Skocz do zawartości

Przyczepka do przewozu pontonu.


Miko

Rekomendowane odpowiedzi

Używa ktoś zwykłej przyczepki do przewożenia pontonu ? Byłem na etapie budowy przyczepki specjalnie pod ponton, jednak będę potrzebował również "tradycyjnej", dlatego pewnie zrezygnuję z typowej pod ponton. Jeżeli ma ktoś doświadczenia z przewożeniem balonu na takiej przyczepie to prosiłbym o wskazówki na co zwracać uwagę przy budowie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś widziałem patent kolesia na Strzegocicach z taka przyczepką z twardym dnem.Tzn miał całkowicie zdejmowane burty po zdemontowaniu miał już gotowe otwory i tam mocował szkielet na którym leżał ponton.Jak z nim zagadałem i mówiłem mu że to chyba problem z montażem on powiedział że trwa to 30min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używa ktoś zwykłej przyczepki do przewożenia pontonu ? Byłem na etapie budowy przyczepki specjalnie pod ponton, jednak będę potrzebował również "tradycyjnej", dlatego pewnie zrezygnuję z typowej pod ponton. Jeżeli ma ktoś doświadczenia z przewożeniem balonu na takiej przyczepie to prosiłbym o wskazówki na co zwracać uwagę przy budowie itp.

Przyłączam się do pytania zadanego przez @krs jestem w podobnej sytuacji chcę zaadoptować przyczepkę towarową do przewożenia pontonu,ciągłe składanie i rozkładanie jest trochę męczące i szkoda czasu lepiej dłużej wędkować.Również proszę o jakieś informacje ,pomysły w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje "pływadełko" cały czas przewożę na normalnej przyczepce:). Jedyna modyfikacja to obłożenie górnych krawędzi burt przyczepki rurami termoizolacyjnymi. Dodatkowo, na tylnej burcie, mam mozliwość zamontowania dwóch kółek samoskrętnych ( jak w marketowych wózkach)- stawiam dziób pontonu na kółkach i prawie "sam wskakuje":D. Plusem przewozu na przyczepce towarowej jest możliowość przewożenia dodatkowych klamotów jak krzesełka, stoliki itp.

Natomiast czy każda się nadaje:rolleyes: to już inna bajka. Moja akurat idealnie pasuje szerokością do gabarytów pontonu o dłygości 3-3,3m. Typowa przyczepa podłodziowa, moim zdaniem;), ma sens przy przewozie większych jednostek i wodowaniu na typowych slipach, gdzie trzeba wjechac nią do wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki rysunek który był mi potrzebny przy badaniu technicznym. Nie ma tam szczegółowych wymiarów, ale zawsze coś. Przyczepka była robiona pod konkretny ponton.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje "pływadełko" cały czas przewożę na normalnej przyczepce:). Jedyna modyfikacja to obłożenie górnych krawędzi burt przyczepki rurami termoizolacyjnymi. Dodatkowo, na tylnej burcie, mam mozliwość zamontowania dwóch kółek samoskrętnych ( jak w marketowych wózkach)- stawiam dziób pontonu na kółkach i prawie "sam wskakuje":D. Plusem przewozu na przyczepce towarowej jest możliowość przewożenia dodatkowych klamotów jak krzesełka, stoliki itp.

Natomiast czy każda się nadaje:rolleyes: to już inna bajka. Moja akurat idealnie pasuje szerokością do gabarytów pontonu o dłygości 3-3,3m. Typowa przyczepa podłodziowa, moim zdaniem;), ma sens przy przewozie większych jednostek i wodowaniu na typowych slipach, gdzie trzeba wjechac nią do wody.

@opelot czy możesz wrzucić zdjęcia szczególnie tego patentu z kółkami samoskrętnymi, alb trochę dokładniej opisać w którym miejscu te koła montujesz.Rozumiem że rury termo po prostu nakładasz na burty i nie przymocowujesz ich,a po włożeniu pontonu są przyciśnięte przez balony pontonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia mogę zrobić, ale dopiero w sobotę, bo w tygodniu jak wracam z pracy jest już ciemno. Ale idea jest prosta jak :eek:....... na tym rysunku poniżej.

