Jump to content

Spławik - Na żywca opłaca się teraz łowić? I gdzie?


Recommended Posts

Witam i ja mam takie drobne pytanko co zrobić aby żywiec nie plątał się ?? Jak byłem ostatnio na rybkach to cały czas musiałem od nowa wiązać zestaw...Pomocy

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze unikaj jako przynęty ryb,które "biją" do góry takich jak ukleja,wzdręga,płoć ponieważ zawsze będą ci plątać zestaw,najlepiej do tej metody nadają się ryby,które "biją" w dół jak np.karaś.

Po drugie, sam zestaw czyli spławik ,mocowany na stałe o odpowiedniej wyporności odpowiednio dobrany do wielkości żywca aby można było zastosować większe obciążenie.

Po trzecie zastosowanie przyponu strzałowego z grubego fluocarbonu (0,45mm w górę) długości dwa-trzy razy większej od głębokości na której zamierzasz łowić.Fluocarbon jest materiałem o wiele sztywniejszym od żyłki a zatem mniej podatnym na splątanie.

Po czwarte aby zminimalizować cierpienie ryby stosuj systemik,który składa się z haczyka i kotwiczki.Haczyk wbijasz w pyszczek rybki a kotwiczkę za pomocą gumki recepturki "podwieszasz" pod żywca zamiast wbijania jej w grzbiet.Tym sposobem ryba będzie żywotniejsza i będzie miała duże szanse na przeżycie gdy nie doczekasz się brania.

Link to comment
Share on other sites

Haczyk wbijasz w pyszczek rybki a kotwiczkę za pomocą gumki recepturki "podwieszasz" pod żywca zamiast wbijania jej w grzbiet.

A jak to wszystko jest powiazane, haczyk do czego a kotwiczka do czego? Moze jakis schemat?

Link to comment
Share on other sites

Bardzo rzadko teraz łowie na żywca ale udał mi się wygrzebać taki systemik,który składa się ze stalki,haczyka,kotwiczki , dwóch gumowych stoperów i gumki.Rybkę zapinam haczykiem za pyszczek (grotem haka w dół za dolną wargę),stoperami reguluję odległość kotwiczki od haczyka(mniej więcej do połowy rybki),następnie wkładam rybkę miedzy kolanko kotwiczki (czasami jest konieczne lekkie rozgięcie jednego kolanka) i na koniec opasuję ją dookoła gumką recepturką.Systemik ten stosowałem przeważnie do większych żywców,kiedy wielkość zmuszała do dozbrojenia rybki,na mniejsze rybki np.ukleja stosowałem małe kotwiczki a rybkę zapinałem za pyszczek.Przyznam szczerze że do metody łowienia na żywca do dzisiaj podchodzę z mieszanymi uczuciami i stosuję ją praktycznie wtedy gdy chcę zapolować na suma.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Link to comment
Share on other sites

Ok. Rapala. Dzieki.:) Chociaz ta wiad. powinna byc bezposrednio do Ciebie zeby nie zasmiecac forum. Sugeruje to wszystkim.

Czy ja wiem mi to się też przydało nie nazwał bym tego zaśmiecaniem forum ;p

Link to comment
Share on other sites

4. ZASADY WĘDKOWANIA

§ 3

1. Wędka

Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości

co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona:

a/ jednym haczykiem z przynętą, albo

b/ nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą imitującą owada lub

jego stadia rozwojowe; przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza

rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30

mm albo

c/ sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż trzy haczyki; haczyk może mieć

nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza

obwód koła o średnicy 30 mm.

d/ przy połowie ryb spod lodu: jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie

może mieć więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one

poza obwód koła o średnicy 20 mm, albo

e/ sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niŜ dwa haczyki, przy czym każdy

haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie

wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm

Jest to cytat z RAPRyb, w związku z czym pojawia się wątpliwość, czy ów systemik jest u nas w kraju dozwolony. Czy ktoś, kto tak łowi miał już kontrolę i czy się dowalili? Dajcie znać.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie czekałem aż ktoś zaglądnie do RAPR:).No cóż @mapet77 według regulaminu można wychodzić z założenia że ten systemik jest niedopuszczalny (choć powszechnie stosowany) "ale".Skoro regulamin dopuszcza stosowanie haczyków do zbrojenia przynęt naturalnych a każdy haczyk to także kotwica zakończona trzema ostrzami (ustawa zezwala na cztery ostrza),nic nie stoi na przeszkodzie aby wprowadzić małą modyfikację czyli haczyk połączyć z kotwicą stalową linką na stałe,wtedy powinien być traktowany jako nierozerwalna część kotwicy a więc czwarte ostrze.Drugi sposób aby lekko "naciągnąć" regulamin to wyłamanie grotu haczyka,Jak wiadomo haczyk składa się z trzonka, uchwytu, łuku kolankowego, oraz grotu-nie ma grotu nie ma haczyka.

Chcę dodać jeszcze że nie namawiam nikogo do stosowania tego systemiku ale moim zdaniem, jest to jeden z lepszych sposobów,który minimalizuje cierpienia ryby podczas łowienia tą metodą (dopóki nie zostanie zakazana).Wybierając mniejsze zło lepiej wbić w pyszczek ryby cienki haczyk niż przebić ją na grzbiecie grubym kolankiem kotwicy a jak duże kotwice są stosowane do połowu na żywca chyba każdy się orientuje.Przedstawiłem swój punkt widzenia dotyczący tego tematu i zachęcam do dalszej dyskusji:).

Od kiedy wędkuję miałem może kilka kontroli ale nigdy strażnik nie kazał mi wyciągać wędki aby zobaczyć jak uzbrojony jest zestaw.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy