łowił wie o co chodzi.Praktycznie każdy wywozi pod koryto gdzie jest masę karczów,kiedy uderzy sum w kilkunastu sekundach trzeba go od tego koryta odciągnąć w przeciwnym razie scenariusz jest jeden,pakuje prosto w korzenie i jest pozamiatane.Sam łowię na kije 3,5 lbs dobrej marki a kilkakrotnie i tak nic nie mogłem zrobić jak patrzeć tylko na uciekającą żyłkę ze szpuli i suma parkującego w korycie.Wiadomo że hol sandacza czy szczupaka na takich kijach to żadna frajda ale co mi z niej jeżeli na małą uklejkę postawioną na sandacza weźmie sum.Ze swojego doświadczenia wiem że lepiej mieć trochę w zapasie niż te trochę miało by braknąć:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Ze swojego doświadczenia wiem że lepiej mieć trochę w zapasie niż te trochę miało by braknąć

Muszę się kiedyś wybrać na takie łowisko, gdzie mógłbym sprawdzić możliwości mego "kijaszka". Byłem wczoraj na lipiu i widziałem spławiającego się suma, który mógłby mi pomóc przetestować wytrzymałość mojego zestawu ale nie chciał współpracować. W następną sobotę może się zasadzę na niego. Mam nadzieję, że kiedyś będę miał na wędce rybę, która pozwoli mi na pełne wykorzystanie parametrów tego "patyka"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam mam w planie zakup 2 teleskopow karpiowych na oku mam 2 modele pierwszy z nich http://allegro.pl/jaxon-charisma-tele-carp-3-60-50-120g-gratis-i1211357619.html a druga http://allegro.pl/jaxon-accord-tele-carp-3-6m-100g-haki-gratis-od-ss-i1245294832.html prosil bym o opinie bardziej doswiadczonych kolegow zgory dzieki za wszystkie opinie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.