Na tylnej burcie przyspawane są dwie rurki o takiej średnicy, aby wchodził w nie trzpień kółka. Rozstaw między kółkami trzeba dobrać tak, aby toczyły się na styku dna pontonu z balonami - gwarantuje to, że ponton nie będzie zbaczał. Po wciagnięciu pontonu kółka wyjmuję.

Jeśli chodzi o rury termoizolacyjne - jak się dobierze odpowiednią średnicę to trzymają w miarę dobrze, ale można miejscami ( szczególnie na końcach i łączeniach) posmarować klejem.

schemat.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @opelot,pomysł prosty,a widać skuteczny i bez większych kosztów-super.Cierpliwie czekam na zdjęcia.Mam

jeszcze pytanie do Ciebie jak i do wszystkich kolegów na forum,czy przewozicie ponton na przyczepce z zamontowanym silnikiem na pawęży? Przy łódce sprawa jest prosta,ale przy pontonie mam pewne obawy czy nie uszkodzę go.Dodam że mam silnik spalinowy Yamaha Malta 3KM i ponton Kolibri KM280,do tej pory woziłem silnik w samochodzie ,teraz kiedy będzie przyczepka chciał bym to zmienić.

Edytowane przez zben
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

No i stało się :) Przyczepka ukończona czeka na rejestracje, ale to już dopiero w marcu.

Przyczepka wykonana pod ponton Pro Marine FORSAGE 320. Profil 40x40x2.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Dziękuje wszystkim którzy udzielali się w wątku i wstawiali fotki swoich przyczep bo właśnie dzięki nim mogłem się wzorować przy budowie swojej.

Pozdrawiam.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A oto i moja przyczepka, właśnie co przeszła homologację na stacji obsługi. Niestety nie jest to przyczepka typowo pod ponton, ale z możliwością zamocowania lekkiego stelażu na którym będę kładł pontonik. Mam nadzieję że do celów budowlano-wędkarskich się sprawdzi :D

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krs, ile wyszedł całościowy koszt tak +/- (tj materiał, robocizna, rejestracja itd.) takiej przyczepki?

Bo mam okazje kupić Niewiadów – jakiś starszy, ale w dobrym stanie z „kiprem na osi” czyli bez odpinania z haka można opuścić/przechylić tył przyczepki do poziomu gruntu (przydatne gdy wciągasz na przyczepkę betoniarkęJ lub wysypujesz jakiś surowce sypkie typu piasek lub żwir.

I nie wiem czyż a 1300 warto, czy lepiej się samemu pobawić i dostosować przyczepkę do swoich wymagań gospodarsko – budowalnych. A w przyszłości może i wędkarskich.

No i musze jeszcze zweryfikować kwestie osi – jak tam jest zamontowana , a jaką lepiej było by mieć do moich zastosowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że za 1300 zł warto kupić używana przyczepkę, mniej problemów, koszt mojej dokładnie nie określę na dzień dzisiejszy ale na same materiały musiałem już wydać spokojnie ponad 1kzł, z tym że moja przyczepka była robiona dokładnie pod taki wymiar który mnie interesował. Po krotce opiszę jak przebiega proces homologacji i rejestracji przyczepki tupu SAM, może komuś się te informacje przydadzą.

Po pierwsze udajemy się do Starostwa Powiatowego gdzie składamy wniosek o nadanie numerów identyfikacyjnych przyczepki, musimy również określić w jakiej stacji Okręgowej będziemy wykonywać przegląd i homologację, dane te zawarte są na decyzji - za jej wydanie pobierana jest opłata w wysokości 10zł.

