Skocz do zawartości

Domowy PELLET


Rekomendowane odpowiedzi

Pelletów w domowym zaciszu nie zrobisz. Potrzebne do tego są maszyny. Tak naprawdę większość pelletów dostępnych na rynku robi tylko kilka dużych firm w Europie. Jedynym sposobem jest zrobienie ciasta do kulek, zrobienie wałków, pokrojenie i długie suszenie. Taki "pellet" bardzo szybko pracuje i wychodzi w cenie kulki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być i to samo ciasto...

W obecnych czasach ,kiedy dostępność pelletów jest duża a ceny naprawdę korzystne,chyba nie ma już potrzeby aby wykonywać go domowym sposobem ale z drugiej strony może być dobrą alternatywą wobec firmowych produktów.Sam go kiedyś robiłem ,może nie jakieś duże ilości ale kilka kilo zawsze wychodziło.Po zakończonym sezonie zawsze zostawało trochę różnych mixów,liquidów ,atraktorów czy dodatków.Aby to wszystko nie wylądowało w koszu pomyślałem właśnie o pelecie. Jako bazy używałem zmielonego pelletu aller aqua (50-60%) do tego szły resztki mixów,trochę ziaren ,głównie konopie,robin red oraz inne niewykorzystane komponenty np. mączka rybna ,oczywiście w rozsądnych dawkach . Tak zrobiony pellet zawsze wykorzystywałem latem kiedy woda była już ciepła i nie było obawy ,że pellet nie będzie pracował.Jaj nie używałem a zastępowałem je bosterami i liquidami.Aby tak skomponowany mix miał odpowiednią kleistość dodawałem zmielonych oraz całych płatków owsianych a jako konserwant stosowałem sól.Następnie wyciskałem wałki maszynką do mięsa,które w całości suszyłem "na kość" przez 5-7 dni.Jeżeli chodzi o czas rozpuszczania pelletu to jest uzależniony nie od tego jak bardzo jest wysuszony ale od składników użytych do jego zrobienia.Im bardziej tłusty i klejący jego skład to pellet będzie dłużej się rozpuszczał.I teraz mała uwaga aby nie przesadzać z ilością tłustych frakcji oraz ziaren.Po wysuszeniu może się okazać ,ze nasz pellet ...pływa:D .Dlatego najlepiej wykonać najpierw małą porcję,wysuszyć i sprawdzić a w razie pływalności resztę dociążyć np. gliną wędarską,która daje również efekt smużenia.

Chwilę przed nęceniem ,zawsze zalewałem pellet dość dużą ilością bostera.

W sieci jest mnóstwo przepisów odnośnie pelletu.Czy jest to opłacalne i czy będziemy chcieli sami go wykonać musimy zdecydować indywidualnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelletów w domowym zaciszu nie zrobisz. Potrzebne do tego są maszyny. Tak naprawdę większość pelletów dostępnych na rynku robi tylko kilka dużych firm w Europie. Jedynym sposobem jest zrobienie ciasta do kulek, zrobienie wałków, pokrojenie i długie suszenie. Taki "pellet" bardzo szybko pracuje i wychodzi w cenie kulki

Pytanie tylko czy warte to zachodu? Piszesz, że wychodzi w cenie kulki, to po co się męczyć jak efekty podobne. No chyba, że ktoś już jest na emeryturce i ma cały dzien wolnego, to polecam, zawsze jakieś zajęcie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szperając w necie znalazłem taki oto sposób na pellet:

Suche składniki:

- 300g mąki kukurydzianej

- 300g mąki pszennej

- 200 g kaszy manny

- 150 g cukru

- 200g bułki tartej

- 50 g zmielonych nasion

Płynne:

- 1/4 szklanki oleju słonecznikowego

- 1/4 szklanki miodu

- 50ml atraktora

- 5 jaj

Co mogę dać zamiast atraktora, bo obecnie nie mam(np. cukier waniliowy/olejek waniliowy, może sok truskawkowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.