Skocz do zawartości

Zestaw gruntowy na rzekę w o dużym uciągu wody


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Czy mógłby mi ktoś przedstawić jakiś dobry zestaw gruntowy na rzekę typu San o szybkim nurcie. Chodzi mi o rodzaj ciężarka gruntowego (koszyka, sprężyny) jego kształt, wiązania krętlików i sposób ich umiejscowienia, jakie długości przyponu itp. rzeczy żeby uniknąć zaczepów w kamieniach lub splątania? Wiadomo że nie wszystko da się wyciągnąć i jestem tego świadomy :P

Często mi się zdarzają zaczepy z których potem nie mogę wyciągnąć zestawu i trzeba rwać całość. Polećcie coś:)

Pozdrawiam

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to robić na kilka sposobów ja to robię tak

żyłka główna 0,20

przypon +50 cm 0,14-0,16

haczyk zależy od tego na co będziesz łowił polecam kukurydze albo rosówki na kukurydze hak żółty na rosówe czarny.

z obciążeniem to można to robić na kilka sposobów

1.ciężarek łezka z krętlikiem +30g bezpośrednio na żyłce potem jakiś koralik(może być nawet gumowy stoper) dzięki któremu zestaw nie będzie nam się plątał, no i dalej krętlik i przypon. Nęcenia brak ewentualnie za pomocą kul zanętowych.Jeśli nie nęcisz warto zmieniać miejsce.

2.rurka antysplątaniowa na niej koszyczek o przekroju kwadratowym +50g , dalej gumowy stoper, krętlik i przypon. Koszyk powinien mieć dno żeby spowolnić wypływanie zanęty. Ewentualnie na początku łowienia można zanęcić kulami.

Osobiście odradzam łowienie białe robaki itp.

Dobrym miejscem do łowienia jest rynna.

Staraj się rzucać jak najbardziej równolegle do prądu rzeki.

Na zaczepy rady nie ma ewentualnie można używać grubszej żyłki albo samemu zacząć robić ciężarki.

Mam nadzieje że pomogłem

Edytowane przez domek1995
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeważnie robię najprostszy zestaw z możliwych żyłka główna ciężarek gruntowy ciężarek spławikowy (ten z pudełka mała kulka nie wiem jak to nazwać fachowo ) przypon haczyk i już gotowe :) Nigdy nie łowiłem na rzece z gruntu o bardzo silnym nurcie ale też w sierpniu jadę nad San i muszę się na to przygotować są w sklepach ciężarki gruntowe płaskie z wypustkami osobiście zastosowałbym takie łezka może się turlać po dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Każdy ciężarek będzie spływał powoli razem z nurtem w rzece o dość mocnym uciągu wody, ale to głównie przez to, że na żyłkę wpadają różne śmieci, paprochy, kawałki roślinności, liście itp co powoduje przesuwanie razem z nurtem. No chyba, że się wrzuci pół kilowy ciężar w formie sześcianu albo zarzuci wędkę równolegle do nurtu ;)

Na Sanie mój kumpel wrzucał 150g, a i tak spływało po pewnym czasie...gramatura w tym przypadku spowalnia lub przyspiesza ten proces i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Oczywiście płynące i wieszające się na żyłce śmieci maja wpływ na znoszenie zestawu z łowiska ale największy wpływ ma na to kąt pod jakim wpada do wody żyłka. Im większy tym mniejszy odcinek żyłki jest w wodzie a tym samym działa na niego mniejsza siła naporu wody. Aby to osiągnąć konieczne jest wysokie ustawienie wędziska względem wody. Co do ciężarków to IMHO ideałem są te odlewane w łyżce ale stosowałem również te dedykowane do połowów morskich z plaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

jest wiele czynników które mogą źle wpływać na nasze połowy w takim miejscu.Osobiście ustawił bym się wyżej i długą wędką utrzymywał zestaw w odległości przy wędce 4m na 7-8 m od brzegu.Ale można by było zrobić zestaw którym można łowić na 70-100m w takiej wodzie i też by dawało rade.Wszystko jest kwestią łowiska , sprzętu i ogólnego pojęcia.Cudowne łowienie w takim miejscu to z łódki. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.