Następnie z decyzją udajemy się do Okręgowej Stacji gdzie dokonujemy homologacji i przeglądu. Musimy mieć ze sobą 4 zdjęcia w formacie A4 prezentujące przyczepkę z każdej ze stron, do tego rysunki techniczne w raz z naniesionymi wymiarami. Całkowity koszt na stacji to 185zł. Otrzymujemy 3 dokumenty z którymi udajemy się Starostwa celem rejestracji - opłaty ok 120zł. Dostajemy tablice rejestracyjną (płaską lub kwadratową) oraz tymczasowy dowód który ważny jest miesiąc od wydania. Należy pamiętać również o ubezpieczeniu przyczepki, koszt ok. 30zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Dzisiaj, dobiegł do końca pierwszy etap budowy przyczepki do przewożenia pontonu. Dzięki uprzejmości kolegi @rapala, który zrobił kilka fotek swojej przyczepki i udostępnił je na forum, miałem ułatwione zadanie. Teraz czeka mnie drugi etap troszkę trudniejszy czyli Rejestracja, ale myślę że do końca tygodnia powinno się udać załatwić wszystkie formalności.:cool::)

Witam Kolegę!

Jestem pod wrażeniem przyczepki :)

Ponieważ post ma już trochę lat, chciałem spytać, czy Kolega nadal użytkuje tę przyczepkę i jak się sprawuje, a także o jakieś dane techniczne (np: przekroje elementów, długość, szerokość (rozumiem, że dostosowana do wymiarów pontonu?)

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie wie ktoś gdzie w okolicy Rzeszowa można kupić przyczepki podłodziowe?? Miałem sam sobie zrobić taką przyczepkę ale podobno przepisy się zmieniły i ciężko jest o homologacje i rejestracje. Nie chce mi się jezdzic po kraju za przyczepka:D może być używana bez rolek tylko na belkach po których nasuwa się łódkę. Może ktoś ma namiary na kogoś kto się podejmie wykonania takiej przyczepki. Koledzy pomóżcie:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedaleko od Rzeszowa jest firma,która zajmuje się budową oraz sprzedażą przyczep samochodowych STIM - przyczepy, nadwozia, plandeki ale ceny napewno nie będą tam należeć do atrakcyjnych,wiadomo przyczepki z aluminium.Mam również znajomego,który tam pracuje i trzeba by było z nim pogadać jak teraz przedstawia się sprawa przyczepek SAM.Z tego co widzę to znowu wracają do łask stare rupiecie byle miały kwity;).

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z dniem 21 czerwca bodajże weszły przepisy uniemożliwiające rejestrację przyczep typu "SAM" czyli zrobionych we własnym garażu. Mogą wykonywać je firmy które posiadają odpowiednia pozwolenia i homologację. Z tego co się orientowałem to istnieje możliwość uzyskania homologacji i wszystkich potrzebnych dokumentów ale koszta jakie trzeba ponieść są nie do zaakceptowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam.

W dniu dzisiejszym udało mi się skończyć skrzynię do przyczepy, służącą do przewozu silnika, akumulatorów i innych drobnych rzeczy.

Skrzynia wykonana ze sklejki 8 mm o kątowników alu 25x25.

Wrzucam kilka zdjęć może komuś się przydadzą w celu usprawnienia swojego wozidełka.

Pozdrawiam.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez majster222
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 8 miesięcy temu...

1. SAM'a już nie da się rejestrować!

2. Kupić syfa i nabić numery na to co masz, ALE! jeżeli dojdzie do wypadku i sprawdzą w papierach że nie jest zgodna z badaniem technicznym MASZ PRZEJEB...

włącznie z tym że zapłacisz za wszystko z własnej ręki ! nie licz na OC!

3. Kupiłem takie cudo za 1890zł można się dogadać i jeżeli pod ponton wywalasz wyciągarkę, rolki, podpory i łykniesz za fajna kasę !

4. W markecie Mrówka przyczepy skrzyniowe były ostatnio po 1399zł !! pontony do 3m świetnie leżą na takiej przyczepie wystarczy dać na burty piankę/otulinę do C.O. i rodzina się ucieszy że kupiłeś do ogrodu/remontu domu ;-)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.