Skocz do zawartości

Przygotowania do sezonu karpiowego.


Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zapodać taki właśnie temat.Przeglądając długoterminowe prognozy pogody

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/106241,prognoza-sezonowa

nie ma co ukrywać że nawet się ucieszyłem:).O ile synoptykom się to sprawdzi to w kwietniu czeka nas prawdziwa wiosna i może już warto poczynić lekkie przygotowania karpiowe na ten sezon.Temat związany ze sprzętem może na razie pominę,ponieważ tutaj braki są znikome a skoncentruję się na samej "kuchni karpiowej". Z uzupełnianiem braków raczej poczekam do Targów w Zabrzu,ponieważ lepiej kupić coś co ma się okazję "pomacać" niż kupować w ciemno.Z drugiej strony przeglądając oferty sklepów,właśnie teraz jest dużo promocji i zastanawiam się czy czegoś nie kupić.Oczywiście mam swoje ulubione miksy i kulki do których należą produkty Mainline The Cell (mix oraz pop up ananas i truskawka),Dynamite Baits (na pewno Halibut pellet) oraz Solar (mix Red Herring oraz pop up typowe "śmierdziuchy").Z nowych zanęt i przynęt zamierzam w tym sezonie wypróbować kulki Star Baits z serii SK30,czytałem dużo pochlebnych opinii o ich skuteczności.Postanowiłem także że tego roku zmienię nieco samą strategię łowienia czyli nęcenie punktowe,mało a treściwie i produktami bardzo dobrej jakości.Zminimalizować użycie ziaren typu kukurydza a zastąpić je w dużej mierze pelletem mocno "dopalonym".Oczywiście nie na wszystkich zbiornikach taka strategia pewnie się sprawdzi z racji występowania dużej populacji amurów czy leszczy . Teraz kiedy przeanalizowałem wyniki z ostatnich kilku lat to doszedłem do wniosku że największe rybki złowiłem właśnie przy nęceniu punktowym.

A jakich produktów Wy używacie i jakie są Wasze "pewniaki" odnośnie przynęt?Czym planujecie zaskoczyć karpie w tym sezonie i jaką strategię połowu obieracie w tym roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jeśli chodzi o mnie to większych zmian nie przewiduje,opieram się głównie na kulkach domowej produkcji z własnych miksów przynajmniej wiem co mam a złowiony karpik na swoją przynętę cieszy podwójnie:),co do zapachów to głównie wszelkie śmierdziele typu krab,wątroba itp.,z owocówek tradycyjna truskawka,choć w tym sezonie popróbuję na banana.Taktyka nęcenia,tu nie ma reguły,co woda to inaczej,ale podstawa u mnie to kukurydza,pellet i oczywiście kulki,zeszły sezon był słaby,sprawdzone killery zawodziły a brania miałem na wynalazki typu anyż lub cynamon,rzadko kupuję gotowe kulki czasem jakieś pływaki,na omega fish ze Starbaitsa nawet nieżle połowiłem:rolleyes:,ze sprzętu to prawie wszystko jest,dokupię tylko gwintowane podpórki bo nie zawsze chce mi się tripoda rozkładać,planuje też trochę połowić na nowych łowiskach Pzw,ale nie wykluczam też jakiejś komercji:),byle do wiosny:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aco spining ma do sezonu karpiowego :P Ja planuje kupic nowe kręcioły prawdopodobnie coś z Anacondy i muszę troche haków podokupywac :) kukurydza i konopie już zakupione więc juz sie zaczyna na naszym ślaskim morzu Rybniku chłopaki już połowili jak narazie 16 najwieksza ale .... nosi człowieka coraz czesciej maca ogada przestawia w sobote lub niedziele też chyba uderzę na Rybnik :D byle by wiatr sprzyjał :) Panowie potrzebny tel do dobrego psychoanalityka albo jakiegos innego dobrego specjalisty od Karpiarzy :D:rolleyes::P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie a co myślicie o orzeszkach tygrysich ??

ja w starym saczu trochę na to połowiłem ale trochę tym nęciłem (chyba z 10kg poszło ) ale to jest tez mały zbiornik, myślicie ze z marszu na Podkarpaciu polowi na orzeszki ??

Też planuje w tym roku połowić coś na tygrysie. Pod koniec ubiegłego sezonu nęciłem przez tydzień orzechami na jednym z "naszych" zbiorników lecz niestety bez efektów ale myślę, że to wina pogody (końcówka października). :rolleyes:

Zobaczymy jak pójdzie w tym roku.:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kombinować z tymi orzechami,z tego co wiem to są kłopotliwe w przygotowaniu i trudno dostępne,angole coś wymyślą i na siłe jest to u nas wprowadzane,jeśli już orzechy to ja bym wybrał ziemne,robiłem kiedyś kulki arachidowe z dodatkiem mączki orzechowej i miałem trochę brań:),po różnych eksperymentach przynętowych i tak większość z nas wraca do tradycyjnej kuleczki:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że nie ma co zbytnio kombinować ale z drugiej strony całe to kombinowanie jakoś nierozerwalnie łączy się z połowem ryb i nie mam tu na myśli tylko karpi ale także innych gatunków ryb.Orzechów tygrysich jako przynęty osobiście nie używałem i mam raczej sceptyczny stosunek co do nich.Ale z drugiej strony dla tych którzy poszukują nowych przynęt na karpie może okazać się dobrym rozwiązaniem:rolleyes:.Co do samego zastosowania tej przynęty to moim zdaniem nęcenie nimi ma sens w okresie letnim niż w okresie wiosennym czy późnojesiennym.Powinny się sprawdzić w zbiornikach mało żyznych typu żwirownie itp.Co do samego nęcenia orzechami tygrysimi to skłaniał bym się do stopniowego przyzwyczajania karpi do nich.A więc na początek do zanęty składającej się z kukurydzy,konopi i pelletu nie za wiele a z czasem zwiększać dawkę kosztem ziaren.Można także połączyć nęcenie orzechami tygrysimi z kulkami zrobionymi na bazie mączki z tych orzechów co pozwoli moim zdaniem na szybsze przyzwyczajenie się karpi do ich smaku.Na jeden zestaw kulka na na drugi orzech + ziarno kukurydzy albo orzech + pół kulki;).Tak na marginesie dodam że sam planuję tego roku wypróbować latem,kulki do produkcji których użyję dodatku mączki z orzechów tygrysich (ok.10%) oraz mieszanki innych mączek orzechowych (10%) a reszta to tradycyjne składniki.Miałem okazję "pomacać" taką mączkę u kolegi,który robi kulki (na lato i pod amura;))w oparciu o nią i powiem szczerze że ma bardzo przyjemny zapach.W sumie coś około 14zł za 500g to nie aż tak odstraszająca cena.Gdyby nawet karpie nie zagustowały w moich kulkach to w zbiorniku na którym zamierzam łowić jest dość duża populacja amura i tak opitolą wszystko co wpadnie do wody.Na same orzechy raczej nie zamierzam łowić po prostu jakoś nie mam przekonania co do tej przynęty ale to jest tylko moje zdanie:).

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.