Skocz do zawartości

Aparaty bezlusterkowe


krs

Rekomendowane odpowiedzi

Coraz mocniej zastanawiam się nad uzupełnieniem lustrzanki aparatem bezlusterkowym typu Sony NEX, Fuji X, Canon EOS-M. Lustrzanka ma swoje niezaprzeczalne zalety, ale ma tez dwie poważne wady - rozmiar i wagę. Wpadłem zatem na pomysł aby nie wymieniać leciwego Nikona d70s tylko dokupić do kompletu jakąś tańszą wersję aparatu bez lustra, np Sony NEX-3N z matrycą APS-C, 16Mpix, wymiennymi obiektywami, kompaktową budowa... i spokojnie można nosić takie urządzenie w kieszeni kurtki.

Z pewnością są wśród forumowiczów osoby, które korzystają z bezlusterkowców - opinie, porady, testy, przykładowe zdjęcia niech trafiają tutaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei, jak już wspominałem przy okazji wątku rozpoczętego przez @rapalę, chcę lustrzankę całkowicie zastąpić czymś mniejszym. Lustro to lustro i z dobrym obiektywem wysoka jakość zdjęć niezaprzeczalna, ale i kłopot z taszczeniem wszystkich gratów. Na wyprawie typowo fotograficznej do zaakceptowania, ale w sytuacji gdzie trzeba się ograniczać z bagażem plecak z puszką, obiektywami (jeden do krajobrazów, jeden zoom do portretów, jakaś jasna stałka) i lampą (bo a nuż będzie potrzebna?) to już wyzwanie. Też brałem pod uwagę zmianę systemu na bezlusterkowiec ze względu na bardziej kompaktowe rozmiary i puszki i obiektywów, ale.... No właśnie, obawiam się że i takie rozwiązanie poszło by w kierunku rozbudowy "kolekcji" obiektywów :D I skończyło by się jak z lustrzanką:). Tak, że jeśli znów mogę "forsować" swój punkt widzenia to jako uzupełnienie do lustrzanki proponuję dobry kompakt: Canon G15 lub G16, Nikon Coolpix P7700 lub P78000, Olympus Stylus XZ-2, Panasonic Lumix DMC-LX7 lub (mój faworyt) Fujifilm X20. Większość, które tu wymieniłem posiada całkiem dobre, jasne obiektywy typu zoom, z odpowiednikiem ogniskowych ok 28-120mm, a więc użytecznym w większości sytuacji. Zarówno testy jak i zdjęcia przykładowe znaleźć można na stronie optyczne.pl. Fujifilm X20 można w tym momencie wyrwać za naprawdę super cenę (Buy Consumer Electronics at Simply Electronics), a jest to aparat jeden z lepszych w swojej klasie.

Ale miało być o bezlusterkowcach. Tych na rynku nie brakuje. Każdy chyba producent ma je w tej chwili w swojej ofercie. Najwięcej chyba Olympus (modele bardziej zaawansowane oraz wersje Lite), który jako pierwszy wypuścił na rynek PEN-a, i chyba ma największe doświadczenie w takich konstrukcjach. Z całym szacunkiem dla Canona, oraz sympatią dla Nikona (którego lustrzanek używałem/używam), w kwestii wyboru bezlusterkowca skupił bym się na ofercie Olympusa lub Sony. Widziałem zdjęcia i filmy robione aparatem Sony NEX3 (chyba lub NEX5 - nie mogę tego sprawdzić w tym momencie) przez zupełnego amatora, bez podstawowej wiedzy na temat kompozycji zdjęcia, kadrowania, stosowania ustawień itp. Zdjęcia robione tylko z użyciem programów tematycznych lub po prostu z automatu i muszę przyznać, że zrobiły na mnie wrażenie. Ostrość, oddanie i nasycenie kolorów, filmy w rozdzielczości HD. Aparat doskonale się sprawdza jako towarzysz wakacji lub weekendowych wyjazdów.

@kroku chyba nabył Olympusa PEN E-PL3 (przynajmniej taki miał zamiar jak pytał o radę) ;) Ciekawe jak mu się sprawdza na wypadach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy moimi faworytami są Fuji X-A1, Olympus PEN E-PL5 i Sony NEX-3N. Sporym minusem jest brak wizjera w tańszych bezlusterkowcach, od biedy można z tego zrezygnować, choć szczerze to w porównaniu z lustrzanką komfort robienia zdjęć nieporównywalny na korzyść oczywiście lustra. Coraz bardziej podoba mi się Olympus PEN-EPL5, miałem już w przeszłości c-4000 i c-5050 i byłem z nich bardzo zadowolony, obrazek jaki generowały te aparaty był bardzo przyjemny dla oka :) Pewnie tego Pena już bym zakupił gdyby nie Fuji ze swoim najtańszym bezlusterkowcem X-A1, matryca co prawda nie X-Trans CMOS znana z droższych modeli X-E1, X-Pro1 ale i tak daje radę, obrazek jaki generuje w JPGu jest świetny, można spokojnie zrezygnować z plików RAW i pstrykać tylko w JPG, Fuji pod tym względem ma najlepsze algorytmy. Za Sony przemawia cena, jest najtańszy z tej trójki a specjalnie nie ustępuje Fuji i Olympusowi. Wybór jest naprawdę ciężki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.